Kardeş Dinçer AKP'den aday

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Milletvekili yakınlarının yerel seçimlerde belediye başkanlığı için aday olmasını doğru bulmuyorum.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Milletvekili yakınlarının yerel seçimlerde belediye başkanlığı için aday olmasını doğru bulmuyorum. Biz aile şirketi değiliz" sözlerine üç kişi uymadı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in kardeşi İbrahim Şahin, Karabük'ün Ovacık ilçesinden, İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş'ın kardeşi Hasan Yalçıntaş da Ankara'nın Altındağ ilçesinden belediye başkan aday adayı oldu.
Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in kardeşi Mehmet Dinçer ise Karaman'dan AKP'nin aday adayı oldu. 1995 yılında yazdığı makaleden dolayı sert eleştirilerin hedefi olan Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in kardeşi Mehmet Dinçer'in de geçmişte laiklik karşıtı faaliyetlerden yargılandığı ortaya çıktı. Mehmet Dinçer, 1980'li yıllarda Atatürk büstünü tahrip ederek üzerine hakaret içeren sözler yazmaktan yargılanmıştı.
Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, geçen hafta sonu Ankara'ya giderek Başbakan Erdoğan ile görüştü ve adaylık için nabız yokladı. Erdoğan, kısa görüşmede Gürtuna'nın adaylık talebine herhangi bir yanıt vermedi.