Kavgacılara kapıyı gösterdi!

Kavgacılara kapıyı gösterdi!
Kavgacılara kapıyı gösterdi!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kavga edenin, şiddet kullananın CHP'de işi olmadığını söyledi

ANKARA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , kavga edenin, şiddet kullananın CHP’de işi olmadığını ifade ederek, “Önümüzde AKP gibi bir şans var. Hiçbir muhalefet partisinin önünde böyle bir şans olmaz. Ama kendi içimizdeki kavgaları öne çıkarırsak, kimse kusura bakmasın beceriksiz hükümeti halka anlatamayız. Bu beceriksiz hükümetin olması CHP’nin iktidarı için bir şanstır. Bu şansı çok iyi kullanmak zorundayız” dedi.

CHP Ankara il ve ilçe örgütleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Genel merkezdeki toplantı salonunda gerçekleştirilen geniş katılımlı ziyarette yaptığı konuşmada, partililerine “AKP bizim için büyük bir şans, beceriksizliklerini halka anlatmak zorundayız” şeklinde seslendi.

Konuşmasında siyasetin kin, intikam üzerine kurgulanamayacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Siyasetin temel amacı halka hizmettir, var olan sorunları çözme sanatıdır. Siyaset zenginleşme aracı da değildir. ‘Ben halka nasıl hizmet edebilirim?’ siyaset budur” dedi. Siyasetin kısır çekişme alanı olmadığını vurgulayan CHP Lideri, siyasetin makam kavgası alanı da olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Siyaset aynı zamanda bir yarış alanıdır ama demokratik bir yarış alanıdır. Şiddetin olmadığı, hoşgörünün egemen olduğu, insana saygının duyulduğu, yenilesek dahi kazananın elini onurla sıkabileceğimiz ve elini havaya kaldırabileceğimiz bir alandır siyaset” dedi. Siyasette seçilmişliğin önemli olduğunu ancak seçilmiş insanın bilgili olmasının, halkla ilişkileri çok iyi bilmesinin de önemli olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu
“Siyaset aynı zamanda bir dinleme sanatıdır. Yurttaşı dinleyeceksiniz, kızarak size bir şey söylediği zaman ‘sus, konuşma’ dediğiniz andan itibaren siz iyi bir siyasetçi değilsiniz. İyi siyasetçi aynı zamanda sabırlı siyasetçidir. İyi siyasetçi onun anlatımından sonra hemen ‘Hayır efendim’ diyen siyasetçi değildir. İyi siyasetçi konuştuktan sonra ‘Evet, siz haklısınız, sonra bir de beni dinleyebilir misiniz’ diyen siyasetçidir” diye konuştu.


"KİM KAVGA EDİYORSA, KİM ŞİDDET KULLANIYORSA ONUN BU PARTİDE İŞİ YOK”
Kılıçdaroğlu, partisinin Ankara il kongresine işaret ederek, Ankara’da kendi aralarında bir seçim yaptıklarını, ufak tefek tartışmaların, bazı yerlerde de kavgaların olduğunu belirtirken, “Siyaset kavga alanı değildir” dedi. İstanbul il kongresinde de söylediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Kavgayı, hele hele şiddete varan kavgayı asla ve asla kabul etmiyorum. Kavga eden kişi CHP’li değildir. Bunu kesinlikle kabul etmiyorum. Vatandaşı dinleyeceğiz, kendi arkadaşımı dinleyemiyoruz, olmaz. Yeni bir anlayışı egemen kılacağız bu partiye. Sevgi odaklı, huzur bir anlayışı egemen kılacağız. Birbirimize saygı duymayı bileceğiz” dedi. Yarış farklı şey kavganın farklı şey olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Yarışın kavgaya dönüşmesi kabul edilemez. Geçmişte bu oldu. Hep , ‘Ya işte olur’ falan diye geçiştirdik. Geçiştirmeyeceğiz, kim kavga ediyorsa kim şiddet kullanıyorsa onun bu partide işi yok. Başka partiye gidebilir, başka yerde çalışabilir ama CHP’de asla çalışmayacak. Bunu her partilinin böyle bilmesini isterim, her partilinin bunu kabul etmesini ve içine sindirmesini isterim, aynı düşünceyi hep beraber paylaşmak isterim” diye konuştu.

