KİK hedef tahtası oldu

Kamu İhale Kurumu'nun (KİK), eğitim projeleri
ihaleleriyle ilgili incelemeleri kurumu hedef tahtası haline getirdi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik hakkında soruşturma açılması istemine neden olan inceleme nedeniyle...
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Kamu İhale Kurumu'nun (KİK), eğitim projeleri
ihaleleriyle ilgili incelemeleri kurumu hedef tahtası haline getirdi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik hakkında soruşturma açılması istemine neden olan inceleme nedeniyle, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Bakan Çelik, KİK ve tüm üst kurulları ağır şekilde eleştirmişti.
Erdoğan, "Bildiklerini okuyorlar. Bize kan kusturuyorlar, işlerimizi geciktiriyorlar. Üst kurulları yeniden düzenleyeceğiz. Üstlerine bir kurul getireceğiz" demişti. KİK'in taraflı davrandığını ileri süren Bakan Hüseyin Çelik de, kurumu dava edeceğini söylemişti.
Sıra Unakıtan'da
Erdoğan ve Çelik'ten sonra Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın da KİK'e tepki gösterdiği öğrenildi. Kurumu, siyasi davranmak ve haber vermemekle suçlayan Unakıtan, KİK'in 14 projeyle ilgili kararını basın toplantısıyla açıklamasını eleştirdi. Basın toplantısı değil yalnız açıklama yapıldığının ifade edilmesi üzerine, Unakıtan, "Televizyonda görüntü vardı" dedi. Arşiv görüntülerinin kullanıldığı yanıtı verilen Unakıtan, "Açıklama yapılmamalıydı" ısrarını sürdürdü.
Öte yandan ihalelerde KİK'in istediği düzeltme yapıldığı takdirde, kamunun 30 trilyon lira kazanç sağlayacağı öğrenildi. Ancak, KİK'e dava açmaya hazırlanan bakanlık, düzeltmeleri henüz yapmadı. Düzeltici işlemle, maliyetlerin düşmesinin yanı sıra, ihaleleri kazanan firmalar da değişebilecek.