Kılıçdaroğlu 944, İnce 177 imzayla aday gösterildi

Kılıçdaroğlu 944, İnce 177 imzayla aday gösterildi
Kılıçdaroğlu 944, İnce 177 imzayla aday gösterildi
CHP 18. Olağanüstü Kurultayında CHP Genel Başkanlığına İnce 177, Kılıçdaroğlu 944 delegenin imzasıyla aday gösterildi.

Genel Başkanın belirleneceği CHP 'nin 18. Olağanüstü Kurultayı Ankara'da başladı. Salonda Genel Başkanlık için yarışan Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce yan yana koltuklarda oturuyor. İki aday salona girdiğinde tokalaştı, sarıldı. Gazetecilerin bir kez daha görüntü almak istemeleri üzerine iki isim tekrar ayağa kalktı ve bir kez daha tokalaştı. CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayına katılacak partililer, sabah saatlerinden itibaren kurultayın yapılacağı salona alınmaya başladı. Bugün ve yarın yapılacak olağanüstü kurultay için ATO Congresium Merkezi'nin dışı ve içi de afiş ve pankartlarla donatıldı. Merkezin girişine ve kurultayın yapılacağı salona, "Güçlü CHP, güçlü demokrasi, güçlü Türkiye " pankartları yerleştirildi. Kurultayın yapılacağı ana salonda 3 bin 250 koltuk bulunuyor. Siyasi parti temsilcileri ve meslek odalarının da davet edildiği kurultayda, bin 218 delege isimlerine ayrılmış koltuklara oturuyor. Ana salona, yaklaşık bin 250 izleyici alındı.Fuaye, ana ve yan salonlarla kurultayı, yaklaşık 10 bin kişinin izliyor. Milletvekilleri PM üyeleri ve delegelerin yanı sıra kurultayda onur konukları da yerlerini alıyor. Uludere'de hayatını kaybedenlerin yakınları, Somada hayatını kaybedenlerin yakınları, Gaziler de kurultaya geldi. Kongre'nin açılış konuşmasını yapan Kılıçdaroğlu, salonda bulunan partililere ''Yoldaşlarım'' diye hitap etti. Kurultayda gezi belgeseli yayımlandı. Kılıçdaroğlu 944, Muharrem İnce 177 imzayla genel başkanlığa aday gösterildi.

 

CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı'ndan fotoğraflar

DİVAN BAŞKANI ENGİN ALTAY
Açık oylama yapılarak, CHP Kurultay divanı oluşturuldu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Divan kurulu başkanı oldu.

DUYMAYANLAR İÇİN ÖZEL ÖNLEM
CHP Kurultayı'nda duyma engelliler için özel önlem de alındı. Kılıçdaroğlu konuşurken duyma engelliler için de bir kişi, sahnede işaret diliyle konuşmayı anında kurultay salonuna aktardı.

"ATATÜRK, İNÖNÜ VE DEVRİM ŞEHİTLERİ İÇİN..." Divan Başkanı Engin Altay, seçildikten sonra kürsüye geçerek, salonu saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nı okumaya davet etti. Altay, "Atatürk, İnönü ve tüm devrim şehitleri için" salonu saygı duruşuna davet etti.

"YÜCE DİNİMİZİ SİYASETE ALET ETMEDİK"

Altay, CHP'nin 90 yıllık bir parti olduğuna vurgu yaparak, "Bu sürede siyaset yaparken, yüce dinimizi siyasete alet etmedik. Halkı ezmedik, ülkeyi bölmedik, ülkeyi soymadık. Ahlak, namus, erdem ve dürüstlükten ayrılmadan 90 yıl ayakta kaldık" dedi.

GEZİ İÇİN ROBOSKİ İÇİN MADIMAK İÇİN SOMA İÇİN... Salona "devrimin yolcuları" diyerek seslenen Engin Altay, "Bu kurultay Yoksullara umut, katillerin içine korku kurultayıdır" dedi.
Altay konuşmasında, Gezi, Roboski, Madımak ve Soma'da ölenleri özel olarak andı.

17 VE 25 ARALIK OPERASYONLARINA DA ATIF YAPTI
Altay, 17 ve 25 Aralık soruşturmalarına da atıfta bulunarak, "Bu kurultay, hırsızları yakaladıkları için sürülen görevden alınan emniyet ve yargı mensupları için güven kurultayıdır. Bu kurultay hesap sorma kurultayıdır" dedi.