“ÖNÜMÜZDE AKP GİBİ BİR ŞANS VAR”
Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Önümüzde AKP gibi bir şans var. Hiçbir muhalefet partisinin önünde böyle bir şans olmaz. Bizim önümüzde böyle bir şans var. Türkiye Cumhuriyeti’nin en beceriksiz hükümeti. Süt bile dağıtamadılar, düşünün. En beceriksiz hükümeti işsizliği önleyemedi. En beceriksiz hükümeti halkın oyuyla seçilen milletvekillerini hapisten çıkaramadı. En beceriksiz hükümeti, daha geçen gün Galatasaray-Fenerbahçe maçı var. Maçtan sonra bir gerginlik olacağını herkes biliyor, işin doğasında olan bir şey bu zaten. Becerikli bir hükümet, bütün seçenekleri düşür önlemini önceden alır. Bunlar yaptılar mı, hayır. Hiçbir önlem alınması, sadece polisleri yığdılar oraya, sonra biber gazıyla müdahale ettiler. Çağdışı bir demokrasi anlayışı, toplumu tanımama, bilmeme anlayışı bu. Toplumun refleksleri önceden bilmezseniz siz ülkeyi yönetemezsiniz. Yönetemediler, orantısız güç kullandılar, şiddet uyguladılar, Kadıköy’ü cehenneme çevirdiler. Bu beceriksiz hükümetin beceriksizliklerini anlatmak bizim boynumuzun borcu. Ama kendi içimizdeki kavgaları öne çıkarırsak, kimse kusura bakmasın beceriksiz hükümeti halka anlatamayız.”
Van-Erciş depremini anımsatan Kılıçdaroğlu, insanların bütün kışı yazlıklarda geçirdiğini belirterek, “O kadar beceriksiz bir hükümet ki depremden kurtulan çocuklar, o çadırlarda yanarak yaşamlarını yitirdiler. O kadar beceriksiz bir hükümet ki dünyanın her tarafından gıda yardımları yapıldı, Erciş’te bir çocuk açlıktan öldü. Bunu sizin anlatmanız lazım. Bu beceriksiz hükümetin olması CHP’nin iktidarı için bir şanstır. Bu şansı çok iyi kullanmak zorundayız. O kadar beceriksiz bir hükümet ki kendi komşuna başkalarının önerisi üzerine savaş açmaya yeltenen bir hükümet” dedi.


“BECERİKSİZLİKLERİNİ BİZİM PROJELERİMİZLE KAPATMAYA ÇALIŞIYORLAR”
Hükümetin, dış politikası, ekonomi , sağlık, tarım politikası olmadığını, hayali projelerle oy almaya çalıştığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Ne oldu Kanal İstanbul projesi? Bütün gazetelerin birinci sayfası bu projeye ayrılmıştı. Bir onların projelerine, bir bizim projelerime bakın. Süt projesi bizim, 2-B, intibak, askerlik projesi bizim. Bizim projelerimizi uyguluyorlar. Biz üretiyoruz, beceriksizliklerini bizim projelerimizle kapatmaya çalışıyorlar. Bizim halka bunu çok iyi anlatmamız lazım” dedi. CHP’nin terör konusunda da proje ürettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “40 yıllık bu ülkenin temel sorununu da CHP çözer. Kimse bundan endişe duymasın. Çünkü biz insanımızı ve ülkemizi seviyoruz” dedi. Bu nedenle herkese sorumluluğun düştüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bunların iki yüzlü projelerini de her yerde anlatacağız. Bizim mazeret üretmeye hakkımız yok” diye konuştu.


