Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da ittifaka kapı araladı

Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da ittifaka kapı araladı
Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da ittifaka kapı araladı
Diyarbakır ziyaretinin son bölümünde basına kapalı bir toplantı yapan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu, HDP ile ittifaka kapı açtığı bildirildi.

RADİKAL - Diyarbakır'ı ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'dan sürpriz ittifak açıklaması... CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Diyarbakır'daki programının öğleden sonraki bölümünde kentin sivil toplum örgütü temsilcileriyle Liluz Otel'de basına kapalı bir görüşme yaptı. STK temsilcileri, Kılıçdaroğlu'na, HDP ile olası bir seçim ittifakının olup olamayacağını sordukları belirtildi. Kemal Kılıçdaroğlunun da bu soruya, "Şu anda gündemimizde böyle bir ihtimal yok. Bu bağlamda HDP ile temasımız da yok. Ancak eski Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'in de dediği gibi siyasette 24 saat çok uzun bir süre" yanıtını verdiği öğrenildi.

ANADİLDE EĞİTİME PEDAGOJİK ÇÖZÜM ÖNERİSİ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sivil toplum örgütlerinin anadilde eğitim taleplerine ilişkin ise, "Bilim insanlarından oluşturduğumuz komisyon yakında çalışmalarını tamamlayacak. Sorunu pedagojik boyutuyla ele alacak komisyon hangi kararı alır, hangi sonuca ulaşırsa, biz de o karara uyacağız" karşılığını verdi.

'KİMİNLE NE GÖRÜŞÜLÜYORSA MECLİS'TEN KAÇIRILMASIN'

STK temsilcilerinin, 'Çözüm Süreci'ne daha çok destek vermeli, sürecin içinde olmalısınız' yönündeki eleştirilerini de yanıtlayan Kılıçdaroğlu'nun, "Süreç şeffaf değil ki nasıl olalım. AKP ve HDP milletvekilleri bile sürecin ayrıntılarını bilmiyor. Tamam kiminle nasıl görüşülüyorsa, görüşülsün, ama meclisten kaçırılmasın. Bir de bize bu bölgede oy vermeniz lazım" dediği öğrenildi.

'HEM DESTEK İSTİYORSUNUZ, HEM DE OY VERMİYORSUNUZ'

STK temsilcilerinin soru ve önerilerine cevap veren Kılıçdaroğlu'nun da, STK temsilcilerine sitemde bulunarak, "Hem çözümün parçası olmamızı istiyorsunuz hem de oy vermiyorsunuz" dediği ifade edildi.

KILIÇDAROĞLU'NUN KONUŞMALARI STK'LARI BÖLDÜ
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun öğleden sonraki toplantıda yaptığı konuşmalar, Diyarbakır faaliyet yürüten STK temsilcilerini de ikiye böldü. Bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri açıklamaları tatmin edici bulurken, bazı STK temsilcileri özellikle çözüm sürecinin Meclis'e getirilmesi ve anadilde eğitim konusunda pedagojik önerilere katılmadıklarını beyan etti.

KILIÇDAROĞLU, ÇÖZÜM İÇİN ÖCALAN İLE GÖRÜŞÜLEBİLECEĞİNİ SÖYLEDİ 
Mezopotamya Üniversitesi Vakfı'nın Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Selim Ölçer, Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarının bir bölümüne katıldığını, ancak bazı bölümlerine de katılmadığını söyledi. Genel anlamda Kılıçdaroğlu'nun yaptığı konuşmayı tatmin edici bulduğunu ifade eden Ölçer, "Tatmin edici diyebiliriz. Tatmin etmeyen bazı konuşmaları da oldu. Dürüst bir adam olduğunu kabul ediyoruz. Kürt sorunu ile ilgili meselede kendisinden beklediğimiz cevapları verdi, ama beklenen bazı işlerde partisi ve anlayışı nedeniyle de sorun olduğunu düşünüyoruz. Bu da siyasi bir görüştür saygı duyuyoruz. Bölge halkının talep ettiği konularda epey mesafe katetmiş görünüyor CHP geçmişine rağmen. Bizler ve Türkiye açısından sevindirici tabiki. Sayın Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümü konusunda herkesle, işin taraflarıyla görüşülebileceğini söyledi. Öcalan da bunlardan biridir. Kılıçdaroğlu, özellikle sorunun temel çözüm noktasının da parlamento olarak gösteriyor. İlgili akademisyenlere sorulmasında zorunluluk ve gereklilik olduğunu belirtti aynı zamanda da tabiki Öcalanla da görüşülmesi gerekir diye ifadede bulundu. Yoksa Öcalan'la görüşülsün değil" dedi.

ANADİLDE EĞİTİME AİLE VE PEDEGOGLAR KARAR VERSİN

Anadilde eğitim konusunda STK temsilcilerinin Kılıçdaroğlu'na soru yönelttiğini ifade eden Ölçer, "Sayın Kılıçdaroğlu, anadilde eğitim ile ilgili sorunun çözülmesinin temel olarak siyasi bir çözümden ziyade, Birleşmiş Milletler kararlarına uygun olarak, pedagogların da içinde yeraldığı bir bilim kurulunun karar vermesini istedi. Sayın Kılıçdaroğlu, çocukların önce kendi anadillerinde eğitime başlayabileceklerini, ama sonra hangi eğitime devam edeceklerine pedagog ve aileleriyle görüşüldükten sonra karar verilmesi gerektiğine inanıyor" açıklamasını yaptı.

