Kılıçdaroğlu: Görev verilse, bizim hükümeti kurma şansımız daha yüksekti

Kılıçdaroğlu: Görev verilse, bizim hükümeti kurma şansımız daha yüksekti
Kılıçdaroğlu: Görev verilse, bizim hükümeti kurma şansımız daha yüksekti
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu seçim kabinesine ilişkin konuştu. CHP lideri "Başbakanın güvenmediği bir kabine. Tüm atamalar durdurulmuş. Bu 'ben bakanlara güvenmiyorum' demek. Güvensizlik üzerine inşa edilen bir kabinenin Türkiye'ye bir fayda getirmeyeceğini herkes anlar"dedi. CHP lideri "Anayasal bir görev olursa Ak Saray'a gidebileceğimi söylemiştim. Görev verilseydi o da anayasal bir görev" dedi.

RADİKAL-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV'nin canlı yayınında gündeme dair değerlendirmeler yaptı. Seçim hükümetinin güvensizlik üzerine kurulduğunu belirten CHP lideri "Kamudaki atamaların durdurulması bunun bir örneği" dedi.

CHP liderinin, NTV canlı yayınında Ahmet Arpat'ın sunduğu programda sorulan sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

'SEÇİM HÜKÜMETİ GÜVENSİZLİK ÜSTÜNE KURULDU' 

Başbakanın güvenmediği bir kabine. Tüm atamalar durdurulmuş. Bu “ben bakanlara güvenmiyorum” demek. Güvensizlik üzerine inşa edilen bir kabinenin Türkiye’ye bir fayda getirmeyeceğini herkes anlar. Genelge çıkarıyorsunuz, bürokratlara diyorsunuz ki başbakan benim. Senin bakanın talimat verse dahi bunu yapmayacaksın. Bu bakanlar bunu fark ettiler mi acaba? Hala koltuklarında oturuyorlar mı acaba? Bu gerçekleri bilmeleri lazım. Bugün uyanmaları lazım.

'CHP sorumluluktan kaçıyor' iddiaları var?

Biz sorumluluktan kaçsaydık “gelin 4 yıl hükümet kuralım” demezdik. Bir bakan düşünün atama dahi yapamıyor. Bu kabinde olmak ne demektir. Biz tekrar seçime neden gidiyoruz. Millete diyoruz ki “sen oy verdin ama biz bunu kabul etmiyoruz. Bizim dediğimiz olana kadar seçim olacak. Biz baştan Sayın Davutoğlu ilk geldiği gün ne söylediysek en sonunda da onu söylerdik. Biz partiyi kişisel çıkarı düşünmeden ülkeyi düşünen bir anlayışla yola çıktık. Çıkıp bir bakan biz 2 ayda şu sorunu çözeceğiz desin. Hangi sorunu çözecekler.
Bir siyasi parti sorunları çözmek için hükümette yer alır. Sorunları çözmek için değil ertelemek için biz bir hükümette yer almayız.

CHP kabinede olsaydı…

Biz zaten kabinede yer almazdık. Ben 27,5 yıl devlette çalıştım. Siz bakanlar kurulunu nasıl kilitlersiniz… O aklı davutoğlu’na kim verdi? bu gerçekleri gördüğümüz için biliyoruz

O aklı kim verdi?

Kendi bürokratları.

Tuğrul Türkeş…

Kişi bazında girmek istemiyoruz. Olay kişilerin tartışılacağı bir olay olmanın çok çok ötesinde. Diyorsunuz ki bu kabinede niye yer almadınız? Anayasal süreç işledi mi? Teamüller işledi mi? Bir partinin genel başkanı hükümet kuramadığını söyledi. İkinci partinin genel başkanına yetki verildi mi? Anayasayı açıkça çiğneyen, hukuku yok sayan anlayışın egemen olduğu kabinede siz nasıl görev alacaksınız? Nasıl milletvekili vereceksiniz? Ahlaka sığar mı bu? Ben görev vermem diyor, niçin? Efendim kaçak sarayın yolunu bilmeyene vermeyiz. Biz onun bulduğu şekilde yolumuzu bulmayız. Kaçak sarayın nerede olduğunu da çok iyi biliyorum. Onun endişesi vardı… Ya Kılıçdaroğlu hükümet kurarsa ne olacak? Bize görev vermekten çekindi.

