Kılıçdaroğlu: Biz talimatı okyanus ötesinden değil vatandaştan alırız

Kılıçdaroğlu: Biz talimatı okyanus ötesinden değil vatandaştan alırız
Kılıçdaroğlu: Biz talimatı okyanus ötesinden değil vatandaştan alırız
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin kendi projelerini yarım yamalak uygulamaya koyduğunu savunarak, "Biz ne ürettiysek çalıp yapıyorlar. Çünkü beceriksiz bir hükümetle karşı karşıyayız. Biz talimatı okyanus ötesinden değil vatandaştan alırız" dedi.

Elif DEMİRCİ - Turan GÜLTEKİN

KÖYCEĞİZ - Ankara’dan uçakla Muğla’ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Dalaman Havalimanı’nda partililer tarafından karşılandı, ardından Köyceğiz İlçesi’ne geçti. Kılıçdaroğlu, Köyceğiz Meydanı’nda parti otobüsü üzerinden yaklaşık bin kişiye seslendi.

’BECERİKSİZ HÜKÜMET’
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Hükümet bizim projelerimizi uyguluyor" diyerek şöyle devam etti:

"Her derdinizi biliyoruz. Dertleriniz için çözümlerimiz var. Bizim projelerimizi uyguluyorlar. Süt projesini uyguluyorlar, intibak yarım yamalak çıkardılar, tamamlamak bize nasip olacak. 2B’yi yarım yamalak çıkardılar. Askerliği de yarım yamalak çıkardılar. Biz ne ürettiysek çalıp yapıyorlar. Çünkü beceriksiz bir Hükümet’le karşı karşıyayız. Esnafın çiftçinin derdini biz çözeceğiz. Çünkü biz talimatı okyanus ötesinden değil vatandaştan alırız. "

"Uludere’de istihbaratı kim verdi?" tartışmalarına da değinen Kılıçdaroğlu, bu konuyla ilgili de şunları söyledi:
"Bakın şimdi aylardır söylüyorum ’Uludere’de kimden talimat aldınız?’ diyorum. Konuşmuyorlardı, ABD açıkladı; ’Ben verdim ama siz beceremediniz gidip vatandaşları bombaladınız’ dedi. Eğer bir ülke kendi istihbaratı başka bir ülkeye endekslemişse o ülke bağımsız değildir. Dış politikası başka bir ülkeye endekslediyse o Hükümet milli değildir. Gayri milli bir hükümettir. Siz kendi istihbaratınızı, hiçe sayarsınız böyle olur. Bu ülkede ülkesini seven her yurttaşın AKP ’nin bu ülkenin çıkarlarına hizmet edemeyeceğini artık bilmesi lazım."

’ALDATANLAR VE KALKINANLAR PARTİSİ’
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında memur ve emeklilere de sitem ederek, "Aldatanlar ve kalkınanlar partisi. 5. ayın sonuna geldik hala memur zammı yok. Eğer CHP iktidar olsaydı tüm memurlar sokaklara taşardı. Baskı yapıyorlar şiddet uyguluyorlar. Emeklinin durumu iyi, keyifleri de yerinde. Ben onlara ’Yaz tatillerinizi Kanarya Adaları’nda geçirmeyin’ diyorum. Ben, emeklilerin hakkını savundum onlar gidip AKP’ye oy verdi. Ama 9 milyon emeklinin hakkını savunmak benim görevim çünkü biz CHP’yiz. Biz çiftçinin, esnafın yanındayız. Bu hükümet ömrünü tamamlamış bir Hükümet kendisini başka ülkelere endekslemiş bir Hükümet. Ne zaman bir Müslüman ülke bir başka Müslüman ülkeye düşman olmaya başladı. Bizim Suriye ile ne sorunumuz var? 2B mücadelesini sonuna kadar vereceğiz. Siz ektiniz başkası gelip alacak. Kimse o hakkı gasp etmeyecek" diye konuştu.

’BENCE KENDİLERİ ZOR DURUMA DÜŞTÜ’
Kılıçdaroğlu, burada, Başbakan Erdoğan’ın, Wall Stret Journal Gazetesi’nde çıkan haberin ABD’de hükümeti zor durumda bırakmaya yönelik bir haber olduğunu yönündeki açıklamasını soran basın mensuplarına şunları söyledi:

"Bizim sorduğumu soru şu; Yanlış mı doğru mu? Bence kendileri zor duruma düştü. Eğer ona cevap verecekse Obama Hükümeti’nden bir yetkili cevap vermeliydi. Hem istihbaratı alıyorsun halka doğruları söylemiyorsun bu ABD’de medyanın özgürlüğünü gösteriyor. Bir gazetenin yayını tüm dünyada etki yapıyor. Başbakan’ın Genelkurmay Başkanı’nın açıklamalarının arkasına sığınması da bir başka vahim durumdur. Sen Başbakansın ya açıklamayı sen yaparsın.” (dha)