'Kıbrıs enerji için kritik önemde'

Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Bakü-Tiflis-Ceyhan Hattı'nın güvenliği ile deniz ulaştırmasının devamlılığının olması için Kıbrıs'a özel bir önem atfedilmesi gerektiğini söyledi.

İSTANBUL - Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Bakü-Tiflis-Ceyhan Hattı'nın güvenliği ile deniz ulaştırmasının devamlılığının olması için Kıbrıs'a özel bir önem atfedilmesi gerektiğini söyledi.
Cömert, 'Dünya ve Türkiye'deki Enerji ve Su Kaynaklarının Ulusal ve Uluslararası Güvenliğe Etkileri' konulu sempozyumda şöyle dedi:
"Petrol bölgelerine yakınlığına rağmen petrolde yüzde 88, doğalgazda yüzde 100'e yakın dışa bağımlıyız. Ancak, geleceğin temiz enerji kaynağı olan bor madeni rezervlerinin yüzde 65'i, toryumun yüzde 20'si topraklarımızda.
Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Kerkük-Yumurtalık boru hatları aracılığıyla Hazar ve Ortadoğu petrollerinin batıdaki pazarlara ulaştırılması, Çanakkale ve İstanbul Boğazları'ndan geçiş güvenliğine katkıda bulunması, enerji temin kaynaklarının çeşitlendirilmesi, bir 'enerji köprüsü' olarak politik avantaj sağlanması, gelir kaynağı teşkil etmesi Türkiye için çok önemli. Bu hatların güvenliği ile hatlarla bağlantılı deniz ulaştırmasının sağlanması Kıbrıs'a özel önem atfedilmesini gerekli kılmakta."