Kemal Kılıçdaroğlu'na 'ayakkabılı' saldırı

Kemal Kılıçdaroğlu'na 'ayakkabılı' saldırı
Kemal Kılıçdaroğlu'na 'ayakkabılı' saldırı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçrdaroğlu'na, katıldığı bir toplantıda ayakkabı fırlatıldı. Protestocunun 1986 Ağrı Eleşkirt doğumlu Yunus Emrah S. olduğu belirlendi

RADİKAL – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçrdaroğlu’na, katıldığı bir toplantıda ayakkabı fırlatıldı. Ankara 'da "emeklilerin sorunları ve çözüm önerileri" konulu bir toplantıya katılan Kılıçaroğlu, 'U' şeklindeki masa düzeninde otururken çapraz yönden bir kişi Kılıçdaroğlu 'na, "Sizin siyasetiniz benim babamı yaktı" diyerek ayakkabılarını fırlattı. Attığı ilk ayakkabıyı isabet ettiremeyen ve tam korumalar müdahale ettiği sırada ikinci ayakkabıyı atmaya çalışan saldırgan salondan çıkarıldı. Bu esnada Kılıçdaroğlu'nun korumalarının, birbirlerini "Arkadaşlar nazik davranın" şeklinde uyardığı duyuldu.

'BEN DE BİLMİYORUM'

Ayakkabıların isabet etmediği Kılıçdaroğlu, olaya ilişkin, "Ruh sağlığı yerinde olmayan bir arkadaş" değerlendirmesinde bulundu. Korumalar tarafından otelin alt katlarındaki bir odaya indirilen saldırganın, ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüleceği belirtildi.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, otelden ayrılırken, olayın nedenini soran gazetecilere, "Ben de sizin gibi bilmiyorum" yanıtını verdi.


 

KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Olayın yaşamasından kısa süre sonra saldırganın kimliği belli oldu. 1986 Ağrı Eleşkirt doğumlu Yunus Emrah S. ilk ifadesinde “Erdoğan Toprak’ın fabrikasında çalışan babamın yaşadığı mağduriyet nedeniyle saldırıyı gerçekleştirdim. Babam Erdoğan Toprak’ın fabrikasında çalışıyordu, geçirdiği kaza sonucu özürlü kaldı. Yardım sözleri de tutulmadı” bilgisini verdi.

KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞMEK İSTİYORUM

Yunus Emrah S.’nin toplantı öncesinde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun basınla ilişkilerini yürüten isimlerden Veli Özdemir’e de “Sayın Genel Başkan’la görüşmem gerekiyor” isteğini ilettiği öğrenildi. Daha sonra ortadan kaybolan Yunus Emrah S.’in, toplantının basına açık bölümünde gazetecilerin arasına karışarak salona girdiği tespit edildi. Yunus Emrah S., salona girmesinden kısa bir süre sonra da ayakkabısını Kılıçdaroğlu’na fırlattı. S.’in ayakkabısı Genel Başkan Yardımcılarından Selim Sayek Böke’ye isabet etti.