Mezopotamya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selim Ölçer, ulusalcıların CHP'den tasfiye edildiği yönünde Kılıçdaroğlu'nun net bir konuşma yapmadığını, ancak CHP'nin değişim içerisinde olduğunu, siyasal önermeleri ve örgüt yapısının değişim içerisinde olduğunu aktardı. Ölçer, Kılıçdaroğlu'nun; Sezgin Tanrıkulu ve Mehmet Bekaroğlu gibi isimlerin parti içerisinde olmasının da bunun en güzel örneği olduğunu iletti.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Alican Ebedinoğlu ise, toplantıda yapılan konuşmaların yüzde 90'ının çözüm süreciyle ilgili olduğunu söyledi. Diyarbakır'daki tüm STK temsilcilerinin de üzerinde durduğu tek konunun çözüm süreci olduğunu belirten Ebedinoğlu, "Bizim odaklandığımız tek nokta çözüm süreciydi. Toplantının yüzde 90'ı çözüm süreci üzerinde geçti. Cumhuriyet tarihinden 90'lara kadar bölge halkı Kürtler CHP'yi destekledi. Bugün CHP bölgede yüzde 5-6'larda neden oy aldığını anlattık genel başkana. Ekonomik olarak hiçbir gelişmenin yaşanmadığını, sermayenin bölgeden göç ettiğini, 30 yıllık çatışmalı sürecin buna neden olduğunu ifade ettik. Ama bunun tamamen çözüm süreciyle bağdaştırılması gerektiğini ilettik. Huzur ve güvenin olmadığı bir ortamda hangi sermayeyi bölgeye getirebilirsiniz? Ekonomik dengesizliğin ortadan kaldırılması için bir çok paket çıkarıldığını anlatarak ilimizi örnek gösterdim. İstihdam sayısı 4 bin, küçük esnafa baktığımızda 80 bin insanımız istihdam edilmektedir. Eğer paketler bölgenin gerçeklerine uygun olsaydı belki ekonomideki hareketlilik biraz daha artardı, ama sorunun çözümün Kürt sorunundan geçtiğini ifade etmeye çalıştık" dedi.

Ebedinoğlu, Kılıçdaroğlu'nun, sorunun çözüm noktası için meclisi işaret ettiğini, çözüm sürecinde herkesle görüşülebileceğini, ancak Öcalan, Kandil ve Avrupa'dan farklı sesler çıktığını anlattı. Kılıçdaroğlu'nun, yüzde 10 seçim barajını düşürmeye hatta kaldırmaya hazır olduğuna inandıklarını belirten Ebedinoğlu, seçim barajının düşürülmesinde CHP'ye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını iletti.

'PEDAGOGLAR TÜRKLERE ANADİLİNİZİ Mİ KONUŞMAK İSTİYORSUNUZ DİYE SORDU MU?'

Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Burç Baysal, CHP'nin çözüm süreci ve barışa giden yol için şerh koyduğunu ve anadilde eğitim önerisine katılmadıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır'da olmasını ve buradan rol almak istediğini açıklamasının çok kıymetli olduğuna dikkat çeken Baysal, şöyle konuştu: "Genel görüşmeler Diyarbakır'da olunca, genel eksen çözüm süreci ve bu sürece CHP'nin aktif rol alması istendi Kılıçdaroğlu'ndan. Bir kaç tane konu haricinde, bir parça daha Kürtler'in temel sorunların vakfiyetinin içerisine girdiğini söyleyebiliriz. 2 tane önemli unsur var ki, barışa gidecek yolun ön açmayacak şekilde üzerinde şerh koyuyorlar. Bunlardan birincisi Anadilde eğitim. 'Evet içerisindeyiz ama', öncesinde pedagoglar tarafından oluşturulabilecek bilim insanlarının önerileriyle bunu yasallaştırmayı düşünüyorlar ki, bu son derece insan haklarına, hukukuna aykırı bir konu. Muhakkak bilim insanlarının bu konuda düşünce ve önerileri yön verecektir. Ama hiç kimse Türklere sormadı; 'dilinizi kullanırken pedagoglar tarafından yönlendiriliyor musunuz?' diye. Bunu Kürtlere de sormamaları lazım. Bu anlamda siyasi partilere düşen esas olan olay, bunu yasallaştırırlar, bilim adamlarına sevk edip alt yapısını oluştururlar. Bunu duymak bizi daha mutlu ederdi. Bir diğer husus da çözüm süreci içerisinde meclisin aktif rol alması nihayi doğru bir karardır ama, çözümü doğru yere götürmeyeceğini söyledik. Bugün kongresinde de bu konuyu vurguladı. Öcalan'dansa meclisin bu konuda muhatap alınmasını istiyor. Şimdi bu konuda kabul ederiz, etmeyiz bir gerçekliği vardır, muhatapları vardır. Muhatapları ile bu konu müzakere edilmeden meclisin de çok büyük rol alabilme ihtimali yoktur. Gerçekliğin içerisinde olmamız lazım. Bu işi çözme taraftarıysanız, bu işin muhataplarıyla yol almak zorundasınız."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına kapalı yapılan toplantının ardından, partililerin oluşturduğu kalabalık araç konvoyu ile karayolu ile Adana'ya hareket etti. (Ramazan YAVUZ-Mehmet TÜRK-Serdar SUNAR/DİYARBAKIR/DHA)