FEYZİOĞLU SALONDA
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da CHP kurultayına katıldı.

GEZİ GÖRÜNTÜLERİ ALKIŞLARLA: "HER YER TAKSİM, HER YER DİRENİŞ"
Kurultay açılışından sonra dev ekranlardan Gezi olaylarına ilişkin bir film izlettirildi. Film, kurultay salonunun alkışları ile izlendi.

Filmde yer alan "Heryer Taksim, her yer direniş" sloganları, kurultay salonu tarafından da atıldı.

BERKİN ELVAN, ALİ İSMAİL KORKMAZ, ETHEM SARISÜLÜK UNUTULMADI
Kısa filmde, Gezi'de hayatını kaybedenler, Berkin Elvan, Ali İsmali Korkmaz ve Ethem Sarısülük'ün cenaze törenlerinin görüntülerine de yer verildi.

GEZİ VE ROBOSKİ AİLELERİNİ AYAKTA ANONS ETTİ
Divan Başkanı Engin Altay, "konuklarımız var. Hepsi değerli. Ancak bazılarını özellikle anons etmek, ayakta anons etmek istiyorum" diyerek, ayağa kalktı ve gelen konukları anons etti.

Altay'ın anons ettiği, CHP'nin olağanüstü kurultayına katılan konuklar şöyle;
* Berkin Elvan'ın anne ve babası Gülsüm ve Sami
* Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Mustafa Sarısülük
* Abdullah Cömert'in annesi Hatice Cömert
* Ahmet Atakan'ın annesi Emsal Atakan
* Yarbay Ali Tatar'ın ağabeyi Ahmet Tatar
* Burak özenalp eşi Sema Özgenalp
* Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş
* Roboski'de ölenlerin ailelerinden, Mehmet, Veli, Semire ve Heybet Encü

AFYON ŞEHİTLERİNİ DE UNUTMADILAR
Yine bir 5 Eylül'de Afyon'daki muhimmat deposunun patlaması sonucu şehit olan Mehmetçileri de unutmayan Engin Altay, Afyon'daki anmaya

ATATÜRK VE İNÖNÜ'YE ZİYARET
CHP Kurultayı'nda her ilden bir delege de CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray'ın liderliğinde, Anıtkabir'e giderek, Atatürk ve İsmet İnönü'nün kabirlerini ziyaret ettiler.


TÜZÜK KOMİSYONU OLUŞTURULDU
CHP, olağanüstü kurultayında tüzükte de değişiklik yapacak. Bu değişikliklerin belirlenmesi için bir tüzük komisyonu oluşturuldu.

TÜM SİYASİ PARTİLER VAR, HDP YOK
Divan, CHP kurultayına gelen diğer siyasi partilerden konukları da anons etti.
AK Parti'den Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık MHP 'den Genel Başkan Yarıdmcsıı ruhsar Demirel DSP' Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Uğurtürk SP'den Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez de konuklar arasındaydı.

İNCE 177 İMZA, KILIÇDAROĞLU 944 İMZA İLE ADAY
CHP Kurultayı'nın iki genel başkan adayı da kesinleşti. Buna göre, 177 üyenin önerisi ile Yalova Milletvekili Muharrem İnce 944 üyenin imzasıyla da İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan adayı oldular.


DİVAN BAŞKANI ENGİN ALTAY
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kurultayın açılışını yaptı. Grup Başkanvekili Engin Altay Divan Başkanlığına oy birliği ile seçildi.


ÖNCE MUHARREM İNCE GELDİ
CHP Kurultayı'nda salona ilk giren isim Muharrem İnce oldu. Saat 09.30 sıralarında salona gelen İnce, partililerden yoğun ilgi gördü. Kemal Kılıçdaroğlu ile başkanlık için yarışacak olan Muharrem İnce, kurultay öncesi ''CHP'nin üzerindeki külleri kaldıracağız. Sokakta benim olduğumu görüyorum. Sandıktan yenilik çıkacak. 700 oydan fazla bir oyla kazanacağım. Eğer kazanırsam hemen 10 gün içinde yıllarca konuşulacak bir miting yapacağım'' dedi. CHP'nin eski Genel sekreteri Önder Sav, kurultayda Muharrem İnce'yi destekleyeceğini açıkladı. 


SARIGÜL DE PROTOKOLDE
Mustafa Sarıgül'ün salona girişi alkış ve sloganlarla oldu Salon, "el ele, kolkola, omuz omuza" sloganlarıyla karşıladı. Mustafa Sarıgül'ün de, en öndeki protokol sırasında, Murat Karayalçın ile CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin arasında oturması dikkat çekti.


