Kılıçdaroğlu 'Ada'yla görüşmeleri yorumladı

Kılıçdaroğlu 'Ada'yla görüşmeleri yorumladı
Kılıçdaroğlu 'Ada'yla görüşmeleri yorumladı
Kılıçdaroğlu; "Önce 'idam ederdim' diyeceksin sonra 'görüşüruz' diyeceksin Önce 'idam ederdim' diyeceksin sonra 'görüşüruz' diyeceksin

Radikal.com.tr  – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Abdullah Öcalan ile ‘devlet’ olarak görüştüklerini açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a, kısa bir süre önce açılan ve kapanan ‘idam tartışması’nı hatırlatarak, “‘Niye idam etmediniz, biz idam edeceğiz’ diyen kimdi? Recep Tayyip Erdoğan değil miydi? Kalkıp elinizde iple sahaya çıkacaksanız, aradan bir süre geçecek ‘biz onlarla mücadele edeceğiz’ diyeceksiniz, sonra çıkacaksanız ‘biz görüşüyoruz’ diyeceksiniz ama ‘ben değil devlet’ diyecekseniz. Hangi devlet bu, hangi devlet…” sözleriyle tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, CHP’nin konuyla ilgili çözüm arayışlarının da engellendiğini savundu.
CNN Türk’te yayınlanan ‘Aykırı Sorular’ programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu’nun öne çıkan sözleri şöyle:

“-’İdam ederim’ diyordu: Kürt Sorunu’nun çözümü için biz TBMM’de bir uzlaşma komisyonu, akil adamlar grubu heyeti oluştururduk; devleti, terör örgütünün ister yandaşı ister lideriyle doğrudan muhatap etmezdik. Neden bunu söylüyorum Sayın Başbakan, kendisini bu sürecin dışında tutarak ‘Efendim biz görüşmüyoruz’ diyor; kim görüyormuş, devlet görüşüyor. O zaman Sayın Başbakan çıkıp televizyonlara ‘biz duble yol yaptık’ demesin, onu devlet yapıyor, Karayolları yok mu bu ülkede. Samimi olmazsanız kimse size inanmaz.

İdamları savunan kimdi; ‘niye idam etmediniz, biz idam edeceğiz’ diyen kimdi; Recep Tayyip Erdoğan değil miydi? Kalkıp bugün elinizde iple sahaya çıkacaksanız, aradan bir süre geçek ‘biz onlarla mücadele edeceğiz’ diyeceksiniz sonra çıkacaksanız ‘biz görüşüyoruz’ diyeceksiniz ama ‘ben değil devlet’ diyecekseniz. Hangi devlet bu, hangi devlet… Eğer siz devlet görüşüyor diyorsanız o devletin gelip muhalefete bilgi vermesi lazım.

- Demokrasiden şikayet ediyor: Biz tek partili süreçten 1950’lerden itibaren çok partili süreç geçtik. Şimdi geldiğimiz nokta nedir AKP çok partili süreci bitirip tek partili sürece geçmek istiyor. Kimseye tahammül edemiyor. Vali kimden yana iktidardan yana, üniversite rektörleri kimi seslendiriyorlar? Başbakan neyi seslendiriyorsa onu seslendiriyorlar. Yargı, ‘Ben talimat verdiğim gereğini yapacak’ diyor. Parlamento, Anayasa Komisyonu’na süre vermiş, şu tarihi kadar Anayasa’yı bitirin diyor. Kimsin sen, kimsin sen. Yürütme organın başındasın, yasama organına talimat veremezsin, yetkin yok. 21. Yüzyıl Türkiyesi’nde Başbakan kalkıyor demokrasiden şikayet ediyor, ‘ben görevimi yapamıyorum’ diye. ‘Yargı bana engel oluyor’ demiyor, ‘önümüze güçler ayrılığı ilkesi çıkıyor’. Üstüne basa basa ‘o güçler ayrılığı var ya’ diyor ‘önümüze engel olarak çıkıyor’ diyor. Parlamentoda Cumhuriyet Halk Partisi’nden ayak bağı olarak da yargıdan şikayet ediyor.

- Gündem yaratmak için 180 derece çark etmem: Biz Başbakan gibi gündem oluşturmayız eğer ben CHP Genel Başkanı olarak bir gün elime ip alıp Apo’yu idam edeceğim desem ondan sonra aradan 6 ay sonra desem ‘bizim gidip Apo ile görüşmemiz lazım’ desem… Önce öyle sonra 180 derece çark öbür tarafa. Ben bunu yapamam. Gündem belirlemek için kalkıp ben onu söyleyemem. Doğruda bulmam, tabanımız da kabul etmez ahlaki de bulmayız biz bunu.

"AHMET ALTAN'IN SON YAZILARI MÜKEMMELDİ"

Çok da gündem belirledik. Pozantı’daki olayda, Van Depremi’nde, Deniz Feneri’nde, Kayseri olaylarında gündem belirledik.

- Kürt Sorunu çözüm arayışımız engellendi: Kürt sorununda yöntem belirleyelim dedik. Sayın Başbakan ‘İki partili devam edelim’ dedi niye diğer partileri davet etmedi Sayın Başbakan? Niye ertesi gün çok sert bir üslup kullandı bu iki partiye karşı? (‘Sizin önerinizin hayata geçmesini engellemek için mi?’ sorusu üzerine) Evet… Arkasından niye Leyla Zana’yı çıkarttılar. Arkasından niye önemli bir gazetede iki kez arka arkaya bir başka kişiyi manşet yaptılar. Biz bunları biliriz. Yeri, zamanı gelince de açıklarız.

- Ahmet Altan’ı aradım: Ahmet Altan’ı aradım kendisiyle konuştum. Sayın Altan’ın son yazıları demokrasi, özgürlükler konusundaki son yazıları mükemmeldi.

KADIN ADAY SİNYALİ   

Kılıçdaroğlu, CHP olarak 2014 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimde bir kadını da aday gösterebileceklerini söylerken, yerel seçimlerde parti içi eğilim yoklaması ile birlikte kamuoyu yoklamasını esas alarak adayların belirleneceğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, Mustafa Sarıgül ya da Gürsel Tekin’in aday yapılıp yapılmayacağının da bu süreç sonunda söz konusu olabileceğini vurguladı. (ANKARA)