Kılıçdaroğlu polis fezlekesinde

Kılıçdaroğlu polis fezlekesinde
Kılıçdaroğlu polis fezlekesinde
Ankara'daki 'Cumhuriyet Bayramı' olaylarıyla ilgili polisin hazırladığı fezlekede CHP lideri Kılıçdaroğlu ile 18 milletvekili de yer aldı. Fezlekede CHP'liler meydandaki grubu yönlendirmekle suçlanıyor.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ankara ’da alternatif Cumhuriyet Bayramı kutlamasıyla ilgili soruşturmada emniyet fezlekesi savcılığa ulaştı. Fezlekede yedi kişi ‘şüpheli’ sıfatıyla yer aldı. Fezlekede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile 18 CHP milletvekilinin ismi de var. Ancak CHP’liler için “şüpheli” ifadesi kullanılmadı. CHP’liler meydandaki kalabalığı yönlendirmekle suçlanıyor. Emniyet, fezlekesindeki yedi şüpheliye de üç suçlama yöneltti.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları Ankara’da alternatif bir kutlama organize etti. Ancak Ankara Valiliği kutlamalar kapsamında Anıtkabir’e yapılacak yürüyüşe izin vermedi. Alternatif kutlama için Ulus’ta bir araya gelen gruba CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve bazı milletvekilleri destek verdi. Polis, barikat zorlayan gruba su ve gaz kullanarak müdahale etti. Çıkan olaylarda çok sayıda vatandaşın yanı sıra görev yapan bazı polisler de yaralandı.
Ankara Başsavcılığı, ‘Alternatif Cumhuriyet Bayramı’ kutlamasına ilişkin soruşturma başlattı. Ankara Emniyeti’nin olaylara ilişkin hazırladığı fezleke, soruşturmayı sürdüren Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral’a ulaştı. Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan 15 sayfalık fezlekede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aralarında bulunduğu 19 CHP milletvekilinin meydandaki grubu yönlendirdiği savunuldu. 

‘Soruşturma Bürosu’na’
Ancak fezlekede milletvekilleri ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ismine yer verilmesine rağmen, haklarında ‘şüpheli’ ifadesi yer almadı. Milletvekili dokunulmazlığına sahip olan CHP’liler hakkındaki evrakın ‘Parlamenter Soruşturma Bürosu’na gönderileceği öğrenildi. Buradaki savcı, CHP’liler hakkında soruşturma açmaya karar verirse TBMM’den izin talebinde bulunacak. Ancak savcılık Kılıçdaroğlu ve diğer milletvekilleri hakkında takipsizlik kararı da verebilir.
Fezlekede, şüpheliler bölümünde barikatı zorlayan ve polisle arbede içinde olduğu tespit edilen yedi vatandaşın yer aldığı öğrenildi. Alternatif kutlamaya katılan diğer vatandaşlara yönelik suçlama yer almadı. Ancak fezlekede söz konusu kalabalıktan ‘grup’ olarak söz edildiği belirtildi. Fezlekede şüphelilere ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet’, ‘Kamu malına zarar verme’ ve “Görevli emniyet mensuplarına mukavemet’ suçlaması yöneltildi. 

İl il isim tespiti istendi
Hazırlanan fezlekede olaylar sırasında 18 polisten bazılarının birebir fiziki saldırı sonucu, bazılarının da çevreden atılan taş ve pankart sopalarıyla yaralandığı vurgulandı. Fezlekede ayrıca olaylara ilişkin fotoğraflara da yer verildi.
Ankara Emniyet Müdürlüğü kent dışından gelenlerin tespiti için olaylar sırasında çekilen fotoğrafları il emniyet müdürlüklerine gönderdi. Sürdürülen soruşturma kapsamında CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin’in şoförü Yurtal Gültekin önceki gün savcılığa çağrıldı. Savcılık, ifadesini aldığı Gültekin’i tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etti. Ancak mahkeme Gültekin’i tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.