Kendilerine bile oy yok

YTP Niğde, ANAP Zonguldak, SHP Çorum, BBP Bingöl ve Kırşehir adayları sıfır çekti. Özet: Ne teşkilat, ne aile, ne de kendileri, kendilerine oy verdi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Yerel seçimlerde alınan başarısız sonuçlar, CHP dışındaki solda yeni arayışları gündeme getirdi. Diğer sol partilerle herhangi bir şekilde birleşmeye yanaşmayan DSP'de, ara verilen il kurultaylarının hızlanması için örgüte talimat gönderildi. Bülent Ecevit, daha önce nisanda toplanacağı açıklanan kurultayda genel başkanlıktan ayrılacak. Genel başkanlık için Zeki Sezer, Tayfun İçli, Mecit Şekercioğlu ve Masum Türker'in adları geçiyor.
DEHAP, ÖDP ve EMEP ile Demokratik Güçbirliği yaparak seçimlere giren SHP, solun ikinci partisi oldu ama, birliğin büyük ayağı DEHAP'ın 2002 seçiminde aldığı oyun gerisinde kaldı. Seçime Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak giren Genel Başkan Murat Karayalçın, "Her şey yeniden düşünülmeli ama eğer bütün sol partiler bu ittifaka katılsaydı, çok önemli bir sonuç elde edilebilirdi. Oluşturduğumuz ittifakın tek çatı partisine dönüşmesinden memnun olurum" dedi.
DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, oluşturdukları güçbirliğinin süreceğini, SHP'den seçilen belediye başkanlarının istifa ederek DEHAP'a katılmasını sağlamayı şimdilik düşünmediklerini söyledi.
Sonuçları çok kötü bulmayan Bakırhan, "Seçimlere kısa bir süre önce oluşturulanittifakın özünü ve amacını iyi anlatamadık. Bütün partilerin blok olarak karşımızda AKP' de toplanması, AKP' nin iktidar olanaklarını kullanması, güvenlik güçlerinin iktidara destek vermesi ve korucuların da AKP'ye oy vermesini sağlamaları, bu sonuçları doğurdu" diye konuştu.
Cem: Devam
YTP Genel Başkanı İsmail Cem ise partisinin normal olarak çalışmalarına devam edeceğini, görevden ayrılmayacağını açıkladı.
Seçimlerde solun birleşme ve bütünleşmesine yönelik bir çaba gösterdiklerini belirten İsmail Cem, yazılı bir açıklama yaparak, bu yönde yeni bir öneri yapacağını ifade etti.