Kemal Unakıtan, Antalya'da böbrek nakli oluyor

Kemal Unakıtan, Antalya'da böbrek nakli oluyor
Kemal Unakıtan, Antalya'da böbrek nakli oluyor
Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan böbrek nakli olmak üzere Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne yattı. 66 yaşındaki Unakıtan'a, başarılı organ ve doku nakilleriyle tanınan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde canlı vericiden böbrek nakli yapılacak.

ANTALYA - Yaklaşık 3 yıldan bu yana yüksek tansiyona bağlı böbrek yetmezliği rahatsızlığı bulunan eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, böbrek nakli olmak üzere dün saat 16.00’da Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne geldi. Organ Nakli Merkezi’nde nefrolog Doç. Dr. Hüseyin Koçak tarafından ilk muayenesi yapılan Unakıtan’ın, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nin VIP Bölümü’ne yatış işlemleri yapıldı.

Canlı vericiden böbrek nakli olacak Kemal Unakıtan’a yapılacak operasyonla ilgili bir de basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici, Organ Nakli Enstitüsü Müdürü ve Cerrahi Sorumlusu Doç. Dr Ayhan Dinçkan, Başhekim Doç. Dr. Mustafa Ünal ve Başhekim Yardımcısı Nefroloji Sorumlusu Doç. Dr. Hüseyin Koçak, Unakıtan’ın sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi. Unakıtan’ın moralinin çok yüksek olduğunu belirten Rektör Yardımcısı Prof. Geçici, “Sayın bakanımızı misafir ediyoruz. Genel durumu iyi. Bizi her zamanki gibi güler yüzüyle karşıladı. Şu an tetkikleri yapılıyor. Bir böbrek sendromu rahatsızlığı nedeniyle üniversitemizi tercih etmişler” dedi.
Nefroloji Sorumlusu Doç. Koçak, kronik böbrek yetmezliği ve koroner arter hastalığı bulunan Kemal Unakıtan’ın böbrek rahatsızlığının hangi aşamada olduğunun tespit edileceğini söyledi. Koçak, “Eğer son aşamada diyaliz ya da böbrek nakli düşünülecek. Sonuçlar birkaç gün içerisinde tespit edilecek” diye konuştu.
Organ Nakil Enstitüsü Müdürü ve Cerrahi Sorumlusu Doç. Dr. Ayhan Dinçkan ise, kronik böbrek yetmezliğinin hangi aşamada olduğunun araştırıldığını bildirdi.  Yetkililer, Kemal Unakıtan’ın tetkik sonuçlarının cuma günü kesinleşeceğini açıkladı.
Diğer yandan hastanenin VIP bölümündeki odasında dinlenen Kemal Unakıtan, bir ara görevliler eşliğinde tekerlekli sandalyede dışarı çıkartılarak dolaştırıldı.  


CLEVELAND’DA BY-PASS

Kemal Unakıtan, 16 Şubat 2009 tarihinde ABD ’deki Cleveland Clinic’te by-pass ameliyatı olmuş, eşi Ahsen Unakıtan, hangi hastanede tedavinin yapılacağını belirlemek için Allah’tan yardım istediğini ve içine Cleveland’ın doğması üzerine ABD’ye gittiklerini söylemişti. Bu olay gazetelere "Yüce Rabbim Cleveland dedi" başlığıyla manşet olmuştu. (Erol AKKIR/Akif ARICI-DHA)