Kemal Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk'te önemli açıklamalarda bulundu. CHP lideri, 'altın kaplama klozet' polemiğiyle ilgili sorular karşısında şunları söyledi: Ben saray, şu bu demedim... Beyefendi bunu üzerine almış benimle özel tartışma alanı yaratmak istiyor. Kandil gecesi tuvalet temizleyip çocuklarının rızkını sağlayanların gözlerinden öpüyorum. Bu ona yeter.

RADİKAL- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , CNN Türk'te ekrana gelen ve çekimleri Şanlıurfa'da gerçekleştirilen 'Ne Oluyor? programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gündeme ilişkin konularda önemli açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, 'altın kaplama klozet polemiğiyle ilgili çarpıcı ifadeler kullandı.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından önemli satır başları:

'TUVALET TEMİZLEYİP RIZKINI ÇIKARANLARIN GÖZLERİNDEN ÖPÜYORUM'

- Altın kaplamalı klozetin fotoğrafları gazetelerde çıktı. Bir kamu kurumunda bir kişi kalkıp kendisine altın kaplı klozet yapıyorsa bunun sorumlusu ben miyim? Ben saray, şu bu demedim... "Ankara'daki beyler... Altın kaplı klozetler yapılıyorsa birilerinin bunu düşünmesi lazım" dedim. Beyefendi bunu üzerine almış benimle özel tartışma alanı yaratmak istiyor. Cezai ehliyeti olmayan birini neden muhatap alayım? Bu kandil gecesi tuvalet temizleyip çocuklarının rızkını sağlayanların gözlerinden öpüyorum. Bu ona yeter...

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: Tuvaletleri ne zaman temizledin de biliyorsun


- Kim yaptı bunu niye hesabını sormuyor? Gazetelerde bütün ayrıntıları var, kim yaparsa yapsın o kişi şu anda ödüllendiriliyor mu, ödüllendirilmiyor mu? 

- Beni saraya davet ediyor, ettiği yemine sadık bir cumhurbaşkanı kaçak olan bir sarayda oturmaz. Ne yapacaksın 1.100 odalı yerde? Asla muhatap almam, değmezler.

'YSK SİYASAL İKTİDARDAN KORKAN BİR KURULA DÖNÜŞTÜ'
-
Seçimden kaygı duymasının ana aktörü Yüksek Seçim Kurulu'dur. Yargıçlardan oluşan bir kurul olması gerekirken siyasal iktidardan korkan ve onların beklentilerine uygun kararlar alan bir kurula dönüşmüştür.

'ÇATIRDAYAN BİR İSRAF İMPARATORLUĞU VAR'
- AKP önde... Niye önde, hangi gerekçeyle önde. Bir rant imparatorluğu var, çatırdayan bir israf imparatorluğu var. İsraf konusunda Papa'yı örnek gösterdiler. Sen sevgili Peygamberimizin yaşamına bak. Kalktı 10 dakika sonra Papa yalanladı. Halkla bunların hiçbir ilgisi yok koruma ordusuyla geziyorlar. Zaten vatandaş ulaşıp derdini anlatamıyor ki.

'SANDIĞA SAHİP ÇIKACAĞIZ'
- Gidiniz oyunuzu veriniz. Hem oy vermeyip hem şikayet etmek doğru bir anlayış değil. Gidin oyunuzu kullanın sandıklara sahip çıkmak bizim görevimiz. Biz sandıklara sahip çıkacağız, çok kararlıyız. Sandıkların en az yüzde 90'ında bir CHP'li olacak. Islak imzalı tutanakların yüzde 100'üne ulaştığımızda sorun kalmaz.

'YARGIYA EN BÜYÜK DARBEYİ YARGIÇLARIN KENDİSİ VURUYOR'
- Yargıya en büyük darbeyi yargıçların kendisi vuruyor. Sayın Cumhurbaşkanı bir dakika derler sen yemin ettin seçim meydanlarına giremezsin demeleri lazım. Biz YSK'dan gidin Cumhurbaşkanına ceza yazın demiyoruz ki. Ama ona birilerinin görevini hatırlatması lazım. YSK'ya iktidarın yan kuruluşu denilebilir. CHP iktidarında herkes Anayasal görevine dönecek. Başbakan başbakanlığını yapacak. 

'ERDOĞAN HANGİ GEREKÇEYLE HÜKÜMET KURMA YETKİSİ VERMEYECEK'
- (CHP seçimden birinci parti çıkarsa Erdoğan'ın hükümet kurma yetkisi vermeme seçeneği var mı sorusu karşısında) Hangi gerekçeyle vermeyecek. Ülkeyi kaosa sürükler. Biz devlette liyakat esasını getireceğiz. Yani o işi en iyi kim yapıyorsa ona vereceğiz.

'KOALİSYONA SICAK BAKMIYORUZ'
- Biz koalisyona sıcak bakmıyoruz. Türkiye'nin bir CHP iktidarına ihtiyacı var. Yeniden Türkiye'nin inşa edilmesi açısından her şey darmadağın şuan. 

'İŞÇİNİN PARASINI TAM SAYFA İLANA VEREMEZSİNİZ'
- Tam sayfa ilan verilmesini, Hak-İş'i eleştirdim. İşçilerin paralarının bu tür ilanlara verilmemesi gerektiğini söyledim. Genel Başkana bana dedi ki bu parayı biz vermedik. Ben de dedim ki kendi sendikanızı kullandırmayacaksınız. 'O zaman bunu söyleyeceksiniz' dedim Korkudan ses çıkaramıyorlar.

- Sayın Abdullah Gül diğer Cumhurbaşkanlarıyla birlikte sorumlu davranıyor ama Erdoğan farklı bir profil çiziyor. 

'İLK 1 YILDA YÜZDE 10 SEÇİM BARAJINI KALDIRACAĞIZ'
- (Yüzde 10 seçim barajı) İktidara geldiğimizde ilk 1 yıl içinde yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız.