KCK'dan 'süreç hızlandırılsın' çağrısı

KCK'dan 'süreç hızlandırılsın' çağrısı
KCK'dan 'süreç hızlandırılsın' çağrısı
Kandil'de KCK yöneticileriyle yaptığı görüşmenin ardından Türkiye'ye dönen HDP heyeti, şu açıklamayı yaptı: "KCK yetkilileri, AKP Hükümetinin hâlâ müzakere sürecine ciddi yaklaşmadığı ve süreci kalıcı çözüme götürecek takvimlendirmeyi aşındırma tutumunun devam ettiğini ifade etmiştir. Bu durumu aşmak için, zaman kaybetmeksizin sürecin hızlandırılması, süreci zorlayan uygulamalardan AKP Hükümetinin vazgeçmesi gerektiği belirtilmiştir."

RADİKAL - HDP’nin İmralı heyeti, 22 Ocak Perşembe günü Kandil’de KCK yetkilileriyle 7 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda çözüm süreci, Kobanê ve Şengal başta olmak üzere yerel ve uluslararası gelişmeler ele alındı.

Görüşmenin ardından Türkiye ’ye dönen HDP heyeti, Kandil temaslarına ilişkin şu açıklamayı yaptı: “KCK yetkilileri, toplantıda; çözüm süreciyle ilgili Öcalan’ın sunduğu müzakere taslağı ve takvimlendirmeyi esas aldıklarını, hareketin tüm birimlerinin bu doğrultuda önemli bir yoğunlaşma içerisinde oldukları bilgisini heyetimize aktarmıştır.

Ancak KCK yetkilileri, AKP Hükümetinin hala müzakere sürecine ciddi yaklaşmadığı ve süreci kalıcı çözüme götürecek takvimlendirmeyi aşındırma tutumunun devam ettiğini ifade etmiştir. Bu durumu aşmak için, zaman kaybetmeksizin sürecin hızlandırılması, süreci zorlayan uygulamalardan AKP Hükümetinin vazgeçmesi gerektiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda; Cizre’de yaşanan çocuk infazlarının kabul edilemez olduğu belirtilmiş; tüm Bölgede halen gözaltı ve tutuklama şeklinde devam eden siyasi soykırım operasyonları sert bir şekilde eleştirilmiştir. KCK olarak bu zorlayıcı tablo karşısında bile gerek yaptıkları açıklamalar, gerekse de ortaya koydukları tutum ile müzakere sürecinin sorumluluğunu esas alan bir yaklaşım ortaya koyduklarını belirtmiş, aynı sorumlu duyarlılığın AKP nükümeti tarafından gösterilmediği tespitini heyetimize aktarmışlardır. Görüşmede; AKP Hükümetinin süreci zorlayan bu tehlikeli politikalardan vazgeçmesi gerektiği belirtilmiş, müzakere sürecini güçlendirecek demokratikleşme adımlarını hayata geçirmesinin önemi heyetimize aktarılmıştır.

Ayrıca toplantıda; Kobanê ve Şengal’de,YPG-HPG-YBŞ-YPJ öncülüğünde yürütülen direnişin önemli bir aşamaya geldiği tespit edilmiş, Kürt halkı başta olmak üzere Bölgedeki tüm halklar açısından tarihi gelişmelerin önünü açacak olan hamlesel sürecin yakından takip edildiği bilgisi paylaşılmıştır. Özellikle Türkiye’nin Kobanê politikasında çözümsüzlük ısrarının devam ettiği ifade edilmiş, insani koridor gibi en temel taleplere bile cevap verilmemesinin yol açabileceği bölgesel tehlikelere dikkat çekilmiştir.

Heyetimizin çözüm süreci kapsamındaki görüşme ve temasları önümüzdeki günlerde devam edecektir.”