Âkil adamlık bizim kültürümüzde var

Âkil adamlık bizim kültürümüzde var
Âkil adamlık bizim kültürümüzde var

Aksakallılar Konseyi üyesi: Mustafa İsen, 2010 da kurulan Aksakallılar Konseyi nde Türkiye yi temsil ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İsen, "Âkil adamlar eskiden beri varolan bir kavram. Batı'ya özgüymüş gibi görülüyor" dedi.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- CHP’nin Kürt sorununun çözümü önerdiği “yol haritası” ile birlikte Radikal’in gündeme taşıdığı “Akil adamlar” listesi geniş yankı uyandırırken; bu konuyu geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen uluslararası nitelikteki “Aksakallılar Konseyi” toplantısında Türkiye’yi temsil eden Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen’e sorduk. İsen, “Aksakallılar Konseyi’nin bir süredir faaliyet gösterdiğine dikkat çekerken; “Akil adamlar meselesi Batı’ya özgü bir olay gibi algılanıyor. Oysa öyle değil, bizde eskiden bu yana gelen bir uygulama. Uluslararası bir yapı olan Aksakallılar Konseyi de, 3. toplantısını gerçekleştirdi” dedi.
Türkçe Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin organlarından biri olarak bir süredir “Aksakallılar Konseyi”nin faaliyet gösterdiğine dikkat çeken İsen, kendisinin Türkiye’nin temsilcisi olarak bu konseyde yer aldığını belirtti. 

Bakü’de toplandı
Son olarak 5-9 Haziran’da Bakü’de konseyin toplandığına dikkati çeken İsen, “Yılda bir defa devlet başkanları, Türkçe Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi kapsamında bir araya geliyor. Aksakallılar Konseyi de, bu toplantıdan önce bir toplantı gerçekleştiriyor ve Devlet Başkanları Zirvesi’nin gündemini belirliyor. Bu sene gerçekleştirilen toplantıda eğitim-kültür meseleleri ele alındı” diye konuştu. Aksakallılık bir başka deyişle akil adamlığın Türk kültüründe ve tarihinde köklü bir yeri olduğunu ve her yerleşim biriminde söz konusu kavramın hayat bulduğu mesajını veren İsen, “Eskiden bu yana var olan bir kavram akil adamlık. Batıya özgü bir olay gibi aktarılıyor” ifadelerini kullandı.
Aksakallılar Konseyi, 2010 yılından bu yana Türkçe Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin bir yapısı olarak faaliyet gösteriyor. Konseyin ilk toplantısı da Kazakistan’da gerçekleştirilmişti. Konseyin ilk toplantısına Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen başkanlığında Türk heyeti, Azerbaycan Aksakallar Konseyi Başkanı Budag Budagov başkanlığındaki Azeri heyeti, Kırgızistan’ın eski Devlet Sekreteri İşanbay Abdurazakov başkanlığındaki Kırgız heyeti, kamu ve devlet adamı Mırzatay Joldasbekov başkanlığındaki Kazak heyeti katılmıştı.