'Kıbrıs'ı çöz AB yolu kolaylaşsın'

AB Komisyonu Başkanı Prodi ile komisyonun genişleme sorumlusu Verheugen dün, Ankara'daydı. İkili, "Kıbrıs sorunu Türkiye için önkoşul değil" mesajı verdi.
Prodi, "Kıbrıs'ta çözümle Türkiye'nin işi kolaylaşır" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, "Amaç 1 Mayıs'a kadar adil ve kalıcı bir çözüm bulmak" dedi.
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi

ANKARA - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Romano Prodi ile Komisyon'un enişlemeden Sorumlu üyesi Günter Verheugen, Ankara'ya "Kıbrıs sorunu Türkiye için önkoşul değil" mesajı verdi. Prodi, çözümün Türkiye'nin üyeliğini olumlu etkileyeceğini belirtirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bütün amaçlarının 1 Mayıs 2004'e kadar soruna adil ve kalıcı çözüm bulmak olduğunu söyledi.
AB Komisyonu'ndan Türkiye'ye 40 yıl aradan sonra başkanlık düzeyindeki resmi ziyaret dün gerçekleşti. Prodi ve Verheugen, Ankara'daki temaslarına Başbakan Erdoğan'la görüşerek başladı.
Prodi ve Erdoğan, ortak basın toplantısında Kıbrıs'ın AB'ye üyelik sürecinde bir önkoşul olmadığını, ancak çözümün Türkiye'nin işini kolaylaştıracağını vurguladı. Prodi, Türkiye'den adadaki nüfuzunu kullanarak çözüm sürecini hızlandırmasını istedi. Erdoğan da Prodi'nin görüşlerini destekleyerek, "Sorunun çözümü süreci olumlu etkileyecektir. Gayretimiz, adil ve kalıcı bir çözümü 1 Mayıs'a kadar yetiştirmektir. Kararlıyız" dedi.
Reformları öven Prodi, hükümetin reformların etkili bir şekilde uygulanmasına kendisini adadığını söyledi ve "Türkiye üyeliğe çok yakınlaşmıştır" diye konuştu.
Türkiye'ye adaylık statüsünün verildiği Helsinki zirvesinde de Prodi'nin AB Komisyonu Başkanı olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Helsinki'de başlayan süreci kendi görev sürecinde tamamlayacak olan da sayın Prodi'dir. Sorumluluğunun büyük olduğuna inanıyoruz" dedi. Erdoğan, aralık ayına kadar AB Komisyonu ile hükümet arasında yoğun bir toplantı takvimi gerçekleşeceğini belirtti.
Erdoğan, baş başa yaptıkları görüşmede DEP'li milletvekillerinin durumunu gündeme getiren Prodi'ye hükümetin konuya duyarsız olmadığı mesajını vererek, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış'ın cezaevinde Leyla Zana'yı ziyaret etmesini örnek gösterdi.
Erdoğan: Ödün vermeyiz
Erdoğan'ın "11 Eylül ve İstanbul'daki terör olaylarına rağmen, insan hakları ve demokrasiden ödün vermeden yolumuza devam ediyoruz. Dinlerarası soğuk savaş oluşturma girişimleri, Türkiye'nin AB üyeliğiyle birlikte başarısız olacaktır" sözlerine karşılık, Prodi de, "Türkiye'nin AB üyeliği İslam ve modernitenin sadece birlikte olabileceğini değil, aynı zamanda uyum içinde olabileceğini de gösterir" diye konuştu.
Bazı Avrupa Birliği çevrelerinin ekonomideki olumsuzlukları gündeme getirerek Türkiye'nin üyeliğine çekince koyduğunu söyleyen Erdoğan, enflasyon ve faizlerdeki düşüşü de anlattı.
Prodi, CHP lideri Deniz Baykal'la da görüştü. Deniz Baykal, Prodi'ye reformlara destek verdiklerini, uygulamadaki aksaklıkların da çözüleceğine inandıklarını söyledi. Baykal, Kıbrıs konusunun AB üyeliği için önkoşul olarak öne sürülmesini eleştirdi.Zana için metni deldi
  • Prodi, daha önce basına dağıtılan konuşma metninde yer almamasına rağmen, Meclis'teki konuşmasında Leyla Zana'nın durumunu gündeme getirdi.
  • Prodi'ye Başbakanlığa gelişlerinde konuk başbakanlara uygulanan prosedür uygulandı.
    Törende AB'nin 'ulusal marşı' olarak kabul edilen Beethoven'in 9. Senfonisi ve İstiklal Marşı çalındı. Göndere de Türkiye ve AB bayrakları çekildi.
  • Gül ile Verheugen'in samimi davranışları dikkat çekti. İkili, ortak basın toplantısı sırasında sık sık birbirleriyle şakalaştı.
  • Prodi'nin İngilizce aksanı kendi heyetindeki AB yetkililerince gülümsemelerle karşılandı.
  • Heyetlerarası görüşmelere Türk tarafından İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, Başbakanlık Danışmanları Ahmet Davutoğlu ve Nabi Avcı katıldı.