Kılıçdaroğlu 'Hayır', Baykal 'Evet'

Kılıçdaroğlu 'Hayır', Baykal 'Evet'
Kılıçdaroğlu 'Hayır', Baykal 'Evet'
Deniz Baykal'ın adaylığı CHP-AKP koalisyonunun habercisi mi? sorusuna CHP lideri Kılıçdaroğlu 'Hayır', Baykal 'Evet' yanıtını verdi.

RADİKAL-Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın Meclis Başkanı adayı gösterilmesinin ardından yaptığı açıklamalar parti içinde ‘iki başlı’  bir yapı izlenimi vermesi tartışma yarattı. ‘Baykal’ın adaylığı CHP- AKP koalisyonunun habercisi mi?’ sorusuna CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , “Bu konunun koalisyon ile yakından uzaktan alakası yok” diye yanıt verdi. Aynı soruya Deniz Baykal ise “Meclis Başkanı olmam AK Parti-CHP koalisyonuna kapı aralayabilir” dedi.

KILIÇDAROĞLU: HAYIR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısının ardından Baykal’ın adaylığıyla ilgili soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “Baykal’ın adaylığının bir CHP-AKP koalisyonunun ilk işaretleri olduğu yönünde kanaat ve iddialar var” sözüne şu yanıtı verdi: “Bu konunun koalisyon ile yakından uzaktan alakası yok. Milletvekillerinin tercihiyle ilgili bir durum söz konusu. Her partiden destek alacağına inanıyoruz. Bu konunun koalisyon pazarlığının parçası olarak görülmesi doğru değil. Şahsen de söylüyorum böyle de görülmemeli.”Kılıçdaroğlu, “Peki bu adaylıktan bağımsız olarak bir AKP-CHP koalisyonu mümkün mü” sorusuna ise “Şahsen zayıf ihtimal görüyorum” yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu, “Baykal’ın adaylığı sonrası da mı durum aynı?” sorusunu da, “Evet, çünkü koalisyon farklı, bu farklı” diye yanıtladı.

BAYKAL: EVET

CHP'nin Meclis Başkanı adayı Baykal'ın adaylık açıklaması sonrası yakın çalışma arkadaşlarına ve katıldığı bir televizyon kanalında şu değerlendirmeleri yaptı: “Yemin töreninden sonra birçok AK Partili vekil ziyaret ederek, hem yönetme üslubum hem de yaptığım konuşmadan dolayı tebrik ettiler. Hatta birçoğu, 'O koltuğun hakkını veriyorsunuz; keşke partiniz sizi aday gösterse, devam etseniz' dileğini dile getirdi. Partimden fire beklemiyorum. Partimin vereceği destekle son turda AK Parti'nin adayıyla karşı karşıya kalacağıma inanıyorum. O aşamada MHP ve HDP'den destek alacağıma inanıyorum. Eğer AK Parti grubunu özgür bırakırsa oradan gelmesi muhtemel oylarla seçileceğime inanıyorum. Meclis Başkanı olmam Türkiye'nin normalleşmesine, uzlaşma kültürüne katkı sunar. Ayrıca olası bir AK Parti-CHP koalisyonuna kapı aralayabilir. Çünkü Meclis Başkanı'nın muhalefet partisinden seçilmesi jest olarak algılanır. Bu da yıllardır kutuplaşmanın egemen olduğu siyasi ortamı yumuşatır. Erkler arasında daha sağlıklı bir yapının kurulmasına vesile olur. Olası koalisyon seçeneklerinin daha sağlıklı değerlendirilmesinin önünü açar. “