Biz onun yaptığı gibi mağduriyet edebiyatı da yapmayacağız. Biz hakkımız olanı tarihe not düştük. Tarih bunların hepsini toplumun önüne koyacaktır. Kendileri ne diyor? Biz muhafazakarız diyorlar değil mi? Muhafazakarlık teammüllere bağlılık demektir.

Görev verilseydi hükümet kuracak mıydınız?

Evet.

Kiminle kuracaktınız?

O ayrı. Biz daha özel görüşme yapmadık.

İkna edebilir miydiniz? Bahçeli'yi nasıl edecektiniz?

Elbette. Bakınız, uzun süreli mi kısa süreli mi kuracağız? Kısa süreliyse hangi tarihe göre kurulacak. Bir koalisyon mu azınlık hükümet mi olacak? Başbakanı kim olacak? Kısa süreli hükümet seçimlere kadar, yani bir erken seçime kadar hangi takvimden anlayıştan yola çıkacak? Bunları düşünür, aklımızı egemen kılıp, kuracaktık niye kurmayalım.

Biz hiçbir zaman kişisel çıkarlarımızı düşünmedik. Bizim koalisyon kurma gücümüz vardı. Parlamentoda sadece bir siyasal parti bütün partilerle görüşebiliyor, o da CHP. Şu tabloyu sizin önünüze koyayım. Sayın bahçeli de Demirtaş da diyor ki. Koalisyonda mutlaka CHP olmalıdır. Niçin? Çünkü CHP’ye güveniyorlar. CHP’nin çaba harcayacağını çok iyi biliyorlar. Bir kişi istemiyordu bunu. O kişi iradesiyle Adalet ve Kalkınma Partisi’ni baskı altına aldı. Açıkça kuramazsınız dedi. Şimdi tekrar seçime gidiyoruz. Soru şu, seçim yapmadık mı? Yaptık. Koalisyon kurulması gerekmiyor mu? Milli iradeye göre gerekiyor. Eğer siyasi partilerin liderleri koalisyon kuramamışlarsa, bu vatandaşın demesi lazım ki, benim irademi niye çiğnedin? Beni neden tekrar sandığa götürüyorsun arkadaş sen. Tek istisnası biziz. Biz elimizden gelen her türlü çabayı gösterdik.

"Bana görev verilseydi, MHP ile HDP’yi yan yana getirebilirdik" mi diyorsunuz?

Ben öyle bir cümle kullanmadım. Bahçeli’yle konuşurdum. İkna etmeye çalışırdım. Kendilerinin seçim bildirgesindeki hedefler var, koyardık masaya: "Hangilerini Mart'a Nisan’a kadar yapalım?" Bunların hepsini yapabilirdik. 17-25 Aralık dosyalarını masaya koyabilirdik. Emekliye iki maaş ikramiye... Kesinlikle yapabilirdik. Asgari ücreti yapabilirdik. Bunların hepsini yapabilirdik.

Derse ki Sayın Bahçeli, efendim 17-25 aralığı da mutlaka çözelim. Hay hay, ama hukukun üstünlüğü çerçevesinde. Bunları anlattığımız zaman elbette Sayın Bahçeli’nin itiraz edecek bir şeyi olursa dinlerdik onu. Bizim koalisyon ya da azınlık hükümeti kurma şansımız daha yüksekti. O şans verilmedi, bilinçli olarak verilmedi. anayasa çiğnendi, teamüller çiğnendi verilmedi.

İlerde bir hükümet kurma durumunuz söz konusu olursa, bu Saray'a gitmeyi gerektirmeyecek mi?

