Kıbrıs zirvesi sona erdi

Çankaya Köşkü'ndeki zirveden KKTC'de hükümet kurulur kurulmaz müzakerelerin canlandırılması mesajı çıktı.

Çankaya Köşkü'nde yapılan Kıbrıs'la ilgili toplantıdan sonra Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Türkiye, Kıbrıs ulusal davamızda KKTC Cumhurbaşkanı¶
Sayın Denktaş ve yeni kurulacak KKTC Hükümeti'yle yakın danışma ve işbirliği içinde birleşmiş milletler müzakere sürecine etkin katkıda bulunmaya devam edecektir" denildi.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığındaki toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile üst düzey sivil ve askeri bürokratların katıldığı ifade edinen açıklamada, şöyle devam edildi:
"Toplantıda, KKTC'de geçtiğimiz ay yapılan parlamento seçimlerinin özgürlük ve demokrasi ortamında, saydam biçimde ve huzur içinde gerçekleştirilmiş olması bir kere daha memnuniyetle not edilmiştir. KKTC'de seçim sonrası demokratik süreç işlemekte ve hükümet kurma çalışmaları devam etmektedir. KKTC'de yeni hükümetin kurulmasının ardından, Kıbrıs konusundaki müzakere sürecinin canlandırılması yönünde girişimlere başlanmasının yararlı olacağı konusunda toplantıda görüş birliğine varılmıştır. Kamuoyunun yakından bildiği gibi, Kıbrıs sorununa hakça ve kalıcı bir çözüm bulunması, Türkiye ve KKTC'nin ortak arzu ve hedefi olup, Türkiye, BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonuna olan desteğini sürdürmekte ve adanın gerçekleri temelinde bir çözümü müzakere yoluyla hızla ulaşılması konusundaki siyasi kararlığını teyit etmektedir.
Görüşme sürecinde Türk tarafının tutumunun belirlenmesine yardımcı olacak hazırlıklar, konunun öneminin gerektirdiği duyarlılıkla ve ilgili makamlarımız arasında yakın eşgüdüm içinde ileri bir aşamaya getirilmiş bulunmaktadır. Önümüzdeki Milli Güvenlik Kurulu toplantısında söz konusu hazırlıklar değerlendirilecektir.
Türkiye, Kıbrıs ulusal davamızda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Denktaş ve yeni kurulacak KKTC Hükümeti ile yakın danışma ve işbirliği içinde Birleşmiş Milletler müzakere sürecine etkin katkıda bulunmaya devam edecektir."