'Kıbrıs yolu zorlu'

Erdoğan, "Kıbrıs'ta 'Şöyle zafer elde ettik, böyle zafer elde ettik' demek yanlış. Gerçekçi ve dikkatli yönetilmesi gereken süreç başlıyor" dedi.
Başbakan Erdoğan şunları söyledi: Çözümsüzlükten medet umma dönemi bitti. Bu Dışişleri için altın bir sayfa. Milli davanın gerektirdiği azami dikkat gösteriliyor.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, dün partisinin grup toplantısında Kıbrıs'la ilgili gelişmeleri değerlendirdi. 'Şöyle zafer elde ettik, böyle zafer elde ettik' demenin yanlış olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
Meyvesini verdi: Uzun zamandır süren hazırlıklar meyvesini verdi ve New York'taki müzakerelerde uzlaşma zemini yakalandı. Bu tarihi adımla birlikte, adada adil ve kalıcı çözümü gerçekleştirecek süreç de başlamış olacak.
10 Şubat'tan itibaren gerçekçi ve dikkatli yönetilmesi gereken yeni bir sürece girdik. Yeni müzakere için aynı hassasiyetle hazırlanacağız. Kıbrıs bizim milli davamızdır ve bu gerçeğin gerektirdiği azami dikkati gösteriyoruz.
Ortak hareket: New York müzakerelerinde Türk tarafı, dünyanın hayranlığını kazanan bir diplomasi performansı ortaya koydu. Bunda, gerek devletin bütün kurumlarının gerekse KKTC Cumhurbaşkanı ve hükümetinin ortak kararlılık ve anlayışla hareket etmesinin büyük rolü var. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, KKTC hükümeti, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Müsteşar Uğur Ziyal ve Dışişleri Bakanlığı mensuplarına teşekkür ediyorum.
Anlaşılmayan noktalar: 29 Mart'a kadar hâlâ çözülmemiş konu kalması halinde BM Genel Sekreteri Annan kendi yetkisini kullanarak metni finale kavuşturacak, metin her iki tarafta 21 Nisan'da ayrı ayrı referandumla iki halkın onayına sunulacak. 1 Mayıs'a kadar anlaşmayı hedefleyen bu yöntem Türk tarafınca geliştirilmiş bir mekanizmadır.
Yapıcı destek sürecek: Türkiye ve KKTC, Annan'a yapıcı desteğini sürdürecek. Adada kalıcı bir barış için temel hedef, iki tarafı da tatmin eden bir çözümün elde edilmesi olmalı. Uluslararası camiadan beklentimiz, Rum-Yunan tarafını daha yapıcı olmaya teşvik etmek ve Kıbrıs Türk tarafının yapıcı adımlarını desteklemektir.
Altın sayfa: Bu büyük gelişme, Türk diplomasisinin altın sayfaları arasına yazılacak. Onun için yapılanları, 'Şöyle zafer elde edildi, böyle zafer elde edildi' diye konuşmak yersizdir, yanlıştır. Henüz sonuçlanmış olmasa da Kıbrıs Türk tarafının düne göre bugün çok daha iyi bir noktada olduğu ve elini bundan önce hiç olmadığı kadar güçlendirdiği aşikârdır. Mmasada hep bir adım önde olma stratejimizi başarıyla uyguladık.
Siyaset çözüm sanatı: Türkiye'de çözümsüzlükten medet umma dönemi bu tarihi adımla tamamen kapandı. Şimdi, meselelerin üzerine gitmede irade koyma cesaretini gösteren aktif bir dış politika kimliğini hayata geçirmenin tam sırası. Yeter ki, her meselenin bir çözümü olduğuna ve ülkemiz için çözümlerin çözümsüzlüklerden çok daha yararlı olduğuna devlet ve millet olarak inanalım.
Çünkü siyaset çözümsüzlük değil, çözüm sanatıdır. Bu konuda provokatif, kasıtlı ve ufuksuz zihniyetlerin etkisi altında kalarak yönümüzü kaybetmememiz gerekir. Türkiye'nin dinamiklerine sonuna kadar güvenmek ve devletin kurumları arasındaki uyum ve işbirliğini geliştirmek suretiyle kronikleşmiş bütün iç ve dış sorun-ların rahatlıkla çözülebileceği bir kez daha ortaya çıkmıştır.
Taviz yaygarası: Sürdürdüğümüz çetin müzakere diplomasisi-ni 'Kıbrıs'ta taviz veriyorlar' yaygaralarıyla karalamak isteyenler de çıkabilir. Gerçek bu kadar ortadayken, siyaseten söyleyecek sözü kalmayanların tek dayanağı kara çalma stratejileri olacaktır.
Tarihi sorunda kritik bir kavşak dönülür, devletin tüm kurumları ve KKTC yetkilileri arasında tam bir mutabakatla müzakereler sürdürülürken, etrafı toza dumana bulamaya çalışanlar, ne yazık ki kendi siyasi varlıklarını yaraladı.
Hedef kurucu üyelik
Erdoğan, önceki gece Kanal D'de yayımlanan 'Teke Tek' programında ise, Kıbrıs'taki müzakerelerle ilgili olarak şu andaki hedeflerinin 'KKTC'nin kurucu üyeliği olduğunu' açıkladı. Erdoğan, "Acaba KKTC, Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti'nde kurucu devlet hüviyetini yakalayabilecek mi? Bunu nasıl başarırız diye düşünüyoruz" dedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan, Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti'nde iki kesimin eşit ifade edilmesi gerektiğini söyledi. Tarafların anlaşamaması durumunda Türkiye ve Yunanistan'ın devreye gireceğini belirten Erdoğan, "Onlar da tamamlayamazsa Annan'ın dediği olacak" diye konuştu.