“YÜZ BİNLERCE KİŞİYE EN AZ HAFTADA BİR YARIM SAYFALIK NOTU VERMEK ZORUNDASINIZ”
Ankara İl Başkanı Zeki Alçın’ın konuşmasında değindiği, bina yetersizliği konusundaki şikayetini anımsatan Kılıçdaroğlu, Kızılay-Güven Park’ta bulunan CHP Ankara İl Başkanlığı binasının yerinin aslında çok güzel olduğunu söyleyerek, “Minibüslerin kalktığı yer, yüz binlerce kişinin kalktığı yer. O yüz binlerce kişiye en az haftada bir yarım sayfalık notu vermek zorundasınız. O notu vereceksiz, herkes CHP’nin herhangi bir konuda görüşünü öğrenecek. Bu kadar güzel bir yerde bir il başkanlığı olamaz. Mekan dar biliyorum ama mekanlar kapalı duvarlar değildir, mekanlar sokaktır” dedi. Kılıçdaroğlu, kendisine ‘Efendim bana bir görev ben çalışayım’ diyenler olduğunu belirtirken, “Her CHP’li CHP’nin iktidarı için zaten görevlidir, ayrı bir göreve gerek yok ki. Hastanede otururken de görevimiz var, kahvede otururken de görevimiz var, sokakta yürürken de görevimiz var” diye konuştu.


“İLÇE BAŞKANI KAHVEDE Mİ OTURUYOR ÇALIŞIYOR MU GÖRECEĞİZ”
Yeni bir yapılanma içinde olduklarını anlatan Kılıçdaroğlu, sandık bazında örgütlendiklerini ve bunun bilgisayar bazında alt yapısını da oluşturduklarını ifade etti. Her il ve ilçe başkanının CHP intranet sitesine girerek, sandık bazında, o sandığın hangi alanları kapsadığını harita şeklinde görebileceklerini yine o sandıkta oy kullananlarının bilgilerine ulaşabileceklerini kaydetti. Sandıklardan sorumlu il ve ilçe başkanlarının belirlediği en az iki kişi olacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Hangi il başkanı, hangi ilçe başkanı, hangi saatte, hangi dakikada internete girdi? Bu bilgileri nasıl aldı, ne kadar aldı bütün bunları merkezden denetleme imkanımız var. Böylece ilçe başkanı kahvede mi oturuyor yoksa gerçekten çalışıyor mu onu göreceğiz. Geçen seçimlerde sandık görevlimiz vardı, 6 bin sandıkta sıfır oyu çekmişiz, demek ki bir sorunumuz var. Onları askıya çıkardık, onların partiden ilişkilerini kestik” dedi.


“SABAH EVDEN ÇIKARKEN ‘BUGÜN CHP İÇİN NE YAPACAĞIM’ DİYE DÜŞÜNECEĞİZ”
Partili olmanın kolay olmadığını, hele CHP’li olmak çok daha zor olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Biz sadece AKP ile değil, bizim mücadelemiz tek partiye, tek parti devletine karşı. Önümüzde AKP’nin valisi, kaymakamı var mücadele ettiğimiz, her alanda kamu görevlisi var mücadele ettiğimiz ve siyasal parti var mücadele ettiğimiz. İşimiz kolay değil. Topluma nasıl korku salındığını da çok iyi biliyoruz ama buna karşı direnmeyi bilen CHP’lilerin olduğunu bütün Türkiye’ye bizim kanıtlamamız gerekiyor işin özü bu” dedi.
Ankara’nın son 10-15 yılda Başkent olmaktan büyük ölçüde çıktığını, bir köy havasına girdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Metrosunu dahi yapamayan bir belediye başkanı düşünün, bu kadar beceriksiz bir belediye başkanı. Bu kadar beceriksizliği bizim halka anlatmamız lazım, anlatamıyorsak bir sorunumuz vardır. Hepimiz çalışacağız, sabah evden çıkarken şunu düşüneceğiz; ‘Bugün CHP için ne yapacağım, bugün ben nerede neyi söyleyeceğim’. Eski alışkanları bir tarafa bırakacağız yeniden dünyaya, daha aydınlıklı bir pencereden bakacağız. Buy kadar demokrasinin kısıtlandığı bir alanda bizim söyleyecek çok sözümüzün olması gerekiyor” diye konuştu. (ANKA)