Kılıçdaroğlu PKK'ya çözüm için IRA'yı inceliyor

Kılıçdaroğlu PKK'ya çözüm için IRA'yı inceliyor
Kılıçdaroğlu PKK'ya çözüm için IRA'yı inceliyor
Oslo görüşmelerine önce itiraz eden ancak daha sonra 'silahların susması' şartıyla yapılabileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, süreci IRA örneğiyle takip ediyor.

“Silahlar susacaksa Oslo görüşmeleri devam edebilir” diyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu , bugünlerde IRA ile müzakareleri yeniden başlatarak Kuzey İrlanda’ya barışı getiren isim olarak kabul edilen eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in “Bir Yolculuk” adlı kitabını okuyor.

Kitabın “Kuzey İrlanda’da Barış” bölümünü mercek altına alan Kılıçdaroğlu, Blair’in “Dönemin Muhafazakâr Parti lideri ve Başbakanı John Major tarafından başlatılan müzakerelere İşçi Partisi’nin verdiği desteği ve kesilen müzakereleri 1997’de Başbakanlık koltuğuna oturmasının ardından yeniden başlatma kararını” masaya yatırdı.

Kılıçdaroğlu, 1998’de imzalanan “Hayırlı Cuma / Good Friday” anlaşmasıyla Kuzey İrlanda’da kalıcı barış sağlayan Blair’ın satırlarından tarihi müzakere süreci ile Türkiye ’de yaşanan süreç arasında “benzer ve farklı” yönleri üzerine çalışma başlattı. (Hürriyet)