Kılıçdaroğlu: İçişleri ve Adalet bakanlarının istifa etmesi lazım

Kılıçdaroğlu: İçişleri ve Adalet bakanlarının istifa etmesi lazım
Kılıçdaroğlu: İçişleri ve Adalet bakanlarının istifa etmesi lazım
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları için bulunduğu Gaziantep'te, patlamaların ardından Ankara Emniyet Müdürü'nün görevden uzaklaştırılmasını eleştirdi, İçişleri ve Adalet bakanlarının istifa etmesi gerektiğini söyledi.

GAZİANTEP – Ankara 'daki bombalı saldırıların ardından kentte yapacağı mitingi iptal eden Kemal Kılıçdaroğlu , sivil toplum örgütleri ve ilçe ziyaretlerinde bulunmak üzere Gaziantep'e geldi. Beraberinde parti kurmayları ile Gaziantep'e gelen CHP lideri Kılıçdaroğlu ilk olarak Küçük Sanayi Sitesi'nde esnafla bir araya geldi, sorunlarını dinledi, vaatlerini anlattı. Kılıçdaroğlu, buradan çıkışı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ankara'daki patlamaların ardından Ankara Emniyet Müdürü'nün görevden uzaklaştırılmasını eleştiren Kılıçdaroğlu ‘faturanın gariban bürokrata kesildiğini’ ama ‘asıl sorumluların görevde olduğunu’ söyleyerek şöyle devam etti:

"İstifa etmesi gerekenlerin ayrılması lazım. İçişleri Bakanı’nın ve televizyonda gülümseyen Adalet Bakanı’nın görevlerinden ayrılmaları veya azledilmeleri gerekiyor. Bürokratın ne günahı var? Sonuçta faturayı bürokrata kesiyorlar. Ülkeyi bürokrat yönetmiyor ki, ülkeyi hükümet yönetiyor. Hükümetin başında Sayın Davutoğlu var. O hükümette İçişleri bakanı var, Adalet bakanı var. İstifa etmeleri gerekiyorsa onların istifa etmesi lazım. Bu işin bir siyasi sorumlusu vardır. Siyasi sorumlu ben değilim, buradaki esnaf da değil, Antepli de değil. Siyasi sorumlu kim; ülkeyi yönetenler. Ülkeyi yönetenler istifa etmiyorlar, faturayı aşağıdaki bir gariban bürokrata çıkarıyorlar. Onların istifa etmesi lazım ve ayrılmaları lazım. Demokrasi ve siyasi sorumluluk bunu gerektirir."

Kılıçdaroğlu, Ankara'daki saldırıların IŞİD tarafından yapıldığına ilişkin yöneltilen bir soruyu ise, "Kesinleşti, onu biliyorum" şeklinde yanıtladı.

(DHA)