Kılıçdaroğlu, Çipras ile görüştü

Kılıçdaroğlu, Çipras ile görüştü
Kılıçdaroğlu, Çipras ile görüştü
Kılıçdaroğlu, Türkiye'yi ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Çipras'la Ankara'da kaldığı otelde görüştü.

RADİKAL  - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüştü. Ankara'da Çipras'ın kaldığı otelde gerçekleşen görüşmeye CHP heyetini oluşturan Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız da katıldı.

Yaklaşık 1 saat süren görüşme sonrası CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak gazetecilere açıklama yaptı. Öztrak, görüşmede bölgede yaşanan sorunların ve Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinin ele alındığını belirterek, "Hem Kıbrıs'ta hem Türkiye'de, Türkiye ile Yunanistan arasında kültürel faaliyetlerin daha da geliştirilmesinin iki ülke arasındaki samimi ilişkilerin daha da güçlenmesine neden olacağı üzerinde duruldu" dedi.

'GÖÇ SORUNU KAYNAĞINDA ÇÖZÜLÜR'

Faik Öztrak, 'mültecilerle ilgili olarak hangi konularda görüş birliğine varıldı' sorusu üzerine şunları söyledi: "Bu sorunun çözülebilmesi için Suriye'ye bir an önce barışın gelmesi şart ve Suriye'nin bir an önce yeniden ülkesinden kaçan insanları geri alabilecek güce kavuşması şart. Eğer insanlar Ege Denizi'ni geçerken hayatlarını kaybetmeyi göze alabiliyorlarsa, bunu bir takım Türkiye'de alacağınız önlemlerle, Avrupa'da alacağınız önlemler bu göçü durdurabilmeniz mümkün değil. Bu göçü ancak ve ancak kaynağındaki sorunu gidererek durdurmanız mümkün." 

Mültecilerle ilgili iki ülkenin veya partinin eylem planı olup olmadığına dair soruya Öztrak, "Bizim sahip olduğumuz değerler bu sorunun bir an önce çözülmesini gerektiriyor. Tüm tarafların üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi lazım" diye yanıt verdi. 

Öztrak, görüşmede Suriye sınırındaki tehditle ilgili de değerlendirme yapıldığını ifade etti. 

DHA