Kılıçdaroğlu: İnsanlar korkuyor!

Kılıçdaroğlu: İnsanlar korkuyor!
Kılıçdaroğlu: İnsanlar korkuyor!
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Oda Tv davasında tahliye edilen gazeteci Soner Yalçın'ı ve yazar Yaşar Kemal'i ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Türkiye'de insanların düşüncelerini açıklamaktan korktuklarını söyledi

İSTANBUL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , gazeteci Soner Yalçın'ı evinde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, tutuklu yargılandığı Oda Tv davası'nda önceki gün tahliye edilen Soner Yalçın'ı, saat 14.00 sıralarında Levent'teki evinde ziyaret etti. CHP Genel Başkanı Yardımcısı Gürsel Tekin'in de katıldığı ziyaret yaklaşık 20 dakika sürdü.
Ziyaretin ardından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Yalçın'a geçmiş olsun dileklerini ilettiğini belirtti. Yalçın'ın bir konuda şikayeti olduğunu belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Ben neden her çarşamba günü gidip imza atacağım. Ülkemi seviyorum. Ülkem için, halkım için çalıştım. Sağlıklı bilgi edinmeleri için çalıştım. Her çarşamba günü gidip imza atmayı içime sindiremiyorum.' dedi bana. Yalçın'ın Silivri hapishanesinden çıkıp İstanbul 'da evine dönmesi bir anda onu kapalı cezaevinden çıkıp, yarı açık cezaevine dönmesi gibi bir duygu hissediyorum şahsen ben. Nedeni de şu; Türkiye 'de baskı var. Baskı hemen hemen toplumun her kesimi tarafından hissediliyor. İşçisi, işvereni, sanayicisi, sanatçısı, sade yurttaşı herkes telefonla konuşmaktan, düşüncelerini açıklamaktan korkuyor. Dolayısıyla Türkiye'de demokrasiye ihtiyaç var. Özgürlüğü ihtiyacımız var. Soner Yalçın mücadele edeceğini söyledi. Bir mücadele adamı zaten o. Kitabı Samizdat büyük bir olasılıkla yabancı dillere çevrilecek ve okutulacak "diye konuştu.


'SİLİVRİ AKADEMİSİ'Görüşmede Soner Yalçın'a bir espri yaptığını belirten Kılıçdaroğlu,"Espri olarak şunu söyledim. Ben Silivri'ye hep Silivri toplama kampı diyordum. Bundan sonra Silivri Akademisi diyeceğim. Çünkü orada akademisyenler, değerli hocalar var. Bilim insanından yararlanmak gerekirken onları hapislerde çürütmenin, akılla mantıkla, demokrasiyle hiçbir bağdaşan tarafı yoktur. Eğer Türkiye çağdaş bir ülke olacaksa, hapishanelerinde bilim adamı olmamalı. Onlar bizim çocuklarımızı yetiştirmeli. Onlar ülkenin geleceği için teminattır" dedi.

 

YAŞAR KEMAL’E DE ZİYARET 


Kılıçdaroğlu ziyaretin ardından 14.50 sıralarında ünlü yazar Yaşar Kemal’i de evinde ziyaret etti. Çengelköy Mahallesi Vaniköy Caddesi üzerinde bulunan eve gelen Kılıçdaroğlu bir ara evin balkonuna Yaşar Kemal ile birlikte çıkıp basın mensuplarını selamladı. Ziyarete CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de eşlik etti. (DHA)