Kemal Aktaş için BDP'den TBMM'ye uyarı!

Kemal Aktaş için BDP'den TBMM'ye uyarı!
Kemal Aktaş için BDP'den TBMM'ye uyarı!

Kemal Aktaş

İstanbul Bağımsız Milletvekili Tüzel: Kemal Aktaş'ın milletvekilliğinin düşürülmesi yeni gerginliklere ve olumsuzluklara yol açacaktır

ANKARA - Tüzel ve BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, bir tekstil firmasından işten çıkarılan üç işçiyle basın toplantısı düzenledi.


Tüzel, bir soru üzerine, Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yeni gerginliklere ve olumsuz sonuçlara yol açacağını kaydederek, kararın okunmasının dönem sonuna bırakılmasını istedi. Kemal Aktaş'ın cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından otomatik olarak Meclis'te okunacak diye bir mecburiyet olmadığını belirten Kürkcü de “Meclis'in bu konuda bir acelecilik göstermemesi gerekir” ifadesini kullandı.


ÇELİK’TEN ANA DİLDE EĞİTİM ÇIKIŞI


BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, anadilde eğitim ve sağlık hizmeti almanın yolunun açılması gerektiğini savundu. Çelik, düzenlediği basın toplantısında, anadilde sağlık hizmeti almanın, en doğal insan hakkı olduğunu söyledi. Türkiye 'de erişilebilir bir sağlık hizmeti sunulmadığını öne süren Çelik, anadilde sağlık hizmeti verilmediği için her gün 3-5 vatandaşın hayatını kaybettiğini iddia etti. Çelik, yeni anayasa yapım sürecine değinerek, anadilde eğitim ve sağlık hizmeti almanın yolunun açılması gerektiğini savundu. (aa)