Kılıçdaroğlu, montajlı fotoğrafı gerçek sandı

Kılıçdaroğlu, montajlı fotoğrafı gerçek sandı
Kılıçdaroğlu, montajlı fotoğrafı gerçek sandı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Somali ziyareti sırasında çocuklara Ali Baba ve Kırk Haramiler adlı kitabı hediye ettiğini söyleyerek Cumhurbaşkanı'nı eleştirdi. Ancak, o ziyarette hediye edilen bir boyama kitabıydı ve bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından o anı gösteren fotoğraf montajlanarak paylaşılmıştı.

RADİKAL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugünkü grup konuşmasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AK Parti’yi eleştirdi. Kılıçdaroğlu bu sırada Erdoğan’ın Somali ziyareti sırasında çocuklara Ali Baba ve Kırk Haramiler adlı kitabı hediye ettiğini söyleyerek Cumhurbaşkanını eleştirdi. Ancak hediye edilen aslına boyama kitabıydı ve bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından o anı gösteren fotoğraf montajlanarak paylaşılmıştı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Somali ziyareti sırasında çocuklara hediye ettiği bir kitabı gündeme getirdi.

Erdoğan’ın Somalili çocuklara ‘Ali Baba ve Kırk Haramiler adlı kitabı hediye ettiğini söyleyen Kılılçdaroğlu, “Somali’ye gittiler çocuklara kitap hediye ediyorlar. Ali Baba ve 40 haramiler. Ya Türkiye’de yeterince harami var” dedi.

Gerçek aslında böyle değildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Somali ziyareti sırasında açılışını yaptığı eğitim ve araştırma hastanesinde Somalili çocuklara boyama kitabı hediye etmişti.

(Erdoğan, Somali'de çocuklara boyama kitabı hediye etmişti)

İşte bu fotoğraf montajlanarak kitabın üzerine Ali Baba ve Kırk Haramiler yazılmıştı.

DAVUTOĞLU’NA FIKRALI ELEŞTİRİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada ‘yolsuzluk’ iddiaları üzerinden Başbakan Davutoğlu ve hükümete de yüklendi.

Başbakan Davutoğlu’na yüklenen Kılıçdaroğlu, “Sen başbakan değil, başbakanlık koltuğunda oturan 23 Nisan çocuğusun” diye konuştu.

CHP lideri Davutoğlu’nu eleştirirken bir de fıkra anlattı. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:
“Son zamanlarda gazetelerde okuyorsunuz, ‘şu geldi, bu gitti’. Bunların tamamı asparagas, yok öyle bir şey. Gerçek olan bir şey var, 77 milyon yurttaşıma sesleniyorum, hepinizin oyunu
istiyorum. Öyle uzun süreli değil, denemek için 4 yıl için yetki istiyorum. Göreceksiniz Türkiye nasıl yönetiliyor, kul hakkı nasıl korunuyor, rüşvetçilerden nasıl hesap soruluyor.
Baro başkanını hapsetmek hukuk devletine yakışmaz. Adalet konusunda hepimizin kaygıları var. Son 5 yılda 155 kez yayın yasağı getirildi. halkın çıkarı için değil, halkın öğrenmemesi için yayın yasağı getiriliyor.

‘SEN 23 NİSAN ÇOCUĞUSUN’

Ahmet Davutoğlu’na sormak istiyorum. Sen başbakan değil, başbakanlık koltuğunda oturan 23 Nisan çocuğusun. Meşhur bir fıkra var. Davutoğlu bir toplantıya gidecek. Kapıda ismini soruyorlar, Ahmet Davutoğlu diyor. Ne iş yaparsın diye sorduklarında devlet dairesinde başbakanım yanıtını veriyor.
Bir başbakan Yüce Divan’a gideceksiniz dedikten sonra geri adım atmamalıdır. 4 bakanı çağırıp bunları söylediysen arkasında duracaksın. Cumhurbaşkanıyla uyum içerisindeyiz, aramızı bozmak istiyorlar diyor. Bundan tereddüdümüz yok zaten.

“AKP SUÇ ORTAĞI”

Yolsuzlukları bütün delilleriyle ortaya konmuş bir dosya kapatıldı. Artık AKP grubu suç ortağıdır. Böyle bakmak gerekiyor. AKP’ye oy verenlere seslenmek istiyorum. Paralar senin cebinden çalındı. Çocuklarının cebinden çalındı.
En önemli suçlardan biri darbedir. Darbe karşıtı olan Başbakan, Yüce Divan oylaması olurken tıpış tıpış Londra’ya gitti.

“SENİN VİCDANIN DA KİRLİ”

AKP’nin Genel Başkanvekili Mehmet Ali Şahin, ‘Bir siyasetçi 700 bin liralık saat alamaz, taşıyamaz’ diyor. Olay bittikten sonra niye konuşuyorsun? Kusura bakma senin vicdanın da kirli, bunu baştan söyleyecektin. Sen de en az onlar kadar kirlisin.
4 bakan aklandı, AKP grubu aklandı. Şimdi bakanlık koltuğuna geri dönmek istiyorsuz diyecekler. Adamlar haklı. Ben bunlarla ilgili bakanlıkları buldum. Muammer Güler Maliye Bakanı, Zafer Çağlayan Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı, Egemen Bağış Diyanetten Sorumlu Devlet Bakanı, Erdoğan Bayraktar ise Kamu İhalelerinden Sorumlu Devlet Bakanı...

