Kılıçdaroğlu: İmam hatipleri kuran CHP'dir

Kılıçdaroğlu: İmam hatipleri kuran CHP'dir
Kılıçdaroğlu: İmam hatipleri kuran CHP'dir
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldikleri taktirde imam hatip okullarını kapatacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, imam hatip okullarını kuran partinin CHP olduğunu belirtti.

RADİKAL -  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , iktidara geldikleri taktirde imam hatip okullarını kapatacaklarını söyleyen AK Partililere, dün Balıkesir'den yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, "İmam hatip okullarını kuran parti CHP'dir. Her vatandaşın çocuğunu istediği okulda özgürce okutma hakkı var. Kimsenin etnik kimliğini siyasete malzeme yapmayacağız. Kimsenin dini inancını siyasete malzeme yapmayacağız. Yaşam tarzını siyasete malzeme yapmayacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, Balıkesir mitinginde kürsünün bulunduğu platforma 'Umudun adı', 'Halk iktidarının lideri', 'Anadolu'nun Kemal'i', ' Türkiye 'nin Başbakanı' sözleriyle anons edilerek geldi. Kılıçdaroğlu, alkışlanarak çıktığı platformda, kendisi de seçmeni alkışladı.

'BU TABLOYU UNUTMAYIN'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'Halkın umudu Kılıçdaroğlu' tezahüratları ile çıktığı platformdan şunları söyledi:

"Benim umudum da halkımız. 7 Haziran'da sandığa gideceğiz. Sandığa giderken bir değil, 2 değil en az 3 kez düşünün. 13 yıldır ülkeyi yönetiyorlar, 13 yıl. Bizim hangi sorunumuzu çözdüler? Sandığa giderken bu tabloyu bütün vatandaşlarımın dikkatle incelemesini istiyorum. 6 milyon 200 bin işsizimiz var. Aylığı bin liranın altında 8 milyon emekli var. 17 milyon yoksulumuz var. Açlık sınırında 1 milyon nüfusumuz var. Özgürlüğü elinden alınmış medya var. Korkudan sesini çıkaramayan iş dünyamız var. 'Ben hak arıyorum' diye sesini yükseltenin alınıp karakola götürüldüğü bir düzen var. Bu tabloya 'Evet' diyorsanız sözüm yok. 'Yoksulluğum giderilmeli ben de bu ülkenin onurlu bir vatandaşı olmak istiyorum' diyorsanız sandığa gideceksiniz, onurlu bir yüzle bakacaksınız ve altı oku görecekseniz orada. Büyük bir keyifle altı okun böğrüne basacaksanız."

'DÖRT YILDA YOKSUL KALMAYACAK'

Kılıçdaroğlu, Balıkesir'de şu sözleri verdi:

"Dört yılda onurlu bir ülke yapacağız. Sözüm söz, Kılıçdaroğlu sözü. 13 yılda yoksulluğu bitirmediler. Aylık geliri 200 lirayı aşmayan 17 milyon insanımız var. Sözüm söz 4 yılda yazın bir yere hafızalarına kaydedin 4 yılda Türkiye'de 'ben yoksulum' diyen tek bir aile kalmayacak. Sözüm söz. Her yoksul ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak. Asgari gelir 720 lira olacak. Aile sigortasını getirdiğimiz zaman sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Vatandaş onuruyla sosyal devletin koruması altında olacak. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Kübra bebek açlıktan ölmeyecek. Refahı tabana yayacağız."

'SERVET, RANT BİR YERDE TOPLANIYOR'

Kılıçdaroğlu, servetin yandaşa gittiğini öne sürerek, "Bu rakamı unutmayın. Yıl 2002, Türkiye nüfusunun yüzde 1'i Türkiye servetinin yüzde 39'una sahip. Yıl 2014 Türkiye nüfusunun yüzde 1'in Türkiye servetinin yüzde 54'üne sahip. Bu gerçeği unutmayın. Neden 17 milyon yoksulumuz var? Servet, rant bir yerde toplanıyor. Paralar yandaşa gidiyor. Biz neyiz? Sosyal demokrat bir partiyiz. Bizim yüreğimizde insan sevgisi var. Her evde tencere kaynasın istiyoruz. Biz onurlu Türkiye'nin onurlu yurttaşlarını ayağa kaldıracağız diyoruz" dedi.

