Kılıçdaroğlu: Ben savaşalım demedim

Kılıçdaroğlu: Ben savaşalım demedim
Kılıçdaroğlu: Ben savaşalım demedim
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk televizyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

İşte Kemal Kılıçdaroğlu 'nun sorulara verdiği yanıtlardan satırbaşları;

Ben hiçbir zaman komşularımızla savaş edelim demedim. Bu ülkenin dış politikası blöf üzerine kurulu.

Sayın Başbakan sadece bilgi sundu, öneriniz var mı diye sormadı. Orada yeni öğrendiğimiz bir şey hangi sahada hangi dakikada uçağımız neredeydi, bu noktada vuruldu. Sadece bazı telsiz seslerinin olduğu belirtildi. O da bize dinletilmedi. Sayın Davutoğlu Kıbrıs’ta bir İngiliz üssü olduğunu ve onlardan da yardım istendiğini söyledi.

Ben Başbakan olsaydım böyle bir tablo olmazdı. Bir ülkeyle böyle diplomatik ilişkiler kurulmaz. Eğer bir Başbakan bunu yapıyorsa dönüp kendisini sorgulaması lazım. Şimdi siz Esad'ın elini öyle güçlendirdiniz ki. Hani belasını arayan adam derler, geldiğimiz yaşadığımız nokta bu.

Bütün dünya Erdoğan'ın grup konuşmasını izledi. Orada bir çaresizlik gördük. Bir T.C. Başbakanı'nın böyle aciz kalması ağırıma gidiyor. 10 yıl önce Şam'ın üzerinden Türkiye'ye ait bir uçak geçse kimse ağzını açamazdı. Bir saygınlığı vardı. 'Sıçan geçer yol olur' derler eskiler. Türkiye Ortadoğu'nun gücü olmak yerine, Ortadoğu'nun şamar oğlanı haline geldi.

Gazze'de Kızılay'ın tesisi var, yardım götürebiliyoruz. Neden böyle bir provokasyona Türkiye'yi alet ediyorsunuz. Gazze'ye kadar Türk gemilerinin Gazze'ye yardım götüreceğini ve Türk Donanmasının eşlik edeceğini söylediniz. Ben demedim mi eğer bunu yaparsanız alnından öpeceğim diye.

Mavi Marmara olayı bana göre hükümetin temel kırılma noktasıdır.

Öyle laflar ettiler ki yani Suriye elini kaldırsa savaş ilan edeceğiz dediler. Sayın Başbakan sen şunu, şunu yaparım dedin. Bayın Başbakan'ın dün grupta yaptığı konuşma neydi? Bütün dünya izleri ne oldu orada? Bir çaresizlik ifade ediliyor orda bir çaresizlik. NATO ne yapacak orda? NATO'ya üye olmasaydık bile NATO aynı şeyi konuşacaktı.

Esad'ın kendi ülkesinde demokrasi ve özgürlüklerden yana bir politika izlemediğini hepimiz biliyoruz. Ama unutmamamız gereken Ortadoğu’nun denklemidir. Suriye tak başına Suriye değildir. Bu denklemde Rusya var. Esad gitsin diyorsunuz kim gelecek? Arap baharının yaşadığı hengi ülkeye demokrasi geldi?

KOKPİT ERİMİŞ
Sayın Başbakan Bir bot fotoğrafı gösterdi, bize bir postal fotoğrafı gösterildi. Diğer 3 postalın fotoğrafını görmedik. Bulunan bot sayısının 4'e yükseldiği söylendi. Eğer pilot kabinindeki koltuklar uçaktan fırlayıp ayrılıyorsa onun çakardığı bir ses var. Onu mutlaka radar tesbit eder. Bunu o zaman ne radar ve başka bir tesbit eder. Kokpitte alevlere karşı korunaklı bir bölme varmı. Bir bölmenin eridiği, o maddenin de füzeyle erimiş olabileceği söylendi.

ERDOĞAN ACİZ KALDI
Bütün dünya Erdoğan'ın dünkü konuşmasını izledi. Orada bir çaresizlik izlenildi. Bir T.C. Başbakanı'nın böyle aciz kalması ağırıma gidiyor. Bizi bu noktaya getiren yanlış dış politikadır. Başbakan'ı yanlış sözleriyle yüzleşmeye çağırıyorum.

CHP 'nin önerisi şudur: Hiçbir ülkenin içişlerine doğrudan müdahale etmesin. Doğrudan doğruya Suriye'de bir tarafı tutamazsınız. Komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Batılı ülkeler yazıyor Türkiye üzerinden silah gidiyor. Muhalifleri burada tutuyoruz.