Bu soru bana seçimlerden önce de soruldu. Anayasal gerek olursa tabi ki giderim. Olağanüstü bir durum olursa elbette gidilir. Ta en baştan söylediğim bu. Seçim bildirgemiz üzerinde çalışıyoruz. Değişik projeler üretmeye çalışıyoruz. O çerçevede biz de toplumun önüne çıkacağız.

Aday adaylığı için başvurular başladı. Değişiklik görecek miyiz?

Büyük ölçüde olmayacak. Çünkü zaten ön seçimle geldi bizim milletvekillerimizin büyük bir kısmı. Bunlar sadece yemin ettiler. Komisyonlar oluşturulmadı, parlamentoda düşüncesini açıklamak gibi bir ortam da oluşmadı. Bu arkadaşlarımız olağanüstü durum olmazsa listede yer alacaklar.

Listede yer almamaları kamuoyunda sürpriz olarak karşılanan isimler vardı: Umut Oran, Murat Karayalçın... O isimleri listede görmemiz mümkün mü? 

Dediğim gibi ön seçimle gelenlerin tamamı aşağı yukarı… Dar bir kontenjan var, malum nerelerde hangi arkadaşları kullandığımız. Dolayısıyla yine kendi aramızda parti merkez yönetiminde bunu konuşacağız. Listeler ondan sonra olgunlaşacak. İsim vermek için henüz çok erken.

Partinin başarılı olamadığı illerde değişikliğe gidebilir misiniz? Örneğin Tunceli?

Milletvekili çıkaramadığımız yerlerde olabilir.

Nasıl bir seçim kampanyası?

Onu şimdi söyleme şansımız yok. Biz halkın önüne çıkacağız tabi. Geçen seçimlerde kullandığımız dili kullanacağız. O sorunların nasıl çözülmesi gerektiğini ifade edeceğiz. Seçim süresince ayrım yapmamaya, yaşam tarzı, etnik kimlik üzerinden ayrım yapmamaya, toplumun temel sorunlarını çözmeye yönelik düşüncelerimizi aktarmaya devam edeceğiz.

Nasıl bir hamle CHP’yi daha yukarı taşır?

Yapacağız, güzel projelerimiz var. gideceğiz aktaracağız yine. Ayrıca seçimden sonraki tablonun da yurttaşlarımız tarafından sağ duyu ile değerlendirileceğine inanıyorum. Türkiye’de ciddi bir yönetim boşluğu var. parlamentoda dört siyasal parti var. en büyük grubu olan adalet ve kalkınma partisi. 13 yılda Türkiye’yi nereye götürdü? Bugün Türkiye kan gölüne dönmüş durumda. İlk göreve geldiklerinde terör neredeyse sıfırlanmıştı. 13 yılda buraya getiren siyasal anlayışa oy verilir mi? Ekonomide, dış politikada nereye geldiğimiz ortada. Bana bir anne baba gösterin bu eğitim sisteminden memnunum desin. Çocuklarımızı kobay gibi kullandılar. Bunu dediğimiz zaman, şu CHP imam hatipleri kapatacak… Ne ilgisi var? imam hatibe de giden bizim çocuklarımız değil mi? Yahu imam hatibi kim kurdu? Biz kurduk. Kendi kurduğumuz okulu niye kapatalım?

MHP her şeye itiraz ediyor. HDP, adeta denklem dışı tutulmuş durumda. O zaman Türkiye’yi en iyi kim yönetir? Toplumun doğrudan sorunlarına eğilen parti hangisi? Koltuk makam peşinde koşmayan, siyaseti toplumu bölmek için kullanmayan, herkesin inancına kimliğine saygı duyan bir parti var. kim o parti? Cumhuriyet Halk Partisi…

Kadrolarımıza dönük bakalım. CHP’deki kadrolar, bütün siyasal partilerin kadrolarından çok daha nitelikli. Hepsini kişiselleştirebiliriz. O zaman Türkiye’yi en iyi biz yönetiriz.