İMAM HATİP VURGUSU

Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesindeki vaatlerini bir kez daha vurgulayarak, şunları söyledi:

"Siz bana, 'Başbakan Kemal' diyorsunuz ama abisi ve yandaşı duyarsa yüreğine iner ama o da olacak. Birlikte kuracağız. Benim için siyaset zenginleşme aracı değil halka adanmışlıktır. İçinizde ayda 949 lira alan asgari ücret alan var. Kira, okul masrafı, mutfak masrafı, doğalgaz var. Bir de diyorlar ki 'üç çocuk yap'. CHP ne diyor? 'Asgari ücretten vergi almayacağım.' Asgari ücret net bin 500 lira olacak. Nokta. Bir daha söyleyeyim de Ankara'dakiler de duysun. Yüksek bir para değil, ama imkan bu kadar. İşçiye bin 500 lira ücret zulüm diyor. 12 bin lira alıyorsun sana zulüm değil de işçiye bin 500 lira vermek mi zulüm. Bir evde işsiz varsa o evde huzur yoktur. İş garantili eğitim yapacağız. OSB'lerde yatılı meslek liseleri kuracağız. Çocuk okurken aileye yük olmayacak. İkinci sınıfı bitirince 3. ve 4. sınıflarda eğitimi gördüğü alanla ilgili stajını yapacak mezun olunca işi hazır olacak. Eğitim sistemini yeniden değiştireceğiz. 'CeHaPe zihniyeti var ya bunlar gelince imam hatibi kapatacaklar' diyor. Buradan o lafları söyleyenlere açıkça ifade ediyorum. İmam hatip okullarını kuran parti CHP'dir. Her vatandaşın çocuğuna özgürce sağır kulakla söylüyorum. Bir kez daha duysunlar. Kimsenin etnik kimliğini siyasete malzeme yapmayacağız. Kimsenin dini inancını siyasete malzeme yapmayacağız. Yaşam tarzını siyasete malzeme yapmayacağız. İnsan Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve başımızın üstünde yeri vardır."

ERDEK'TEN ALTIN ANAHTAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Balıkesir'deki temaslarının ardından beraberinde milletvekili adayları ile Manyas, Gönen ve Erdek ilçelerini de ziyaret etti. Gönen’e gelişi sırasında davullarla karşılanan ve programda olmamasına rağmen partililerin isteği ile konuşma yapan Kemal Kılıçdaroğlu, kent merkezindeki yoğun kalabalığa hitap etti. CHP'nin seçim vaatlerini "Parayı nerden bulacaksınız" eleştirilerine değinen Kılıçdaroğlu "Ben kaçak saraylarda oturmayacağım. Benim çocuklarımın yatak odalarında boy boy kasalar çıkmayacak, o kasaların içinde dolarlar milyarlar olmayacak, benim evimde ayakkabı kutuları olmayacak, benim evimde vatandaşlarım olacak” diyerek konuştu.

Erdek Cumhuriyet Meydanı’nda DA yaklaşık 4 bin kişiye hitap eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na Erdek’in CHP’li Belediye Başkanı Hüseyin Sarı kentin altın anahtarını takdim etti. 16 Roman vatandaş için yapılan yeni evlerin açılış kurdelesi hep birlikte kesilerek gerçekleşti. Kılıçdaroğlu daha sonda Bandırma’dan uçakla Ankara’ya hareket etti. (Süleyman ÖZAYDIN-Erdem ÖZCAN-Hilmi DUYAR-Coşkun YAMAN/BALIKESİR/DHA)