“ERDOĞAN’LA DALGA GEÇSE AKLANIR MIYDI?”
Hala yolsuzluk yapılmadığına inanan vatandaşlarımız var. Lüften Sayın Davutoğlu bunları görevlendir de devleti tamamen soysunlar. Egemen Bağış Kuran-ı Kerim’le dalga geçti aklandı. Acaba Erdoğan’la dalga geçse aklanabilir miydi? Allah’ın kelamıyla dalga geçeni aklayacaksın, Recep Tayyip Erdoğan’la dalga geçeni aklayacaksın.

“HEDİYE KİTAP; ALİ BABA VE KIRK HARAMİLER”

Bütün bu soygundan ortaya çıkan tablodan kimse memnun değil. Muhafazakar vatandaşlarım sandığa gittiğiniz zaman elinizi vicdanınıza koyun. Somali’ye gidiyorlar çocuklara kitap hediye ediyorlar; Ali Baba ve Kırk Haramiler...
AKP müzik kutusu gibidir. Kim para atarsa onun müziğini çalar. Yas ilan ettiler, onlar etmedi. AKP’ye oy veren değerli yurttaşlarıma seslenmek istiyorum. ‘Parmağımızdaki yüzükten başka servetimiz yok’ dediler, ülkeyi soyup soğana çevirdiler. Her şeyleri var, sizlerin nesi var?

“SANKİ TÜRKİYE’DE İŞSİZLİK YOK”

Davutoğlu, ‘Avrupa’da işsizlik varsa Türkiye’ye gelin’ diyor. Sanki burada işsizlik yok. Türkiye gerçeklerinden kopuk. İşsizliğin ne olduğunu bilmiyor. Bunların bi eli yağda bir eli balda, sanıyor ki bütün vatandaşlar öyle. Sanıyor ki bütün vatandaşlar çalıyor, sizden bir şey kalmadı ki.
Sen önce Türkiye’deki işsizlere iş bul. Millet işsiz, siz gelin ben size iş bulacağım diyor. İşten umudunu kesenler hariç 5 milyon işsiz var. İsviçre’de işsizlik yüzde 3, İngiltere’de yüzde 5, Türkiye’de yüzde 10.5.
Türkiye’yi yönetmiyor, yönettiğini zannediyor. Sen nasıl bilmezsin Türkiye’deki işsizliği. Geçen hafta bir üniveriste öğrencisinin mektubunu okumuştum. Havuz medyası Kılıçdaroğlu’nu kandırdılar böyle birisi yok diye. İsterseniz o çocuğun adını ve telefonunu verebilirim.

“FATURA VATANDAŞA KESİLİYOR”

Yetim aylıklarına 6 lira 9 kuruş, dul aylıklarına 9 lira 32 kuruş, 600 lira aylık alanlara 13 lira 98 kuruş zam yapıldı. Devlet soyuluyor fatura sana çıkıyor kardeşim. Senin de sorumluluğun var. Yolsuzluklardan AKP’ye oy veren herkes sorumludur. Türkiye zenginleşecek, bütün komşularımızla barış içinde olacağız, dünya lideri olacağız dediler. Hepsi palavra çıktı.
29 milyon yoksulumuz var. Viranşehir’de bir çocuk çöp toplarken öldü, bir kadın bebeğine süt yerine çay veriyor, budur yoksulluk. En zengin yüzde 1’lik kesim gelirin yüzde 54’ünü alıyor. Buna adalet diyorsan adresin belli; AKP.
Sana gece kondu, onlara villalar. Bu düzeni değiştireceğiz. Bütün vatandaşlarıma söylüyorum. Hiçkimsenin etnik kimliği, inancı, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapmayacağız. Sözüm söz haramilerden hesap soracağız.

“30 MİLYAR DOLAR KAÇTI”

2014’te 371 bin esnaf dükkanına kilit vurmuş. Hala uyanmadınız mı? Soyulduğunuzun farkında değilsiniz. Çalışan adam cezalandırılmaz. 4 yıllık yetki istiyorum. Yüzde 15 sosyal devlet destek primini kaldıracağız. Bu soygunun getirdiği fatura 30 milyar dolar.
AB raporunu okuyorum; hukuki öngörülemezlik nedeniyle 30 milyar dolarlık yabancı sermaye yatırımı Türkiye’den kaçtı. Bunu da CHP yaptı diyecekler ama biz iktidar değiliz ki. İktidara geldiğimde ilk 3 ay içinde yapacağım şey siyasi ahlak yasasını çıkarmak olacak. Sosyal yardımları kesmeyeceğiz, tam tersi iki katına çıkaracağız. “