Kemal Kılıçdaroğlu: Kararlar gayrimeşrudur

Kemal Kılıçdaroğlu: Kararlar gayrimeşrudur
Kemal Kılıçdaroğlu: Kararlar gayrimeşrudur
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenekon Davası kararlarını veren özel yetkili mahkemeleri eleştirdi ve kararın gayrimeşru olduğunu söyledi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Ergenekon Davası kapsamındaki cezaların özel yetkili mahkemeler tarafından alındığına dikkat çekerek, “Bu mahkemelerin verdiği kararlar gayrimeşrudur” dedi.

Mahkeme kararlarına ilişkan yazılı açıklama yapan Kılıçdaroğlu şöyle dedi: 

“Demokrasilerde insanlar, siyasi otoriteye bağımlı özel yetkili mahkemelerde değil, bağımsız, hukukun üstünlüğüne inanan normal mahkemelerde yargılanırlar. Bu nedenle özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar; hukuken, siyaseten ve ahlaken meşru kararlar değildir. Bu mahkemelerin verdiği kararlar gayrimeşrudur.  Bu mahkemeler adalet dağıtmaz. Çünkü bunlar adından da anlaşılacağı üzere “özel yetkili mahkeme”lerdir. Bu mahkemeler siyasal gücün emrinde olan ve onun buyruklarını yerine getiren mahkemelerdir. “Hukukun üstünlüğü” kavramı bu mahkemeler için geçerli değildir. Bu mahkemelerin temel işlevi “üstünlerin hukukunu” yani siyasal iktidarın buyruklarını egemen kılmaktır.“