'Kıbrıs için işbirliğine hazırız'

CHP lideri Deniz Baykal, açılış törenlerine katılmak için gittiği Mersin'de, dün, güne 10 km. yürüyerek başladı.

MERSİN - CHP lideri Deniz Baykal, açılış törenlerine katılmak için gittiği Mersin'de, dün, güne 10 km. yürüyerek başladı. Baykal, sahildeki amatör balıkçıların oltasıyla avcılık denemesi de yaptı, ancak oltasına balık takılmadı. Gazetecilerin Kıbrıs'la ilgili sorularını da yanıtlayan Baykal, hükümete bu konuda birlikte çalışma önerisini yineledi. Baykal, "Türkiye'nin önümüzdeki süreçte dış politikadaki hedefi KKTC'yi tanıtma, ambargoların kaldırılması ve AB'den müzakere tarihi alınmasıdır.
İktidar ve muhalefet Kıbrıs için el birliğiyle çalışmalı. Bu ulusal bir görev, her türlü işbirliğine hazırız" dedi. Baykal, AB yolunda anadilde yayın hakkı gibi bazı reformların uygulanmasını da istedi.
CHP: Paketi inceliyoruz
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ise, eski DEP milletvekillerini cezaevinden kurtaracak yasa teklifinden vazgeçmediklerini, bu konuda bir komisyon oluşturduklarını ve hükümetin de adım atmasını beklediklerini söyledi. Anadol, 10 maddelik Anayasa değişikliği teklifini de incelediklerini, ancak pakete destek içinse milletvekili dokunulmazlığı konusundaki ısrarlarının devam ettiğini belirtti.
(dha, Radikal)