Kemal Alemdaroğlu'ndan 'Terörist Rektör' kitabı

Kemal Alemdaroğlu'ndan 'Terörist Rektör' kitabı
Kemal Alemdaroğlu'ndan 'Terörist Rektör' kitabı
Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü ve Ergenekon davası sanığı Kemal Alemdaroğlu'nun "Terörist" Rektör isimli kitabı çıktı. Alemdaroğlu kitapta 25 Ekim 2003 tarihinde gerçekleşen Rektörler Yürüyüşü'nde açılan "Ordu Göreve" pankartından sorumlu tuttuğu 'Türk Solu' dergisini 'ajanlık faaliyeti' yapmakla suçladı.

RADİKAL – Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu, Ergenekon davasında da kendisine suçlama olarak yöneltilen yürüyüş ve pankartın hikayesini kitapta şöyle anlattı:
"Cumhuriyetin 80. yılında YÖK başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, zamanın bütün rektörleri, fakültelerin yöneticileri, öğretim üyeleri, öğretim elemanları ve öğrencilerin katıldığı Cumhuriyet'in 80. yıl yürüyüşüdür. Anıtkabir'de Atamıza saygı duruşundan sonra yürüyüşü düzenleyen Ankara Üniversitesi Rektörü Nusret Aras ve ADD Genel Başkanı Ertuğrul Kazancı'nın Tandoğan Meydanı'nda yaptıkları konuşmalar sırasında küçük bir grup öğrenci grubunun 'Ordu Göreve' pankartı açmasının benimle hiçbir ilgisi yoktur. Konu aynı akşam 'Ceviz Kabuğu' programında benimle söyleşi yapan Hulki Cevizoğlu'nun sorusuna da yanıt olarak bildirilmiştir. Bu öğrencilerden birkaçı daha sonra 10 Kasım 2003 tarihinde bana hakaret ve saldırı girişiminde bulunduğu için soruşturma sonunda disiplin kurulu kararı ile üniversiteden uzaklaştırılmıştır. Basın organlarında bu nedenle de aleyhime yayınlar yapılmış ve İdari Yargı bu öğrencilere verilen cezayı iptal etmiştir. Bu öğrencilerden İstanbul Üniversitesi mensubu olanlar daha sonraki bir tarihte hiç bir şekilde öğrenciliğe yakışmayacak ifadeler içeren bir kitaba ismimi garip sıfatlarla yerleştirerek yayımladılar ve bütün üniversitelere ücretsiz dağıtarak sürekli her ortamda bana karşı olduklarını vurgulamışlardır. Ayrıca bu öğrenci grubunun da içinde olduğu Türksolu dergisi incelendiğinde, bu öğrenci grubunun Cumhuriyetin 80. yıl yürüyüşünden dört ay önce derginin kapağında 'Ordu Göreve' deyip. AKP 'nin amblemi ampul resmi koydukları görülür. Türksolu dergisinin 27 Ekim 2003, 10 Kasım 2003, 1 Kasım 2004 tarihli sayıları incelendiğinde bu öğrenci grubunun 'Ordu Göreve' pankartını taşıdıkları ve bana da dergide açık hakaret ettikleri tespit edilir. Pankart taşıyan bu öğrencilere Ankara 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmış ve bunlar ne yazık ki Kasım 2008'de beraat etmişlerdir. Zaman gazetesi bu beraat kararını bildirmektedir. Pankart taşıma eylemleri nedeniyle beraat etmelerine karşın savcılar sürekli bizleri bu nedenle suçlamaktadırlar. Bu öğrencileri çok iyi tanıyanların 2 Kasım 2003 tarihli Aydınlık dergisindeki yayınları öğrencilerin hangi kişi veya kurumun ajanı olduklarını çok keskin belirtmektedir. Bütün bu belgelerin incelenmesinde bu sözde hayali Ergenekon davasına konu olabilecek hiçbir iddianın olmayacağı açıkça görülür. Ancak ne yazık ki savcılar kendilerini zorlayarak hemen suç yaratmaya çalışmaktadır."