Seçmene anlatamıyor musunuz acaba?

CHP’deki değişim toplumun geniş kesimleri tarafından algılanamadı.  Onda bizim de kusurumuz var. vatandaşın ayağına yeteri kadar gidemedik. Vatandaşı suçlayacak halimiz yok. Demek ki oturup anlatmamız lazım. Bizi şu veya bu şekilde karalayan, vesaire vesaire diyen oldu. bizim söylediklerimize bakın, projelerimize bakın. Kötü yönetim Türkiye’de 13 yılda kurumsallaştı. Hiçbir devlet dairesi sağlıklı hizmet vermiyor. Oysa işi ehline vermemiz gerekirdi. 13 yılda Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir AKP devletine dönüştü. Bu yanlıştır. Devlet ayrı, siyasi partiler ayrıdır. En iyi biz yönetiriz. İddialıyız. Biz uzun süre, 13 yıl bize ver… Hayır hayır, dört yılda görecekler. Türkiye dünyada saygın bir ülke olacak. Dış politikada… Avrupa Birliği fasıl açtı açmadı, böyle bir olay hiç bakmadan ama. AB’nin gereklerini parlamentodan geçireceğiz.

1 Kasım için koyduğunuz oy oranı hedefi var mı?

Hayır, ama oyumuzu yükseltmek istiyoruz. Türkiye iyi yönetilmiyor. İki başlı bir anlayış var. ben şunu bir türlü içime sindiremiyorum. Benim ülkemin cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan cumhurbaşkanı, kullandığı bir söz nedeniyle 15 dakika bile geçmeden, ilgili bir ülkenin yetkilileri tarafından yalanlanıyorsa, bu benim ağrıma gidiyor. Onun ağrına gitmeyebilir. Bu ülkenin dışişleri bakanı, verdiği bir örnek dolayısıyla, birkaç dakika sonra yalanlanıyorsa, hükümet olarak onların ağrına gitmeyebilir. Ama benim ağrıma gidiyor. Sen kul hakkı yemeyen iktidar istemiyor musun? Herkesin kazandığı bir Türkiye istemiyor musun? Birilerinin peşine takılma, takılma. Bu ülke adam gibi yönetilmek zorundadır. Türkiye’nin bu bilgisi de var, kapasitesi de var bunu yapabilecek. Biz bunu niye yapmayalım? Bunu toplumun önüne koyacağız. Daha fazla koyacağız. Bir dönem bizi eleştirirlerdi. Siz Sivas’ın ötesine geçemiyorsunuz diye. Dün benim vekil arkadaşlarım Şırnak, Hakkari, Van’daydı. Buyursun beyler gitsinler bakalım. Türkiye’yi ne hale getirdiler.

Seçim listeleri, biz ön seçim yapıyoruz. Merkez yoklaması olsaydı, oturup ittifak yapabilirdik. Şimdi bizim öyle bir olanağımız yok. Ama partiler destek verirlerse CHP’ye mutluluk duyarız. Şu anda herhangi bir görüşme yok.

“Oy verin gitsinler” sloganı vardı... Koalisyon görüşmelerinde eleştirildiniz. "Oy istediler ama gittiler Ak Parti ile görüşme yaptılar" dendi. O slogandan geri dönüş olacak mı?

Yeni sloganlarımız olacak. Oy verin gitsinler dedik, gittiler. Koalisyon farklı bir evre. Millet iradesini ortaya koydu. Biz o iradeye duyduğumuz saygı gereği olarak, koalisyon istiyor vatandaş.

