Khan: İhlaller devam ediyor

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Irene Khan, Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlaması için insan haklarına saygı gösterdiğini çok net biçimde ortaya koyması gerektiğini söyledi.

İSTANBUL - Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Irene Khan, Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlaması için insan haklarına saygı gösterdiğini çok net biçimde ortaya koyması gerektiğini söyledi.
Khan, Reuters'a verdiği demeçte, Türkiye'nin bu konuda adımlar atmasına karşın, yapılan birçok reformun günlük yaşama yansımadığını belirtti.
İnsan hakları ihlallerinin, işkencenin günlük hayatta devam ettiğini öne süren Khan, şöyle konuştu: "Türk hükümeti, reformlara 2004'te de devam edeceğini gösterdi. Ama yasaları, kurumları değiştirmeye odaklanmak yeterli olmaz, kesin önlemler de almak gerekir. Türkiye büyük boyutta insan hakları ihlalleri tarihine sahip bir ülke. Yasal değişiklikler önemli. Ancak hükümet daha sağlam reformlar uygulamalıdır.
Hükümetin insan haklarıyla ilgili çabalarının 'güvenlik kurumlarının sabotajına uğraması tehlikesi' de var. Türkiye'de reformlardan kaygı duyan unsurlar var. Hükümetin, bu unsurlarla ilgili durumu nasıl ele alması gerektiği konusunda bir kaygısının olması da anlaşılır bir şey. Polis sertliği Türkiye'de insan haklarıyla ilgili kaygıların en başında geliyor."