'Kaybettik ancak...'

28 Mart seçim sonuçlarını önce 'başarı' olarak göstermeye çalışan CHP lideri Deniz Baykal, az da olsa dün nihayet gerçeği kabul etmek zorunda kaldı. Ancak, Baykal, seçim yenilgisine kendini ve parti yönetimini haklı çıkaracak yeni mazeretler buldu.

ANKARA - 28 Mart seçim sonuçlarını önce 'başarı' olarak göstermeye çalışan CHP lideri Deniz Baykal, az da olsa dün nihayet gerçeği kabul etmek zorunda kaldı. Ancak, Baykal, seçim yenilgisine kendini ve parti yönetimini haklı çıkaracak yeni mazeretler buldu. Baykal, SKY Türk TV'de özetle şöyle konuştu:
220 bin oy: Oylarımızda 1 puanlık gerileme var. Bu gerilemenin nedeni CHP'nin Eskişehir gibi 175 ilçede seçime girememesidir. Katılım oranını dikkate almazsanız 220 bin oy kaybımız var. Katılım oranı azaldı. Bunu CHP' ye fatura etmek yanlış. 332 belediyede kazanmış olarak girdik. 468 belediye başkanlığını kazandık. Bu bizi memnun eden bir şey değil.
Kaleler neden gitti?: Bazen bazı belediye başkanları görev başında iki-üç kez kazanır. Bazen da değişim yaşanır. Antalya'da CHP önceki seçimlerde sadece büyükşehiri almıştı. Anlatya'da üç metropol ilçe var. Şimdi büyükşehir yok ama Muratpaşa, Konyaaltı alındı.
Komplo tezgâhlandı: 'Sonuç hezimet' diyenler ne rakamları izliyor, ne son tabloyu biliyor. Daha önce ne aldığımız, şimdi ne aldığımızı bilmiyorlar. Tabii anketler vakası var. Seçmen bundan etkilendi. Ankette AKP'nin oyları yüzde 58-60, CHP'nin yüzde 11 ve altına gidecek diye yönlendirme, komplo tezgâhlandı.
Medya etkiledi: 'CHP muhalefet yapmıyor' eleştirilerine maruz kaldık. Medya etkisinde olan bu anket aydın kesimleri etkiledi. Medya, ne Menderes'e, ne Özal'a, ne Demirel'e bu kadar destek vermedi.
Kadrolu muhalifler: Kurultay öncesi ya da seçim döneminde muhalifler harekete geçer. Bunlara 'kadrolu muhalefet' diyorum. Meşru zeminlerde herkes talepte bulunur, gereği yapılır. Muhalifler 28 Mart için değil, 29 Mart için çalıştı. CHP büyük kuşatma altında.
Yeni açılım: Parti organlarını yeni açılım için harekete geçirdik.
Uzak kaldığımız yerlerde CHP binası açıp, insanlarla ilgileneceğiz.
Derviş: Bir Deniz Baykal-Kemal Derviş çatışmasını kimse beklemesin. CHP'yi hiç kimse dağıtamaz. CHP'yi terk eden, ihanet eden hiç kimsenin istikbali olmamıştır.
Kıbrıs: Türkiye AB'ye girerse KKTC bir kuş gibi uçabilir. Tabii bu planda Türk-Rum dengesi kurulmuşsa. KKTC vatandaşları da kendi devletlerinde onurlu durumda olur. Anlaşma ihlal edilirse kuş yuvadan
uçar. Adada varılan anlaşma AB'de iptal edilirse kriz olur. Türkiye'nin AB'ye girmesine güvence yok. Bu da büyük bir risk. Referandum, KKTC'de reddedilse bile Türkiye suçlanamaz. Türkiye üzerine düşen açılımı yapmıştır. Bu Kıbrıs Türklerinin kararı olur. AB, Türkiye'nin üyeliğinin önüne artık bu sorunu çıkarmamalı.