Size kızgın olan seçmenleriniz vardı Ak Parti'yle görüştüğünüz için…

Biz Türkiye’yi düşünüyoruz. Ben Kemal Kılıçdaroğlu’nu partiyi düşünmüyorum. Biz Türkiye’yi düşünüyoruz. Biz önce Türkiye diyoruz. kendi demokrasimiz, hukukumuz. Bunlar olursa CHP olacaktır. Bunların olmadığı bir yerde siyasal partilerin büyümesi zaten mümkün değil. o vatandaşlarıma şunu diyorum. biz nasıl önce Türkiye diyorsak, onlar da lütfen önce Türkiye desinler. Bahçeli’yle özel bir görüşmemiz olmadı.

Çözüm süreci... Tabi bu kez adı değişti; terörle mücadele kavramı kullanılmaya başlandı. CHP bu konuda neler söyleyecek seçimlere giderken? 

2002’de bu ülkede terör var mıydı? Yoktu. Terörsüz bir ülke devraldılar. Sonra ne oldu? küçük bir Anadolu ilinde, iki ton. Patlayıcıyı yüklüyorsunuz, karakola saldırıyorsunuz. O iki tonluk patlayıcı oraya nasıl geldi? Doğu-Güneydoğu’da bütün kentler cephaneye dönüşmüş durumda. Bu silahlar buraya nasıl geldi? Hiç terör yokken, PKK nasıl bu kadar güçlendi? O gücü ona kim verdi?

Bir değil, iki değil, üç değil, defalarca söyledim. Yahu yanlış yapıyorsunuz, PKK vergi daireler, askeri daireyi kurdu. Ne yapıyorsunuz diye sorduğumda, siz bunu  bilmezsiniz dediler.

Sonra şimdi beyler diyorlar ki, haklısın bu iş Meclis’te çözülür. İyi de bu kadar kan aktıktan sonra mı uyandınız siz? Toplumsal barışın sağlanması lazım. Yeniden başa döndüler. Ne zaman döndüler? Tarih önemli. 8 Haziran’dan sonra döndüler. Niçin döndüler? Çünkü tek başlarına iktidar olamadılar. Üçüncü soru, peki neden bu terör? Tek başlarına iktidar olmak için Türkiye’nin kaosa sürüklenmesi lazımdı. Ekonomik olarak açmazlarla karşı karşıya gelmeleri lazımdı. Kim söylüyor bunu, onların bakanı söylüyor. “eğer başkan seçtirseydiniz bunların hiçbiri olmayacaktı”

Ve Türkiye’ye vatandaşın önüne ağır bir fatura koyuyorlar. “Bak ağlıyorsun, perişan oldun. Gel şimdi bana oy ver, ben tek başına iktidar olayım, bunu önleyeceğim” 14’ncü yılda mı önleyeceksin? Bu sorun onların anlayışıyla çözülmez. Hiçbirisi samimi ve dürüst değildi. Kişisel gizli bir ajandanız olmayacak dedik, kişisel ciddi ajandaları var onların. Koltuk, saray, başkanlık. Dedik ki, halka hesap veremeyeceğiniz angajmanlara girmeyeceksiniz. Görüşme tutanaklarını açıklayamıyorlar. Topluma bilgi vermediler. Bu sorunu biz çözeriz. Sen bu sorundan kurtulmak istiyorsan, bu soru ancak ve ancak CHP çözer.

Nedir CHP’nin çözüm planı… Akan kanı durdurma adına, silahları susturma adına, CHP iktidarı olursa ilk hamle ne olacak?

Çözeceğiz bu sorunu. Az önce söyledim, samimi ve dürüst olacaksınız. Ben bu sorunu çözeceğim arkadaş. Benim özel mevkii merakım yok. Hesabını veremeyeceğim hiçbir angajmana girmeyeceğim ve topluma söyleyeceğim. Parlamentoda çözeceğim ben bu olayı. Bu ülkeye birinci sınıf demokrasi gelmek zorundadır.  Biz sorunu çözmek için yol haritasını bizzat ben, dönemin başbakanına verdim. Hiçbir siyasi lider bunu yapmamıştır, ben yaptım. Bu böyle çözülmez dediler.

Operasyonlar devam edecek mi CHP iktidarında?

