Kılıçdaroğlu fezlekesi Balbay'ı kızdırdı!

Kılıçdaroğlu fezlekesi Balbay'ı kızdırdı!
Kılıçdaroğlu fezlekesi Balbay'ı kızdırdı!
CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında Adli yargıyı etkeleme suçu iddiasıyla fezleke düzenlenmesine tutuklu milletvekili Mustafa Balbay'dan tepki geldi: Adli yargılamayı etkileme suçunun oluşabilmesi için öncelikle adil yargılamanın olması gerekir

Cem TURSUN

İSTANBUL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında "Kurum halinde çalışan kamu görevlisine hakaret", "Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" iddiasıyla fezleke hazırlanmasına ikinci Erenekon davasının tutuklu sanığı CHP İzmir Mlletvekili Mustafa Balbay tepki gösterdi.

Davanın görüldüğü Silivri Cezaevi'ndeki duruşma salonundan avukatları aracıyla yaptığı yazılı açıklamada, "Adil yargılamayı etkileme suçunun oluşabilmesi için öncelikle öncelikle adil yargılamanın olması gerekir. Tüm Türkiye 'yi vicdanında bir mahkeme kurmaya ve Silivri yargılamalarının ne ölçüde adil olduğunu sorgulamaya çalışıyorum. Geç gelen, daha doğrusu ne zaman geleceği belli olmayan adalet, adalet midir? Masumiyet karinesinin yerini mahkumiyet karinesinin alması, adil yargılama mıdır? Akademisyenlerin, siyasetçilerin, gazetecilerin, polislerin askerlerin, avukatların faaliyetlerinden "Terör suçu" üretip kimi yayın organları aracılığıyla "yargılama sürerken terörist" ilan etmek adil yargılama mıdır? Tutuklu yargılamayı esas haline getirip hapishanelerde tecrit hücreleri oluşturmak adiş yargılama mıdır? Sayın Kılıçdaroğlu ana muhalefet lideri olarak, yöneltilen suçlamanın tersine yargılamanın adil yapılması için çaba harcamıştır, harcamaya devam etmektedir. Bir siyasi parti liderinin görev ve sorumluluklarından biri budur. Bundan suç üretmeye girişmek yargının siyasete müdahalesidir. Öyle anlaşılıyorki tüm Türkiye'nin cezaevine dönüştürülmesi yetmedi; cezaevinin açık kısmında yer alanların da sesinin tümüyle kısılması isteniyor. Yargının içinde bulunduğu durumu demir parmaklıkların arkasından ve cezaevinin sınırları içindeki duruşma salonunda hüzünle izliyorum" denildi.

Balbay yazılı açıklamasının altına CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay şeklinde imza attı. (dha)