Kılıçdaroğlu: Bayrak açanları polisin tekmelediği bir bayram!

Kılıçdaroğlu: Bayrak açanları polisin tekmelediği bir bayram!
Kılıçdaroğlu: Bayrak açanları polisin tekmelediği bir bayram!
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ulus Meydanı'nda yaşanan olayların ardından gazetecilere açıklama yaptı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , Ankara Valiliği'nin yasaklamasına rağmen gerçekleştirilen cumhuriyet yürüyüşü sonrası Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada; "Gençler Türk bayrağı açmak istiyor ama bazı polisler onları tekmeliyor. Bayrak açmanın tekmelendiği bir bayramı yaşadık biz" diye konuştu.
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet tarihinde ilk kez 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın, bütün yasaklara ve engellemelere rağmen halk tarafından kutlandığını söyleyerek, kutlamalara katılan onbinlerce vatandaşa teşekkür etti.
Kılıçdaroğlu, kutlamaları valilerin, bakanların ve Başbakan'ın engellemek istediğini, engellemek için devletin bütün organlarını kullandığını söyleyerek; "Ama onbinler ellerine bayraklarını aldı, şanlarıyla, şerefleriyle, özgürlük içinde o meydana geldi. Bütün baskılara rağmen halkımız engelleri aşmasını biliyor. Onbinleri birbirinden ayıran barikatlar yüzünden mesafe vardı. O mesafeyi ortadan kaldırdık, onbinleri buluşturduk. Buluşturduğumuz için de mutluyum. Beni üzen sadece şu: Gençler Türk bayrağı açmak istiyor ama bazı polisler onları tekmeliyor. Bayrak açmanın tekmelendiği bir bayramı yaşadık biz. Acı verici olan budur. O insanların ellerinde sadece Türk bayrağı vardı. Başka hiçbir şey yoktu. Devletin copu vardı, biber gazı vardı, panzeri vardı, tankı vardı. Yahu savaşa mı gidiyorsunuz, Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamak kadar doğal ne olabilir? Bu ülke kanla, gözyaşıyla cumhuriyeti kurdu. Babalarımız, dedelerimiz bunun mücadelesini verdi, Çanakale'de bunun için şehit verdik biz. Hükümet, 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözünün ne anlama geldiğini biliyor mu? Cumhuriyet hükümeti diyorlar. Cumhuriyete karşı bir hükümet nasıl kendine cumhuriyet hükümeti diyor? Cumhuriyet hükümeti, cumhura önem veren hükümettir" diye konuştu.


BAŞBAKAN'A 'DEMİRPERDE' ELEŞTİRİSİ


CHP lideri, Başbakan Erdoğan'ın, "Bu bayramlar halktan kopuk kutlanıyor, demirperde ülkelerindeki gibi kutlanıyor. Stadyumlarda bu bayramlar kutlanmayacak" sözünü hatırlatarak şunları kaydetti; "Geldiğimiz noktada AKP devletin partisi olarak bayramı stadyumda kutluyor, halk bayrağı elinde meydanlarda kutluyor. Cumhuriyet Bayramı ile ilgili bir yasa var, bayram kutlamak için izin alınmaz. Halk bayramları kutlar. Ellerine al bayrağını alıp bayramını kutlayan tüm vatandaşlarıma teşekkür ederim."  (dha)


  http://www.radikal.com.tr/110576911057699

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ya istiklal.... - Ege1973

  Bayrak dediğimiz AKP iktidarı için ne sayılıyor mesela bir bomba mı ya da halk için büyük bir tehlike mi? Milli irade bitmiş olmalı 29 Ekim den nefret eden, Atatürk hazımsızlığı sarmış AKP yi ama CHP kapak gibi cevap verdi.Mustafa Kemal'in çocuklarıyız diyerek..

  Yakıştı - Sinan Devrim

  Kimliğinde bu toprakların kurucusu yazan bir siyasal partiyi sokağa indiğinde hangi barikat engelleyecek,hangi Gaz ve ya Jop korkutacaktı ki.CHP'ne ve Liderine Bayramı Ankara'da, hem de tek yumurta ikizlerini birbirine düşürerek Halk ile kutlamak yakıştı.Buna tek taş ile kaç kuş vurmak denir bilemem ama çankaya köşkü ile Sultan arasında pek de danışıklı olmayan bir restleşme başlamış gibi.Hasılı hiç bir barikatın Halk'ın inandığı davada engel olamayacağı da kanıtlandığına göre şimdi sıra bu toprakların belası terör sorununda.CHP meydanlara.

  ,Yanlışa karşı çıkmak.. - sevioktav

  Siyasi parti diye kenardan seyredip, yanlışa karşı çıkılmayacakmı yani?,CHP halkın yanında yer alıp Cumhuriyet bayramını birlikte kutlamış,halka yapılan zulmü dile getirip şiddetle kınamıştır,helal olsun..

  İlk Tokat önemlidir.Yıkar. - kemal.özg.

  Barikatlar aşılmak içindir.Sokaklara ve meydanlara inen bir CHP İleri Demokrasinin birbirinin devamı tüm eklerini çıktıkları yere gönderir.Bugün Halkın bayramını engellemeye kalkışanlara atılan tokat,yarın bu toprakları ötekileştiren,şiddeti ululayan,ölüm ve Kan'dan beslenen ahlaksız siyasete de atılır.İş halk desteğini sağlamakta.İlk Tokat önemlidir.Yıkar.

  dusunceye saygi. - deniz_derya

  sahsen chp li degilim,cumhuryetci hic degilim,hangi ideolojide olursa olsun demokratik bir eylem ,sidet ve anarsist provakatif olmadigi mudetce yasal cercevede bu mitige izin vermeliydi.!!!bu bir hesap sormadir, rövanstir akp intikam aliyor! niye bunu anlamiyorsunuz!bu parti bu hukumet yeri gelince en milliyetci en cumhuryetci kesiliyor,hedeflerinde turk islam sentezini yavas yavas anadolu halkina benimsetmektir!!!bakalim nereye kadar gidecekler....

  ... - AENCÜ

  Newroz'da da gaz sıkıldı, dövülenler, yaralananlar oldu, Kılıçdaroğlu bu konuda bir kez olsun eleştirmedi iktidarı. Şimdi de kendileri aynı duruma maruz kalıyorlar.

  Polis bu ülkenin başsorunu - turkdanis

  neyi ve kimi ve niçin tekmeliyorsun,suç işleniyor,cumhuriyet bayramını kutlamak için başbakandan izne gerek yok, sen Türk polisimisin??şüpheliyim,sonunda toplumu ikiye ayırdınız ya...Polis heryerde Polistir,yazın bir tarafa bunları...Hiç unutmam şehit gelen bir Polis için halk bayraklarla sokağa çıktığında bilin bakalım ne oldu???* Ne mi olacak şehit Polis meslektaşları için sokağa çıkan duyarlı vatandaşları önce copladı sonrada gazladı,polis bu işte;..gerisi yorumsuz.....