Kılıçdaroğlu: Meclis'te 19 Mayıs hareketleri yapıyorlar!


Kılıçdaroğlu: Meclis'te 19 Mayıs hareketleri yapıyorlar!

Kılıçdaroğlu: Meclis'te 19 Mayıs hareketleri yapıyorlar!
Belediye başkanları ve milletvekilleri ile bir toplantı yapan CHP lideri, Büyükşehir yasa tasarısı ile ilgili olarak, "Onlar el kaldırıp indirmeyi demokrasi bildikleri için Bakan'a bakıyorlar. El mi kaldırdı, topluca el kaldırıyorlar" dedi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , belediye başkanları ve milletvekilleri toplantısına katıldı. Büyükşehir yasa tasarısı ile ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, "Demokrasilerde bu kadar önemli bir tasarının binin üstündeki belediyeyi kapatan bir tasarının özgürce tartışılması lazım. Meclis’te yasa görüşülmüyor adeta 19 Mayıs hareketleri yapılıyor" diye konuştu.
Yerel yönetimlerin öneminin demokrasiyi kalıcı kılması olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Çünkü halkın seçtiği yönetici aynı zamanda halka hesap veren kişidir. Yerel yönetimleri güçlendirmek AKP ’nin politikasına göre yerel yönetimleri kapatmakla eş anlamlıdır. Kapatırsanız olmayan bir şeyi de zaten güçlendirmenize gerek kalmayacaktır" dedi.


“BAKANLIK İSTEDİĞİNE İMAR VERİYOR”
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belediye gibi çalışıyor diyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
"İstediği yere ve istediği kişiye imar verebiliyor. Belediye başkanına gerek yok. İstediği imar değişikliğini yapıyor. Eğer rant siyasal iktidarın gözünü karartmışsa rant uğruna yapılmayacak hiçbir yoktur bunlar için. Eğer siz belediyenin yetkisini bakanlığa çekerseniz belediyelere de gerek kalmıyor tabii."
Büyükşehir yasa tasarısı ile ilgili olarak ise Kılıçdaroğlu, "Görüşmeler ve tartışmalar belki bugün devam edecek. 8 Ekim akşama doğru tasarı TBMM’ye geliyor. Dün içişleri komisyonu acele toplanıyor. Arkadaşlarımızın yoğun muhalefeti üzerine alt komisyona sevk edildi. Alt komisyondan en geç Pazartesi günü çıkması isteniyor. Özgürce tartışılması istenmiyor. Demokrasilerde bu kadar önemli bir tasarının binin üstündeki belediyeyi kapatan bir tasarının özgürce tartışılması lazım. Onlar el kaldırıp indirmeyi demokrasi bildikleri için Bakan’a bakıyorlar. El mi kaldırdı, topluca el kaldırıyorlar. Meclis’te yasa görüşülmüyor adeta 19 Mayıs hareketleri yapılıyor. Gerçek budur" dedi. (dha)