Kılıçdaroğlu: Fezleke benim ifade özgürlüğümü sınırlıyor

Kılıçdaroğlu: Fezleke benim ifade özgürlüğümü sınırlıyor
Kılıçdaroğlu: Fezleke benim ifade özgürlüğümü sınırlıyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hakkında hazırlanan fezlekenin diğerlerinden farklı olduğunu belirterek 'Bu benim ifade özgürlüğümü sınırlıyor. Bana 'sen hükümeti alkışlayacaksın' diyor' eleştirisinde bulundu.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , hakkında hazırlanan fezlekenin diğerlerinden farklı olduğunu ifade ederken, “Bu benim ifade özgürlüğümü sınırlıyor. Bana ‘sen hükümeti alkışlayacaksın’ diyor. Böyle bir anlayışla fezleke düzenlenebilir mi? Benim eleştiri hakkımı elimden alıyor. Yasama organını baskı altına alıyor" ifadesinde bulundu.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, katıldığı Habertürk yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, hakkında hazırlanan fezlekenin sorulması, “Bu durumdan faydalandığı, keyfini çıkardığı” yönündeki değerlendirmeler ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in “herkes cezaevine girince başbakan olmuyor” sözlerinin anımsatılması üzerine, “Neyin keyfini çıkaracağım. Türkiye adına özgürlükler adına üzülüyorum. Demokrasi adına üzülüyorum. Fezleke hazırlandığı zaman ‘İnşallah Türkiye’nin demokratik gelişimine bir katkısı olur’ dedim” ifadesinde bulundu.

“BENİM İFADE ÖZGÜRLÜĞÜMÜ SINIRLIYOR”
“Eğer Türkiye hukuk devletiyse yargı eleştiriye açık olmalıdır” ifadesinde bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Ben ana muhalefet partisi lideriyim, ben muhalefet etmek zorundayım yanlışlara. Eğer yargı kendi yetkilisini kullanıp siyaseti dizaynetmek istiyorsa ben buna karşı çıkacağım. Ben onları alkışlarsam hukukun bana verdiği görevi yapmamış olurum.
Orası bir toplama kampıdır. Neden bunu söylüyorum. Yaşamları boyunca yan yana gelmemiş insanlar orada tanışıyorlar. Herkes yargılanabilir, yargıdan korkmamamız lazım. Yargı adalet dağıtan bir yerdir ama adalet dağıtılmıyorsa ben bunu yargı diye tanımlamam. Silivri savcısının düzenlediği fezleke diğerlerinden farklıdır. Benim ifade özgürlüğümü sınırlıyor. Sen hükümeti alkışlayacaksın diyor. Böyle bir anlayışla fezleke düzenlenebilir mi. Benim eleştiri hakkımı elimden alıyor. Kim yapıyor bunu adı üstünde özel yetkili mahkemeler. Normal mahkeme değil orası.”

“HERKES YAGILANABİLİR”
Hukukun üstünlüğü ve özgürlükler bağlamında herkesin yargılanabileceğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Birisi suçlu olabilir. Hukukun kuralları içinde yargılanmıştır. Kimse bir şey diyemez. Ama özel yetkili mahkemeler normal demokrasilerde bizim bildiğimiz türden mahkemeler değildir. Bütün kuralları bir tarafa bırakıp ben bildiğimi okuyacağım olmaz. Sayın Haberal kendisiyle ilgili yargıçların tarafsız olmadığıyla ilgili dava açtı ve kazandı. Normalde o yargıcın o davaya bakmaması lazım. Ama siz onu kan davasına dönüştürürseniz orada hukuk biter” diye konuştu.
Silivri mahkemelerinin güven vermemesinin sebebini “O yargılama düzeninin siyasi otoriteye bağlı olması” şeklinde nitelendiren Kılıçdaroğlu, “Ben buna inanıyorum. Bir yargıç açıklama yaptı. Ben kurumsal baskı altındayım dedi, görevinden ayrıldı. Hiçbir ses çıkmadı. Onun hakkında bir şey yapılmadı. Siz bu mahkemelere nasıl güveneceksiniz" değerlendirmesinde bulundu. (anka)