Kılıçdaroğlu: Öcalan'la masaya oturmam

Kılıçdaroğlu: Öcalan'la masaya oturmam
Kılıçdaroğlu: Öcalan'la masaya oturmam
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çözüm Süreci'ne ilişkin yaptığı açıklamada 'Öcalan'la masaya oturmam.Bu sorunun çözüm yeri Parlamentodur' ifadelerini kullandı.

RADİKAL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun gündeme ilişkin soruları yanıtladığı, gece saatlerinde gösterilen "5N 1K programı"nın bir bölümü, Kanal D Haber 'de yayımlandı.     

İşte Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamalardan satır başları;

"Eski Bakan Kemal Derviş ile ne görüştünüz" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Bir randevumuz oldu. Düşünce alışverişi oldu, çok verimli bir toplantıydı. Kendisi partimizin üyesi, 'sıcak siyasete girmek istemiyorum, sosyal demokrat bir iktidar olursa, ben gelir seve seve görev yaparım' dedi" yanıtını verdi.

"CHP eğer seçimlerde kazanırsa Derviş görev mi alacak" sorusuna, Kılıçdaroğlu, "Evet, görev alacak" karşılığını verdi.

"7 Haziran seçimlerinde, şahsi başarı yüzdeniz nedir" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Benim düşündüğüm hedef, bu seçimlerde yüzde 35 çıtasını yakalamaktır. Yakalayamazsanız, yakalayamıyorsunuz, siyasette bedel ödemek var" dedi.

"Bedel öderim diyor musunuz" sorusunu, Kılıçdaroğlu, "Niçin ödemeyelim?" diye yanıtladı.

"Emekliye ikramiye sözü için neden notere gittiniz" sorusuna yanıt veren Kılıçdaroğlu, halkın yüzde 100 güvenmesi için notere gittiğini kaydetti.

"Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, ikramiyeye ilişkin 'kimin cebinden veriyorsun" sözleri hatırlatılan Kılıçdaroğlu, "Devlet bütçesinden alacağız, iki maaş... Bu parayı çok görüyorlar emekliye. Emekli zaten ne alıyor ki? 'İki maaş ikramiye verdiğimizde dengeler bozulacakmış' bizim dengelerimiz bozulmaz" ifadesini kullandı.

"HDP'nin barajı aşmasını isteriz"

"Güneydoğulu iş adamlarıyla gizli gizli mi buluştunuz? Neden" sorusuna, Kılıçdaroğlu, "Evet, talep onlardan geldi. Medyaya açık bölümde bir iş adamının gerçek görüşünü dile getirmesi çok zor" yanıtını verdi.

Yüzde 10 seçim barajının ve HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik 'Seni başkan yaptırmayacağız' sözleri hatırlatılan Kılıçdaroğlu, "Erdoğan zaten başkan olamaz ki. 400 milletvekili çıkaramaz" ifadesini kullandı.

"HDP barajı aşamazsa da çıkaramaz mı" sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, "Yine çıkaramaz, kişiye göre rejim değişmez" dedi.

"HDP yüzde 10 barajını aşmazsa ne olur" sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, "Aşmasını isteriz. Yüzde 10 seçim barajı milli irade hırsızlığına yol açıyor. Demokrasiyi savunuyorsak o kişilerin, o siyasal partinin de haklarını savunmalıyız" değerlendirmesini yaptı.

"Öcalan'la masaya oturmam"

Kılıçdaroğlu, "Çözüm Süreci'ne ilişkin Dolmabahçe'de okunan 10 maddeyi destekliyor musunuz" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"10 maddeye baktığınızda 'demokrasi, özgürlük, kadınlara eşitlik' diyor. Bunlara kim itiraz edebilir ki? Bu kadar temel bir sorunu çözmek için eğer siz adım atıyorsanız samimi ve dürüst olacaksınız. Nasıl kazık atarım diye bir beklenti yaratmayacaksınız. Sorun şu: İki taraf var doğru, iki taraf da birbirine güvenmiyor."

"İktidar olursanız, karşı tarafta, masanın bir tarafında Abdullah Öcalan var. Siz bu masaya oturur musunuz" sorusuna, Kılıçdaroğlu, "Hayır" karşılığını verdi. "Peki nasıl çözeceksiniz" sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, "Gayet basit. Meşru organ yok mudur muhatap alacağınız? Halkın seçtiği milletvekilleri yok mu? Var" dedi.

Sunucunun, "Milletvekilleri, 'bunu Öcalan bilir' diyor" demesine karşı Kılıçdaroğlu, "Gitsin, konuşsun, beni ilgilendirmez. Bu sorunun çözüm yeri Parlamentodur en baştan beri söyledik" ifadesini kullandı. AA


  http://www.radikal.com.tr/132243813224388

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yorumlar - user407637

  arkadaş bu yorumların sığlığına bakar mısınız? güya bu arkadaşlar demokrat, sosyalist bilmem ne.. demokrasi ve özgürlük ağzınıza sakız ettiğiniz ancak size bol gelen kavramlar çünkü empati duygunuz yok. ve kısa vadeli bakıyorsunuz. neyse......

  Kelime Oyunuuuuuuuuu!!!! - user1036191

  Masaya oturulmaz zaten. Sandalyeye oturursunuz ama, değil mi ?

  cok yakindir kapanman chp - yellowknife

  gayet normal hicbir siyaset gecmisi ve tecrubesi olmayan birini genel baskan yaparsan hergun bir daldan bir dala atlar evet bence chp kapanmali

  Katliamlar Tarihi - user808804

  Tarihteki katliam emirleri de parlamentoda alındı unutmayın. 90 yıllık cumhuriyet tarihi APO'yu yarattı, şimdi tıpış tıpış masaya oturacaksınız. APO sizin eseriniz, APO'ya baktıkça cumhuriyet tarihindeki hataları katliamları göreceksiniz ve bununla yüzleşeceksiniz. Bundan kaçmak yok, özellikle de CHP kendi tarihinden kaçamaz. Bu CHP'yi karalamak için değil, hakikatle yüzleşmesi için şarttır.

  Kemal - esiroglu

  Yine boş boş konuşmuş. Senin ne olduğunu bilmiyoruz sanma. Kendi şehrinden bile aday olamayan parti genel başkanı. PKK mı tehdit ediyor yoksa TİKKO mu? Aranızda nasıl bir ilişki var? Hüseyin Aygünün burada fonksiyonu de?

  - user399923

  Bir hdp'li olarak siz akpden daha fazla yalan söylüyorsunuz ikiyüzlü siyaset yapıyorsunuz mecliste sadece muhalefet yapan tek parti HDPdir.

  :D - Bir Garip Öğrenci

  Öcalan'da Kemal gelse de konuşsak diyordu zaten :D