Kılıçdaroğlu: Oslo'dan sonra ne oldu da bu duruma geldik?

Kılıçdaroğlu: Oslo'dan sonra ne oldu da bu duruma geldik?
Kılıçdaroğlu: Oslo'dan sonra ne oldu da bu duruma geldik?
CHP Genel Başkanı hem Oslo görüşmeleri ile ilgili olarak partisinin tutumunu açıkladı, hem de hükümete yüklendi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı, Oslo görüşmeleri’ne ilişkin belgelerin Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç tarafından açıklanmasının ardından başlayan polemikle ilgili bir basın açıklaması yaptı.
Partisinde konu ile ilgili olarak bir tartışma yaşandığı iddialarına tepki gösteren Kemal Kılıçdaroğlu , “Siz görüşme yapacaksınız silah bıraksın diye devletin düzenini görüşeceksiniz! Seçimlerde silahların susmasını konuşacaksınız! Biz de susmayacağız. Bundan halkı haberdar etmek bizim görevimizdir” dedi.


DEVLET KENDİ SAVCISINI KORUYAMIYOR
Devletin kendi görevlilerini terörden koruyamadığını savunan Kılıçdaroğlu, “Yapılan her açıklamaya bakın, birbirini tamamlayan açıklamalardır. Bakın Ovacık’ta bir savcımız vuruldu. Arkadaşlarının açıklamalarına bakın, yürek burkuyor. Lojmanlarının durumu, polis koruması alamamaları… Yargıcını, savcısını koruyamayan bir ülkenin varlığı bütün ülkelerde tartışılır. AKP ülkeyi kan gölüne çevirecek biz susacak mıyız? CHP’de tartışma varmış… Yok efendim. Biz bu ülkeyi bir barış denizine çevirmek istiyoruz. Mutabakat istiyoruz. Oslo sürecinden sonra ne oldu da ülke bu duruma sürüklendi? Öyle devlet görüştü şu görüştü bu görüştü diye halkı kandırmasınlar. Verilen sözleri bilmek zorundayız. Oslo süreci bütün Türkiye için hala karanlıktadır. Bu süreç aydınlatılmadan terörün niye böyle azdığını anlamamız mümkün olmayacaktır. Cumhuriyet Halk Partisinin temsilcilerinin bu konuda en küçük bir fikir ayrılığına düşmesi söz konusu olamaz. Ben başta olmak üzere hepimiz aynı soruyu soruyoruz ve ısrarla AKP’nin vereceği cevaplarının peşindeyiz…”