Kim eline silah alır, bir yere saldırırsa bir kişiyi öldürürse, yok ben bunu görmeyeceğim diyemezsiniz. Hukuk içinde çözeceksiniz bu olay.

Özerklik açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Asla doğru bulmuyoruz. AB’nin yerel yönetim özerklik şartını zaten kabul edilmişti. Belediyeler daha rahat çalışacaklar. Ankara’da bakanların kuyruğuna takılıp para dilenmemesi lazım. Ta 1930’daki kanunda var.

Şimdi yerel yönetimler özek dediğim zaman, bazı çevreler vay efendim diyor. Zaten 1930’dan beri var. Geçmişte olanları bilmeniz lazım. Geleceği şekillendirmeniz lazım. Bizim yaptığımız bütün çalışmalar böyle. 30 Ağustos’u kutladık. Beraber değil miydik? O savaşı beraber vermedik mi? Buyurun Çanakkale’ye bakın. Neden ayrışıyoruz, bölünüyoruz? Bizi bölen 13 yıllık siyasal anlayıştır.

Sokaktaki esnafın sorunlarını dinleyeceksiniz. O sorunları çözeceksiniz siz. Siz bunların hiçbirisini yapmadınız. Yapmadılar bunlar. Oturup görüştüler, Oslo tutanaklarını hatırlıyorsunuz değil mi? Diyor ki bir görevli “sizin silah deposu yığdığınızı çok iyi biliyoruz” İstanbul’un göbeğinde kalaşnikofla sokağı denetleyen insanlar yok muydu? Kim yönetiyordu 13 yıl.

Eğer analar bu ülkede ağlamasın, bayram yapsın istiyorsanız, tek bir seçenek var. getireceksiniz oyunuzu CHP’ye vereceksiniz. Gözyaşı dökmemek için, çocuklarınız için vereceksiniz. Siyaseti kişisel zenginleştirme aracı olarak kullananlardan artık bıkmadınız mı?

Bu hükümetler sorun çözemez. Çünkü kendileri sorun. Bütün vatandaşlarımın bu gerçeği görmesi lazım. Elinizi vicdanınıza koyacaksınız ve sandığa gideceksiniz. Yeter diyeceksiniz, 13 yıl seni denedim, perişan ettiniz siz ülkeyi. 13 yıldır ülkenin hangi sorununu çözdüler? Ben gerçekten merak ediyorum. Ben 13 yılda dünya kadar sorun yarattılar diyebilirim. Yoksulumuz bile arttı. Ben 17 milyon yoksul diyordum. 8 milyon hanede, 30 milyonu aşkın yoksulumuz var. Sosyal işler bakanlığının kendi yayınında yer alan rakam. 13 yılda, yoksul sayısını artırdılar.

Sizin bir önceki seçim kampanyanızda ekonomi önemli yer tutmuştu. 7 Haziran’dan bu yana çok şey değişti. Dolar aldı başını gitti… Yeni söyleyecek neyiniz var CHP adına?

Türkiye iyi yönetilmiyor diye söyledim. Ekonomide de iyi yönetmiyor. Dolar bolken ekonomiyi yönetmek kolaydı. O zaman dedik ki yeni yatırımlar yapmalı, katma değeri yüksek ürünler üretilmeli ve iyi gelir elde edilebilmeli. Dediler ki hayır biz bu işi daha iyi yaparız dediler. İthal mallar geldi Türkiye tüketti. Şimdi dolar bitti, aldı başını gidiyor. Üreten Türkiye sloganını kullandık biz. Neyi üretmeliyiz? Katma değeri yüksek ürün üretmeliyiz. Kullandığımız cep telefonları katma değeri yüksek ürünlerdir. Bilime teknolojiye yatırım yapalım. Türkiye çip üretmeye başlasın dedik. Ama anlatamadık.

