Kılıçdaroğlu halasının elini öptü, duasını istedi

Kılıçdaroğlu halasının elini öptü, duasını istedi
Kılıçdaroğlu halasının elini öptü, duasını istedi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin seçim mitingi için memleketi Tunceli'deydi. Halasının elini öpen Kılıçdaroğlu, 'Onu seviyorum. Halam ellerinden öpüyorum. Bende büyük emeği var' dedi.

RADİKAL-  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun Tunceli mitinginde çok özel isimler de vardı. Mitingi en ön sırada gururla izleyen bu isimler Kılıçdaroğlu'nun amcası İbrahim Karabulut Halası Kıymet Karabulut ve dayısı Hasan Gündüz'dü. Amcası İbrahim Karabulut, Kendisine sürekli dua ettiklerini söylerken halası Kıymet Karabulut, " Seviyorum onu. Hızır yardımcısı olsun" dedi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun dayısı Hasan Gündüz de, " Televizyona çıktığı zaman biz havaya kalkıyoruz. Biz gece gündüz onun peşindeyiz. Türkiye'nin Başbakanı olacak. Türkiye'yi kurtarsın, bizi değil" diye konuştu. CHP lideri mitingin ardından gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Fotoğraf çekme taleplerini geri çevirmeyen Kemal Kılıçdaroğlu otobüse binip Elazığ mitingi için Tunceli'den ayrılırken halasını gördü. Otobüsü durduran Kılıçdaroğlu aşağı inip halasının elini öptü. Kılıçdaroğlu, " Onu seviyorum. Halam ellerinden öpüyorum. Bende büyük emeği var" dedi.

TUNCELİLERİN ORTAK İSTEĞİ: İLK DERSİMLİ BAŞBAKAN
Tunceli'de hava sıcak, şehir merkezine uzaktan bakıldığında görüntü pusluydu. Panzerler, TOMA'lar önlem için sokaklardaydı. HDP'li Tunceli Belediyesi'nin şehir merkezindeki elektronik panosunda HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın dile getirdiği, "Seni Başkan Yaptırmayacağız" sözleri yer alıyordu. Hemşehrileri de onu yakından görmek, destek vermek için miting yapacağı alanı doldurdu. " İncinsende incinme" yazılı pankartın yanında, Zazaca pankartlar, Berkin Elvan ve Deniz Gezmiş posterleri de dikkat çekti. Kemal Kılıçdaroğlu'nun zaman zaman konuşmalarında kullandığı babasının kendisine nasihatı olan " Sen doğru dur. Eğri belasını bulur" pankartı da kürsünün hemen arkasına asıldı. Miting alanının girişinde Tunceli'de dağ muzu olarak adlandırılan yöreye özgü 'Içkın' bitkisini satıldığı tezgahlar vardı. Satıcılar mitingin kendilerine bereket getireceğini söylerken mitinge katılanlanlar İlk Dersimli Başbakan özlemlerini dile getiriyordu. Yaşlı kadın ve erkekler, gençler ve hatta çocuklar hemşehrileri Kemal Kılıçdaroğlu'na olan sevgilerini dile getirmenin yanında onu 7 Haziran'dan sonra Başbakan olarak görmek istediklerini söylüyordu. Kemal Kılıçdaroğlu'nun dev bir resminin bulunduğu " Soyumuz, yolumuz, onurumuzdur. Pirin'e sahip çık" yazılı pankart her şeyi özetliyordu.

İŞTE TUNCELİ'NİN ÖNCELİKLERİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Tunceli'deki miting konuşmasını alanda yapılan bir ankete göre belirledi. CHP Genel Başkan Danışmanı Doç. Dr. Fatih Gürsul her miting öncesi alanın nabzını tutup Kılıçdaroğlu'na veriyor. Yani alanda bir anket yaptırıp, Genel Başkanın oradaki konuşmasında hangi konulara ağırlık vermesi gerektiğini belirliyor. Miting alanlarında bir saat öncesinde anket çalışması yaptıklarını ve o ilde hangi vaatlerinin tuttuğunu tespit ettiklerini söyleyen Gürsul, " Tunceli'de en fazla asgari ücretin 1500 lira olması vaadi tuttu. İkinci sırada teşaronlara kadro verilmesi, Üçüncü sırada emekliler, dördüncü sırada kredi kartı borçlarının yüzde 80'inin silinmesi son olarak da çiftçiye mazot" dedi. Kredi kartı borçlarının silinmesi vaadinin diğer illerde de düşük çıktığını söyleyen Gürsul, " Bunun sebebi de diğer vaatlerimize göre daha komplike olması, daha basit, daha anlaşılır " dedi.

