Kılıçdaroğlu: Diyarbakır Emniyet Müdürü bölücü

Kılıçdaroğlu: Diyarbakır Emniyet Müdürü bölücü
Kılıçdaroğlu: Diyarbakır Emniyet Müdürü bölücü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu Cnn Türk televizyonunda Tarafsız Bölge isimli programda Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlıyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır Emniyet Müdürü'nün açıklamalarıyla ilgili olarak 'Bu söylem başlangıçta insani gibi görünse de toplumu bölen bir söylemdir.' dedi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , CNN Türk televizyonunda canlı yayımlanan “Tarafsız Bölge” programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Diyarbakır Emniyet Müdürü'nün yaptığı açıklamaların hatırlatılması ve nasıl karşıladığının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Emniyet müdürlerinin görevi nedir? Toplumun güvenliğini sağlamak. Bu söylem başlangıçta insani gibi görünse de toplumu bölen bir söylemdir. Şehit aileleri ne diyecek buna? Emniyet müdürlerinin bu tür bir açıklama yapma gereği hiç yoktur. Genelkurmay Başkanı ağlayacak, öbürü başlayacak ağlayacak. Bu ülkede bir de ağlamayan ama ülkenin sorunlarına sahip çıkan birisine ihtiyaç var. Şehit cenazeleri geliyor birisi ağlıyor, öbürü gelecek öbürü ağlayacak, bu ülkenin sorunlarını kim çözecek?” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın ülkedeki her sorunun sorumlusunu CHP olarak gördüğünü, bunun doğru olmadığını söyledi.

Türkiye'nin yeni bir iktidara ihtiyacı olduğunu da savunan Kılıçdaroğlu, toplumun bölündüğünü, bölünmenin de her geçen gün derinleştiğini ileri sürdü.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Diyarbakır'da, “Mahkemelerde Kürtçe ifade ve savunma hakkı” konusunda açıklamalarda bulunduğunun hatırlatılması üzerine, “Bir insan, Türkçe bilmiyorsa veya yeteri kadar Türkçe'yi anlamıyorsa, ona tercüman tutulması, onun kendi dilinde derdini anlatması kadar doğal bir şey olamaz. Cumhuriyet kurulduğundan beri de böyle olmuştur, yeni bir şey değildir bu. Ben evrensel hukukun gereğini söylüyorum” dedi.

“OSLO GÖRÜŞMELERİ”
“Yeniden bir masaya oturma, yeniden Oslo sürecine yönelik bir süreci başlatmaya yönelik bir hava görülüyor, bu havaya ne diyorsunuz?” denmesi üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Öteden beri söylediğim şu; istihbarat örgütlerinin, terör örgütleri ile görüşmesi her dönemde olmuştur. Onların yasaları da buna izin veriyor zaten. Biz buna hiçbir zaman karşı çıkmadık. Ama, meşru görevlilerin, terör örgütleri ile oturup pazarlık yapmaları doğru değil. Böyle bir olay da olmamıştır. Bizde hariç. Oslo sürecini başlattılar, Sayın Başbakan'ın temsilcisi vardı. İstihbarat örgütünün mensubu değildi o zaman. Oslo süreci bir fiyaskodur. Görüşmenin temel amacı, 'seçimlerde terör olmasın, AKP Hükümeti terörsüz ortamda seçime gitsindi'. Bu sağlandı, arkasından terör başladı. Fiyaskoyla sonuçlanan bir yapıyı, 'tekrar biz devam ettireceğiz' derseniz, buradan bir sonuç elde edilmez. Sayın Başbakan tuttu çıtayı daha yukarıya koydu, 'İmralı'yla görüşürüz' dedi. Artık Sayın Başbakan'ın muhatabı İmralı'dır...”

Başbakan Erdoğan'ın daha önce “Siz terör örgütü ile görüşüyorsunuz” dediklerinde, kendilerini ağır bir dille suçladığını savunan Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın Kayseri'de yaptığı bir konuşmanın kasetini getirdiğini ve bunun yayınlanmasını istedi.

Kasedin yayımlanmasının ardından söz alan Kılıçdaroğlu, “Söyleyecek bir şey var mı bilmiyorum? Bizi alçaklıkla, şerefsizlikle suçladı. Gerçekler ortaya çıktı, aynı sözleri ben Recep Tayyip Erdoğan 'a aynen iade ediyorum. Bir Başbakan çıkıp Türkiye'nin en kritik konularından birinde halkına yalan söylemez. Yalan söylediği ortaya çıkarsa o koltukta oturmaması gerekir” dedi.

“DAVUTOĞLU'NUN YAPTIĞI KONUŞMAYA TANIK OLDUM”
Dışişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama geldiğinin hatırlatılarak, “Sayın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, programınızda Suriye konusunda birçok değerlendirmede bulunmaktadır. Konuşmada birçok maddi hata olmasına rağmen, en azından bir örneğini düzeltme ihtiyacı içindeyiz. Sayın Bakanı mezhepçilikle suçlayan sayın Kılıçdaroğlu, Faruk Şara'yı kastederek, Sünni olduğu için Sayın Davutoğlu tarafından isminin zikredildiğini belirtmiştir. Sayın Bakan söz konusu televizyon programında hiçbir şekilde Faruk Şara'nın mezhebine ya da Sünni olduğunu ima dahi etmemiştir” yönündeki açıklamanın okunması üzerine, Kılıçdaroğlu, “Kapalı oturumda Sayın Davutoğlu'nun yaptığı konuşmaya ben tanık oldum” dedi.

“Sünni kelimesini kullandı mı?” denmesi üzerine Kılıçdaroğlu, “Evet” yanıtını verdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan “Kapalı oturumda Faruk Şara'nın ismi bile geçmedi” yönünde yeni bir açıklama olduğunun belirtilmesi üzerine de Kılıçdaroğlu, “Faruk Şara değil, mezhep tartışması konusunda kendisi Sünni-Alevi konusuna girdi” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Ortadoğu'nun politikalarına Suriye bağlamında, mezhepçilik çerçevesinden bu hükümetin baktığını Mısır'daki sağır sultan biliyor... Dışişleri Bakanlığı ne derse desin, Davutoğlu'nun söylediğinin hiçbir önemi yok. Ben izlediği politikaya bakarım” yanıtını verdi.

“Yetersiz mi buluyorsunuz Davutoğlu'nu?” sorusu üzerine, Kılıçdaroğlu, “Yetersiz dersem kendisini övmüş olacağım. Böyle bir Dışişleri Bakanı asla olamaz. Ben 'çapsız' demiştim. Dünyayı anlayacak, yorumlayacak çapta değil” değerlendirmesinde bulundu.