'Kentsel yenilenmeden yanayız'

'Kentsel yenilenmeden yanayız'
'Kentsel yenilenmeden yanayız'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Günaydın:"Eğer halkın yararına bir iş yapmak istiyorsanız, biz de kentsel yenilemeden yanayız"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, İstanbul 'daki kentsel dönüşüm uygulamalarına ilişkin, “Eğer halkın yararına bir yapmak istiyorsanız, mahalleyi dağıtmak, fakiri yerinden sürüp yerine zenginleri yerleştirmek gibi bir amacınız yoksa biz de kentsel yenilemeden yanayız” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile Okmeydanı Fetihtepe Mahallesi'ndeki bir kahvehanede vatandaşlarla bir araya gelen Günaydın, kentsel dönüşüm çalışmalarının yarın başlayacağını hatırlatarak, kentsel dönüşüm uygulanacak bölgelerde vatandaşların haklarının ellerinden alınacağını savundu.

CHP'nin kentsel dönüşüme karşı olmadığını kaydeden Günaydın, “ Türkiye 'de 19 milyonluk yapı stokunun 7 milyonu yıkılacak. 500 milyar dolar para harcanacak. Eğer halkın yararına bir iş yapmak istiyorsanız, mahalleyi dağıtmak, fakiri yerinden sürüp yerine zenginleri yerleştirmek gibi bir amacınız yoksa biz de kentsel yenilemeden yanayız” diye konuştu.

Sulukule ve Tarlabaşı'ndaki kentsel dönüşüm çalışmalarını eleştiren Günaydın, şöyle devam etti:

“Roman vatandaşlarımızı 60 kilometre öteye sürdüler. Evlerini yıktılar. Yerlerine villalar yaptılar, yandaş yeni zenginlerini yerleştirdiler. Sulukule'de ne olduysa Tarlabaşı'nda o olmaktadır. Okmeydanı'nda da o olacaktır. Halkın iradesine danışılmıyor. Okmeydanı'ndan ilan ediyoruz. Yaşam hakkımıza, komşuluk ilişkilerimize zarar veren, hakkımızı elimizden almaya çalışanın elini kırarız.”

Günaydın, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Suriye konusundaki tezkereyi de “Türkiye'yi sonu belli olmayan savaş macerasına sürüklemek için hazırlanan hükümet tezkeresi” olarak değerlendirdi. (aa)