KILIÇDAROĞLU, TORUNU VE EŞİ İLE ELELE ÇIKTI SALONA ÇAV BELLA İLE GİRDİ

Kılıçdaroğlu, saat 09.50'da evinden yanında torunu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile elele çıktı. Kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, ''Güzel bir kurultay olacak. Hep beraber bunun tanığı olacağız'' dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, saat 10:00 sıralarında Bakırköy Belediyesi oda orkestrasının konseri sırasında Çav bella çalınırken girdi, alkışlar ve sloganlarla girdi.

BAKIRKÖY ODA ORKESTRASI İLE BAŞLADI
CHP kurultayı, Bakırköy belediyesi oda orkestrasının mini kongresi ile açıldı.


ADAYLAR YANYANA OTURUYOR
CHP'de iki genel başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce ile, eşleri için özel yer ayrıldı. İki aday ve eşleri, salonda yan yana oturuyor.Öte yandan eski genel başkan Deniz Baykal, Kılıçdaroğlu ve İnce'nin yanına gelerek, başarılar diledi.


ADAYLAR EZİLME TEHLİKESİ GEÇİRDİ
Kılıçdaroğlu, İnce ve CHP'nin eski genel başkanlarının bulunduğu protokolün en ön sırası, bir ara ezilme tehlikesi geçirdi. Görüntü almak isteyen gazeteciler ile partililer protokolün önü ve sahnede birikince ön bölümde kaos oluştu. Korumalar, Kılıçdaroğlu ve İnce'nin önünde durarak, ezilme tehlikesini bertaraf etti. Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce, kurultaya katılan partilileri ve delegeleri birlikte selamladı. Öte yandan eski genel başkan Deniz Baykal, Kılıçdaroğlu ve İnce'nin yanına gelerek, başarılar diledi.

BAYKAL HİÇ GÖRÜNMEDİ CHP'nin olağanüstü kurultayında gözler, eski Genel Başkanlardan Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ı aradı. Baykal, CHP'nin eski genel başkanlarına ayrılan protokol sırasında hiç görülmedi.
İki Genel Başkan adayı Muharrem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu dışında, protokol sırasında eski genel başkanlardan Murat Karayalçın ve Altan Öymen yer aldı.

SOMA FACİASINDA HAYATINI KAYBEDENLERİN YAKINLARI VE ULUDERELİ AİLELER KURULTAY SALONUNA GELDİ
Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden madenciler, Uludere'de ölenler ile Gezi protestolarında yaşamını yitirenlerin aileleri de kurultay salonuna geldi.Uludere'de ölenlerin aileleri de CHP kurultayına davetliydi. Aileler, salona "Katil devlet hesap verecek" sloganları ile girdiler ve kendilerine ayrılmış yere oturdular. Kurultay'da Soma, Roboski ve Gezi aileleri ayrı ayrı anons edildi ve büyük alkışlarla karşılandı.

24 SANDIKTA OY KULLANILACAK
Alt kattaki fuaye alanında bulunan 40 metrekarelik ekrandan, yaklaşık 6 bin kişi kurultayı takip edebilecek. Salonun değişik yerlerine de ekranlar yerleştirildi.
Kurultayın teması, "Birlik ve kardeşlik", "CHP'de demokrasi, Türkiye'de demokrasi", "Ülkede özgürlük, ülkede hukuk devletinin egemen olması" olarak belirlendi.
Basın mensupları, kendilerine ayrılan odalarda kurultayı takip ediyor. Öte yandan genel başkan adaylarının konuşmalarının ardından daha önce hazırlanan yan salonda oy kullanma işlemi gerçekleştirilecek. Delegeler 24 sandıkta oyunu kullanacak. Genel Başkanlık için Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce aday olduklarını açıklamıştı.

KONGRE VAATLERİ CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurultaydaki konuşmasında Kürt sorununun çözümü kapsamında, Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı’nın yürürlüğe girmesi önerisi yapacak.
Konuşmasında, İslam’ın yoksulluk, kentleşme, farklı düşüncelere ve inançlara saygı vb. konulardaki yaklaşımına da değinmesi beklenen Kılıçdaroğlu, kendi sol düşüncesini ise ‘sosyal demokrasinin evrensel ilkeleri’ olarak nitelendirdiği çerçevede paylaşacak.