Kavga krize dönüşüyor

'Milletle mutabakat'
Başbakan Erdoğan, YÖK Başkanı Teziç'i ve Üniversitelerarası Kurul'u eleştirerek, görüşme sürecinde 'dört defa aldatıldığını' söyledi. YÖK'ün 'yürütme yetkisini istediğini' söyleyen Erdoğan, "Toplumsal mutabakat kurumlarla değil vekâleti veren millette olur" dedi. Erdoğan, isim vermeden askerleri de eleştirdi: "Kimse Meclis'e baskı yapmasın, yapanlara verilecek cevap belli."
Ayrıntılı haber için...

'Kanlı canlı' sözler
YÖK tasarısı konusunda gün boyu açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakanı Çelik, görüşlerini ilginç ifadelerle açıkladı: "Siyasetçi, yüksek sesle söylenen sorunları çözer. Gerginlikten medet umanlar var. Gerginlik isteyen her cihetten belasını bulsun, ben niye gerginlik isteyeyim? Tansiyonu yükseltmek, düşürmek medyanın işi. Bu ülke için gerekirse kan da, can da veririz."
Ayrıntılı haber için...

Teziç: Güven bitti
Başbakan Erdoğan'a, "TBMM, kayıtsız şartsız millette olan egemenliği kullanan organlardan sadece biridir" yanıtını veren YÖK Başkanı Teziç, yürütmenin hükümetten ibaret olmadığını belirtti. AKP'ye, "Çoğulcu mu, çoğunlukçu musunuz?" diye soran Teziç, "Güven bunalımı yarattılar. Kurumlar sözlerini tutar. Masadan çekilme kararımızın isabetli olduğu görülüyor."
Ayrıntılı haber için...

Alkış: Aldatılan biziz
Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı Prof. Alkış, Başbakan Erdoğan'ın 'Beni dört kez aldattılar' suçlamasına yanıt verirken, "MEB ile YÖK arasında kopan bağı kurmak istedik, bu fırsatı kişisel karalamalarla kullanıyorlar. Bizi, yapacaklarını meşrulaştırmak için araç olarak kullanmak istiyorlar" dedi. Rektörler de, kendilerine tasarının gösterilmediğini belirtti.
Ayrıntılı haber için...