@idrisemen

Kılıçdaroğlu: Ezber bozmaya geldim

Kılıçdaroğlu: Ezber bozmaya geldim
Kılıçdaroğlu: Ezber bozmaya geldim

Fotoğraf İdris Emen

27 Mayıs kurbanı Adnan Menderes'i mezarının başında ziyaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, Menderes'in mezarını ziyaret eden ilk CHP Genel başkanı oldu.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İki yıl önce ‘27 Mayıs darbeydi ’diyerek parti içinde şiddetli tartışmalara neden olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , ölümünün 51. Yıldönümünde 27 Mayıs darbesi sonrasında idam edilen eski başbakan Adnan Menderesi mezarının başında ziyaret etti. Geçmişte yapılan politik hatalardan ders alınması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, geçmişte yapılan tüm siyasi idamların cinayet olduğunu savundu.


‘Siyaset kin üzerine kurulmaz’

Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin’le birlikte anıt mezara gelen Kılıçdaroğlu, Adnan Menderes, Fatih Polatkan ve Fatih Rüştü Zorlu’nun mezarına çiçek bıraktıktan sonra basın açıklamasında bulundu. Siyasetin kin üzerine kurulamayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu sözlerine; ‘’Tükiye’nin yeni birikime ihtiyacı var. Onlar bu ülke için çalıştılar. İdamların acısını bu ülke üzerinden atmış değil. Biz bir toplumsal uzlaşma içinde bu ülkeye huzuru getirmek için çaba vermeye hazırız. Kişisel hiçbir hesabın içinde değiliz. Siyaset kin üzerine kurulmaz. Siyasette görüş farklılıkları olur. Bu toplumun zenginliğini gösterir” şeklinde devam etti.


‘Ezber bozmaya geldim’
Bir gazetecinin ‘Ezber bozmak için mi buraya geldiğiniz?’ sorusu üzerine Kılıçdaroğu; ‘’Eğer Türkiye’nin barışa, huzura ihtiyacı varsa, evet ben buraya bir ezberi bozmaya geldim. CHP Genel Başkanı olarak elimizde çiçekle buraya geldik. Tarih bize ders verdi. Bu ülkenin dostluğa ve barışa ihtiyacı var. Kin ve nefreti eken hiçbir siyasi anlayış başarılı olmadı. Hep barış, hep barış” şeklinde cevap verdi.

Basın açıklaması sonrasında Adnan Menderes’in eşi Berrin Menderes’in mezarı başında da dua eden Kılıçdaroğlu ile heyeti, Adnan Menderes Külliyesi Ve Demokrasi Platformu Derneğini ziyaret etti.