İşsizlik bir yandan, ihracat düşüyor bir yandan. Dolar aldı başını gidiyor bir yandan. Esnafa vatandaşa gidin sorun. Ben hani ekonomiyi böyle karamsar bir tablonun içine sokmak da istemiyor. Sanki krizden beklentisi olan parti imajı da yaratmak istemiyorum. Ben bütün vatandaşlara düşünmelerini istiyoruz. Baksınlar Türkiye yükselen bir ekonomiydi. Ne oldu böyle bir sürecin içine girdi? Ne oldu merkez bankasına müdahale, itibarsızlaştırıldı? Ecevit’in yaptığı köklü değişiklikler vardı, yeni reformlara ihtiyacımız vardı.

Gençler arasında işsizlik oranı yüzde 30 civarında. Bu insanlar ne olacak? Benim istihdam yaratmam lazım. Tam tersine, ekonomideki belirsizlik arttıkça işsizlik de artacak. Şu soruyu yine her vatandaşım kendisine sorsun. 13 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyordu? Kim bu hale getirdi? Defalarca söyledik, bu ekonomi politikası yanlıştır diye. Ama bizi dinlemediler. Bildiğini okursan Türkiye’yi bu noktaya taşırsın.

Türkiye ekonomi ve insan kapasitesi olarak güçlü bir ülke aslında. Biz merkez Türkiye projesini hazırlarken, Türkiye’yi Kafkasların Ortadoğu’nun üç saat uzak mesafede, bu insanların çekim merkezi olacaktı Türkiye. Neden? Anadolu boşaldı, gidin Erzurum’a, Kayseri’ye, Diyarbakır’a. Herkes büyük kentlere koşuyor. Bizim Anadolu’yu zenginleştirmemiz lazım. Almanya’ya bakın. İstanbul gibi metropoller yoktur orada.

Emekliye iki maaş ikramiye. Asgari ücretle ilgili ifadeleriniz. Bunların yanında bir kaç yeni şey duyacak mıyız?

Duyacağız. Toplumun yıllardır sorunu çözülemeyen kesimleri var.

Seçim kampanyanızda Beştepe’nin yeri nerede olacak?

Beştepe’nin yeri yerinde olacak. Sayın Erdoğan’ı muhatap almayacağız. O yerinde otursun. O bize her türlü suçlamayı yapıyor. Vatandaşın takdirine bırakıyorum, Allah’a havale ediyorum onu.

Sizden Sayın Erdoğan ile ilgili bir cümle duymayacak mıyız?

Özel bir karşılık olmayacak. Ama kendisi konuşuyor da zaten. Şu soruyu hep sordum. Bizim toplumun değer verdiği iki temel kavram vardır. Namus ve şeref. Sayın Erdoğan’da namusu ve şerefi üzerine yemin etti, tarafsız davranacağım diye. Bu iki kavramın için cumhurbaşkanı tarafından boşaltıldı. Kişinin eğitim düzeyi, gelir düzeyi ne olursa olsun bu iki kavrama hep önem vermiştir. Bu iki kavram tuzla buz edildi, maalesef.

İhsan Özkes dün resepsiyona katılmıştı. Sonra bazı mesajları oldu. Ne demek istersiniz?

Ben Abuzer Gaffar’dan yanayım. Makamı Adıyaman’dadır, Müslüman olan ilk 10 kişiden biridir. Kendisine saray yaptıran, Muaviye’ye şunu söylemiştir “eğer bu sarayı halktan topladığın vergiyle yaptıysan haksızlıktır. Kendi paranla yaptırdıysan haramdır” demiştir. Ben inançlı bir insanım. İsrafın haram olduğuna inanan birisiyim. Sayın Özkes ne düşünür onu bilmem. Her kuruşun hesabını topluma vermeyen bir kişinin de siyaset yapmaması gerektiğine inanan birisidir.

