'Kıbrıs için AB güvencesi önemli'

Harp Akademileri Komutanlığı'nda verdiği konferansta Kıbrıs konusunu ele alan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Annan Planı'na kuşkucu ve eleştirel yaklaşılmasının doğal" olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Harp Akademileri Komutanlığı'nda verdiği konferansta Kıbrıs konusunu ele alan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Annan Planı'na kuşkucu ve eleştirel yaklaşılmasının doğal" olduğunu söyledi.
Sezer, "Sınırlamaların (derogasyonların) AB üyesi ülkelerin parlamentolarından geçirilerek birincil hukuk haline getirildikten sonra uygulanması uygun olacaktır" dedi. Sezer, böylece AB üyesi ülkelerin Kıbrıs sorunun çözümünü içtenlikle isteyip istemedikleri konusunda gerekli sınavdan geçmiş olacağını vurguladı.
Cumhurbaşkanı Sezer, konuşmasında, 'Büyük Ortadoğu Projesi' bağlamında yapılan tartışmalara da değindi. Bu bağlamda 'Türkiye'nin konumu ve oynayabileceği rol' konusunda çeşitli yorumlar yapıldığına" işaret eden
Cumhurbaşkanı, şunları söyledi: "Türkiye, Büyük Ortadoğu tasarısının hedef aldığı ülkeler arasında olamaz. Laik Türkiye'ye sözde 'İslam cumhuriyeti' tanımlaması getirmek, ya da 'ılımlı İslam' gibi anlamsız nitelemelerle kimi modelleri bilinçaltından benimsetmeye çalışmak, yersizdir ve kabul edilemez."