Kemal Kılıçdaroğlu: Kararlar gayrimeşrudur

Kemal Kılıçdaroğlu: Kararlar gayrimeşrudur
Kemal Kılıçdaroğlu: Kararlar gayrimeşrudur
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenekon Davası kararlarını veren özel yetkili mahkemeleri eleştirdi ve kararın gayrimeşru olduğunu söyledi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Ergenekon Davası kapsamındaki cezaların özel yetkili mahkemeler tarafından alındığına dikkat çekerek, “Bu mahkemelerin verdiği kararlar gayrimeşrudur” dedi.

Mahkeme kararlarına ilişkan yazılı açıklama yapan Kılıçdaroğlu şöyle dedi: 

“Demokrasilerde insanlar, siyasi otoriteye bağımlı özel yetkili mahkemelerde değil, bağımsız, hukukun üstünlüğüne inanan normal mahkemelerde yargılanırlar. Bu nedenle özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar; hukuken, siyaseten ve ahlaken meşru kararlar değildir. Bu mahkemelerin verdiği kararlar gayrimeşrudur.  Bu mahkemeler adalet dağıtmaz. Çünkü bunlar adından da anlaşılacağı üzere “özel yetkili mahkeme”lerdir. Bu mahkemeler siyasal gücün emrinde olan ve onun buyruklarını yerine getiren mahkemelerdir. “Hukukun üstünlüğü” kavramı bu mahkemeler için geçerli değildir. Bu mahkemelerin temel işlevi “üstünlerin hukukunu” yani siyasal iktidarın buyruklarını egemen kılmaktır.“


  http://www.radikal.com.tr/114503111450318

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HABERAL - mutevasi

  haberalın dışarı çıkması da gayrimeşrudur diyorsun yani, onu tekrar içeri alsınlar :)

  ..... - rapala

  imam rejiminden nemalanan 4x4 mucahid/mutahit ler dolusmuslar gazete gazete yorum yapiyorlar iste mahkeme ergenekonu mesru gordu ah ah ah turunden yorum yazip duruyorlar...abd de de mahkemeler var,iranda da,,norvec tede mahkemeler var, saudi arabistan da...... dolayisiyla ayni konuda degisik mahkeme kararlari cikmasi kuvvetle mutemeldir..sizinki kurunun yaninda yasi da yakarak sizin rejiminize muhalifleri yok etmek oldugu asikardir dolayisiyla hakim,savci cubbesi giymis imamlarin verdigi karar ideolijiktir ve kafanizdaki tezgahin saplama samani karistirip tek tek diger muhaliflerede uygulamak oldugu belli..ESKIYA DUNYAYA HUKUMDAR OLMAZ imam efendi

  soğuk yemek ! - birgaripveli

  İntikam soğuk yenen bir yemektir.Elbet bu soğuk yemeği yeme zamanı gelecektir. Yaşım 46. Eğer, bu davanın siyasi taraflarının; sabahın 5 inde evlere baskın yaparak bir nevi sürek avı yapan ve imralıda yatan insana bile verilmeyen cezaları veren sözüm ona hukukçuların; sahip oldukları köşelerinde veya tv ekranlarında sürekli bu insanlara hakaret eden ve karar çıkmasından çok daha önce gıyablarında hüküm tahsis eden sözde demokrat gazeteci ve yazarların günü geldiğinde aynen bunlar gibi evlerinden teker teker alınmalarını ve aynen bu mahkemeler gibi siyaseten yargılanmalarını görmeden ölürsem gözüm açık gidecektir

  BUYURUN ÜYELİK KAYDINA sn. KK - bilmehakki

  nerdeymiş bu ergenekon terör örgütü gösterin bakalım ben de üye olacağım ... benzeri laflar ediyordu KILIÇTAROĞLU. Bugünkü mahkeme kararı ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜ VARDIR !!! demiştir. ALO...!!! kemal bey duyuyorsan buyur üyelik kaydını yapsınlar senin de... Yoksa yine mi ÇARK EDECEKSİN....????

  tabi tabi sen anlat! - aycicek

  bu ülkede devlet-pkk savaşında 30 yılda 40.000civarında insan hayatını kaybetmiş.bu sayıya her iki tarafın kaybı ve sivil yurttaşlar dahil.17.500 hemen hemen bu sayının yarısı kadar da insan faili meçhule kurban gitmiş!nasıl oluyorsa yargı kararı gayrimeşruymuşşş!bu çete jitemi kurduğunda 17.500 insan yok edildiğinde gayrimeşru değilmiydi bunlar kılıçdaroğlu?..

  . - hasbhasb

  Bu mahkemenin, işleyişinin ve kararlarının meşru olmadığını tüm dünya biliyor fakat olay orada değil. Önemli olan bu meşru olmayan sistem ve destekçilerinin başımızdan defolması için ne yapacağınızdır. Bu zamana kadarki yaptıklarınızın yeterli olmadığı bu karar ile de gayet açık ortadayken bundan sonra ne yapacaksınız? Eğer bu ülke insanları bu eziyeti çekiyorsa, bunun asıl suçluları görevini layıkı ile yapmayıp buna çanak tutanlardır. Bize koltuk değil ülke sevdalısı siyasetçiler lazım ve bu saatten sonra en ufak hataya tahammülümüz yok.

  gayri mesru - Secret Garden

  kürtce egitim ülkeyi böler diye yaygara koparan sozde sosyal demokrat beye bakin hele.adalet hak-hukuk demis.malumun ilani gibi sanki.yahu ergenekon olmasa aklina hak hukuk gelmez asla.! 12 000 kürt icerde tek kelime etmedi.laiklik diyor ama suriyede kürtlere karsi tc nin besledigi gozu donmus teroristlere giki bile cikmadi.eger bugun akp kürlerin alevilerin kanini dokup uzerinden halay cekse ahanda bu kemal cikip tek kelime etmez.yesnler hak-hukuk anlayisinizi.sizin.