İnancımı hiçbir zaman siyasete malzeme etmedim. Malzeme edilmesine de karşı çıktım. Ama vatandaşın devlete ödediği her kuruş verginin hizmet olarak dönmesi gerektiğine inanan birisiyim. Kendim de mütevazı yaşadım. Aldığım para hep bana yetti. Benim kazancım aldığım para, Sayın Erdoğan’dan daha fazlaydı. Şimdi benim de onun da mal varlığı da belli. Ben kazandığım her şeyi alın terimle kazandım.  Çok araştırdılar, bir şey bulabilir miyiz diye. Bulamazlar.

Ben din adamlarının, siyasete giren din adamlarının, belli bir tutarlılık içinde hareket etmelerini hep istemişimdir. İsrafa karşı çıkmalıdırlar.

Sayın Özkes’in tavrını nasıl okuyorsunuz?

Bizdeyken benim düşündüğüm gibi düşünüyordu.

Ne oldu sonra?

Onu bilemem, Sayın Özkes’e soracaksınız.

1 Kasım seçimlerinde ne olacak?

Büyük bir değişim olması lazım. Türkiye’yi en iyi kim yönetiyor, namusuyla kim yönetir? Bunu düşünerek sandığa gidip oy kullanması lazım.

1 Kasım günü benzer bir tabloyla karşılaştık ve Davutoğlu’na görev verdi…

Umarım benzer bir tabloyla karşılaşmayız. CHP iktidar olur. Emin olun Türkiye’nin buna ihtiyacı var.

 

Siz koalisyon gerekmez diyorsunuz ama gerekirse…

O zaman geldiğinde görüşürüz. Umarım o zaman böyle bir tablo çıkmaz. Eğer farklı bir tablo çıkarsa da o günün koşullarına göre biz hareket ederiz.

MHP’ye şimdiden bir şey söyler misiniz, 2 Kasım için?

Benim muhalefette olan başka bir partiyle ilgili yorum yapmam doğru olmaz. Onlar da tabi seçime gidecekler, onlar da çalışacaklar. Mesajlar verecekler.

Haber merkezindeki arkadaşlarım, Davutoğlu ile geçen anekdotu biraz açmanızı istediler... İşin içine torunlar da girdi... 

Hanımefendi, eşimi sordu. İyi olduğunu söyledim. Torunlarıyla ilgilendiğini ifade ettim. Sayın Davutoğlu, eşinin telefonunu aldı, torununun yerde oynarken çekilen fotoğraflarını gösterdi. Büyük bir keyifle izlediğini, arada bir konuştuklarını, torunların ne kadar önemli olduğunu birbirimize anlattık. Torun sevgisi farklı bir şey tabi. Allah’tan uzun ömür diledik. Böyle güzel bir sohbetimiz oldu.

Sizin özellikle değinmek istediğiniz bir husus var mı?

Bu seçimler önemli. Vatandaşım şunu düşünsün, ben oy kullandım, niye tekrar seçime getiriyor bunlar. Çünkü parayı onlar ödüyor. Siyasetçi ödemiyor, bizim tuzumuz kuru. Sormalı arkadaş sen niye hükümet kurmadın? Kılıçdaroğlu sana ne söyledi de sen vazgeçtin? Birileri sana baskı mı yaptın? Sen madem ki hükümet kuramadın. Bu süreçte mağdur olan bir kişi var, biziz. Sen mağdura sahip çıkmıyor muydun, çık o zaman.

Sormalı vatandaşımız, sen hükümeti kuramadın. Olabilir. Geçmiş dönemde ikinci, üçüncü partilere de görev verilirdi. Neden en çok oy alan ikinci partiye yetkiyi vermedin?

Onun cebinden tekrar seçim yapılıyor, onun cebinden alınıyor. Ona şantaj yapılıyor, tekrar iktidar yapmazsan, doğu güneydoğu daha da karışacak diyor. Ekonomi daha da kötü olacak diyor. Bu şantaja da vatandaşın boyun eğmemesi lazım. Madem ki ülkeyi kaosa sürükledin, kusura bakma bende söz milletindir deyip dur diyeceğim demeleri lazım.