TUNCELİ'DEN BAŞBAKAN İSTİYORLAR

Tunceli için hangi konulara önem verilmesi gerektiğini da mitingtekileri sorduklarını hatırlatan Doç. Dr. Fatih Gürsul, " Daha çok işsizlikle ilgili konuların genel başkandan birşeyler bekliyorlar. Artı Tunceli'den bir Başbakan istiyorlar. Anketlerde böyle sonuçlar çıktı" dedi. Gursul ayrıca Miting alanındakilerin yüzde 20'sinin 2011 seçimlerinde AKP 'ye oy verdiğini, MHP 'ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 2.8,HDP'ye oy verdiğini söyleyenlerinde yüzde 15 olduğu bilgisini verdi. Her mitingden önce bu anketi yapıp genel başkana sunduklarını söyleyen Gürsul, " Asgari ücret en çok tutan vaatse genel başkan en çok ondan bahsediyor"dedi.

'ALTIN KLOZETLİ TUVALETLERİ KULLANANLARIN PARTİSİ OLDULAR'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu, Tunceli'nin ardından Elazığ İstasyon Meydanı'nda partisinin düzenlediği mitingde halka seslendi. Ülkede 17 milyon yoksul bulunduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

17 milyon yoksul varsa, hükümet yoksulluğu bitirir, annelerin derdine derman olmayan hükümete hükümet denilir mi? Bu toprakların suyunu içtim, ekmeğini yedim, yoksulluğu bilirim. Ankara'daki beyler saraylarda oturuyorlar. Sandığa gideceğiz, dersini vereceğiz.

2002'de ne diyorlardı, biz fakirin partisiyiz diyorlardı. Şimdi bin 100 odalı sarayda oturanların partisi oldular. Altın klozetli tuvaletleri kullananların partisi oldular. 7 Haziran'da güzel bir başlangıç yapacağız. Size Kılıçdaroğlu sözü, 4 yıl yetki verin yoksulluğu bitireceğim. Bana soruyorlar ne yapacaksın, diye, 45 gündür anlatıyorum, biz ne yapacağız. Refahı tabana yayacağız. Elazığ tarlarından bereket fışkırıyordu, suyu kalmadı. Artık çiftçi ektiğini satamıyor. Bizimle çiftçinin alın teri değerlenecek. Çiftçi için mazotu 1.5 TL. yapacağız. Asgari ücreti 1500 lira yapacağım diyorum, yapamazsın diyorlar. Taşeron sitemini kaldıracağım diyorum, kaldıramazsın diyorlar. Sözüm söz. İster çatlasınlar, isterse patlasınlar asgari ücreti 1500 TL. yapacağım. Ne dersen de o parayı vereceğim, ne dersen de kul hakkı yemeyeceğim.

'EMEKLİYE İKRAMİYEYİ HER YIL VERECEĞİZ'

Rahmetli Bülent Ecevit'in geleneğinden geldiğini ve refahı tabana yayacağını, hakca düzeni savunduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:
Yoksulluk olmasın, çocuklar aç yatağa girmesin, çiftçi tarlasına güler yüzle gitsin bunu savunuyorum. Taşeron işçileri asgari ücrete mahkum. 800 bin taşeron işçisine sözüm söz, seni açmazdan çıkaracağım, senin de hakkını vereceğim, sen de hakkını alacaksın. Asgari ücretli kardeşim Türkiye genelinde 800 bin kişisiniz. Şöyle bir propaganda yapıyorlar, Kılıçdaroğlu gelirse asgari ücerti 1500 lira yapacak taşeron işçilerini dışarı atacak, yerine kendi adamalarını alacak. Buna inanmayın kimsenin ekmeğiyle oynamadım, oynamayacağım. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, hakınızı vereceğim. Refahı tabana yayacağım, dedim emekliye iki maaş ikramiye Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda ikramiye verecez dedik. Koro halinde bağırıyorlar veremezsin. Neden? Yandaşlarına para kalmayacak. Benim de derdim o emekliye vereceğiz, çalışana vereceğiz. Şimdi bir propaganda yapıyorlar. Kılıçdaroğlu, emekliye ikramiye verecek ama bir yıl verecek. Emekli kardeşim hiç üzülme her yıl verilecek, kurbanını huzur içeresinde keseceksin.

Mitinge katılanlardan iki söz almak istediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Birincisi, 7 Haziran'da sandığa gideceksiniz. CHP'ye, 6 oka mührü basacaksınız, söz mü? İkinci söz, sandığa gidip oy kullanmak istemiyorum diyen vatandaş, sandığa küstüm diyen vatandaş veya CHP'ye oy vermeyen vatandaşa gidip konuşacaksınız, onu ikna edeceksinzi. Ona diyeceksiniz ki, Kılıçdaroğlu diyor ki bana 4 yıl yetki verin yoksulluğu bitireceğim diyor. Onu ikna edin sandığa götürün. Söz mü? Elazığ'ı seviyorum. Gakkoşları seviyorum. Sizin için çalışacağım, sizin için alınteri dökeceğim. Hiçbir sosyal yardım kesilmeyecek iki katına çıkacak" dedi.

Konuşmasının ardından Kılıçdaroğlu, eşi ve partililerle birlikte mitinge katılanlara karanfil ve güller attıktan sonra barış güvercinleri uçurdu.

(Mehmet TÜRK- Ferit DEMİR-Özgür ALTUNCU - Yaşar KAÇMAZ –TUNCELİ, Şahismail GEZİCİ/ELAZIĞ,/DHA)