Kemal Burkay'dan 'dokunulmazlık yorumu

Kemal Burkay'dan 'dokunulmazlık yorumu
Kemal Burkay'dan 'dokunulmazlık yorumu
HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, BDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması talebinin 'siyasi nedenlere' dayandığını belirterek "Siyasi hesaplaşmalar siyaset yoluyla yapılmalıdır" dedi.

ANKARA - Hak ve Özgürlükler Partisi HAK-PAR Genel Başkanı Burkay yaptığı yazılı açıklamada, 9 BDP milletvekili ile Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk'un dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi'nin TBMM Başkanlığı'na sunulduğunu hatırlatarak, teklifin büyük ihtimalle AK Parti ve MHP 'nin desteğiyle Parlamento'dan geçeceğini belirtti.

TBMM'de dokunulmazlığın kaldırılmasını bekleyen 500 kadar dosyanın bulunduğunu vurgulayan Kemal Burkay, “Eğer bu talep ve uygulama hakkında suç isnadı ve dokunulmazlığın kaldırılması talebi olan tüm milletvekilleri için olsa örneğin kürsü dokunulmazlığı, dışında dokunulmazlık zırhı bir bütün olarak kaldırılsa ve milletvekilleri de bir bölüm bürokrat da bu konuda vatandaşlarla eşit duruma gelseler buna diyecek bir şey olmazdı” ifadelerini kullandı.

Söz konusu 10 milletvekilinin dokunulmazlığının siyasi tavır ve tutumları dolayısıyla kaldırılmak istendiğini iddia eden Burkay, siyasi tartışmalar ve hesaplaşmaların siyaset yoluyla, sözle yapılması gerektiğini belirtti. (aa)