Kılıç'a 'türbanlı' davetiye

29 Ekim resepsiyonuna geçen yıl eşi türbanlı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bakan ve milletvekilerini 'eşsiz' davet eden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bu yıl da aynı 'kuralı' işletti.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - 29 Ekim resepsiyonuna geçen yıl eşi türbanlı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bakan ve milletvekilerini 'eşsiz' davet eden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bu yıl da aynı 'kuralı' işletti. Ancak Sezer geçen yıl eşi türbanlı diye çağırmadığı Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç'ı bu yılki resepsiyona eşiyle davet etti.
Sezer, geçen yıl olduğu gibi bu yılda davetiyelerde 'türbanlı eş' ayırımına gitti. CHP'li milletvekillerinin 'eşli' davet edildiği resepsiyona AKP'li vekillerin büyük bölümü yine 'eşsiz' çağrıldı. Davetiyede 'ayrımcılık' yapıldığını savunan AKP'li vekillerin bu yıl da resepsiyonu gitmeme kararı aldıkları öğrenildi.
Sezer, geçen yılki 29 Ekim Resepsiyonu'na eşinin başörtülü olması nedeniyle çağırmadığı Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç'a bu yıl 'eşli davetiye' gönderdi. Sezer, geçen yılki resepsiyona Başkan ve bir kısım üyeleri eşleriyle davet ederken Haşim Kılıç ile eşi baştörtülü olmadığı halde Sacit Adalı ve FP'nin kapatılmasına karşıoy kullanan Samia Akbulut'a eşsiz davetiye gönderince, 'Sezer, arkadaşlarını bile çağırmadı' eleştirilerine hedef olmuştu. Sezer, şimdi tüm eski mesai arkadaşlarını, dolayısıyla eşi başörtülü olan Başkanvekili Kılıç'ı da eşiyle davet ederek bir sürpriz yaptı.
Kılıç, davetiyesinin eşli olduğunu doğrularken, "Bu yıl nezaketen yapılan doğrusu. Bu davetiyeye göre de eşimle buraya katılmama bir engel yok. Ancak bu konudaki genel tutarsızlıklardan bireysel olarak rahatsızım. Eşli ya da eşsiz bu davete katılmayı yine düşünmüyorum" diye konuştu.