Kılıçdaroğlu sabotaj iddiasında ısrarlı

Kılıçdaroğlu sabotaj iddiasında ısrarlı
Kılıçdaroğlu sabotaj iddiasında ısrarlı

Kılıçdaroğlu'nnun hedefinde patlamadan sonra Afyon'a giden Genelkurmay Başkanı Necdet Özel vardı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın Afyon'daki patlamayla ilgili 'Bir erin merak saikiyle bombanın pimini çekmiş olma ihtimali var' şeklindeki açıklamasını 'Bu filmlerde bile olmaz' sözleriyle eleştirdi. Kılıçdaroğlu, 'el bombası patlayınca tavan nasıl uçar' sorusunu yöneltti

AHaber'de canlı yayına katılan Kılıçdaroğlu gündeme dair açıklamalarda bulundu. CHP lideri özetle şunları söyledi: Önce Veysel Eroğlu, ‘Patlama her yerde oluyor’ dedi. Sonra Ertuğrul Günay ‘Bu işin soruşturmasını askerlere vermeyin. Askerler bunu kapatabilirler’ dedi.
Evet, bu olayda sabotaj kuşkusu çok ağır basıyor. Yetkililer derken eskiler, emekliler.


ASKER MERAKTAN PİMİ ÇEKMEZ


El bombası yere düşünce patlama olur mu? Bütün bilgileri topladığınızda verilen bilgilerin doğru olmadığını gördük. Yapılan bütün açıklamalar yalandı. El bombası yere düşünce mühimmat deposu patlamaz. El bombasını askerlerin sürekli yanında taşıdığını bilinir. Ama bütün kuşkulara bakınca verilen bilgiler yanlış. Sabotaj ihtimali yüksek… Şimdi Sayın Başbakan ‘meraktan bir asker pimi çekti’ diyor. Bir asker mühimmat deposunda meraktan pimini çekmez. Başbakan’ın açıklaması benim açıklamamı doğruluyor. O pimi çekmek mühimmat deposunda ancak kasıtla çekilebilir eğer doğruysa bu haber ... Sayın Genelkurmay açıklama yaptı, ‘Acemi askerler depoda yoktu’ dedi. Demek ki orada alanında iyi yetişmiş uzmanlar vardı. Bir uzman pimi çekecek sonra bekleyecek patlama olacak mı diye?


SABOTAJ CİDDİ BİR İDDİA


Sabotaj da ciddi bir iddia... Kim üstelenecek bu iddiayı. Patlama meraktan mı olmuştur, sabotajdan mı? Meraktan olmuşsa diyecek bir şey yok. 105 mm’lik top yere düşmüş ve ondan patlama olduğu bilgisi de doğru değil. Sabotaj ciddi bir iddiadır ama kaza olması bunu hafifletmez. O daha vahimdir…


FİLMLERDE BİLE OLMAZ


Biz neden halka doğru bilgiler verilmiyor diyoruz. Patlamayla ilgili bilgiler, verileri uzmanlar değerlendirecek. O bilgiyi verenler Sayın Başbakanı aptal durumuna düşürmemiştir. Bir asker merak saikiyle alıp el bombasının pimini çekmez. Bu filmlerde bile olmaz.


BAKALIM BENİ NASIL MAHKEMEYE VERECEKLER


Beni nasıl mahkemeye vereceklerini bekliyorum ben de. Eğer ben Sayın Başbakan’ın yaptığı açıklamayı yapsaydım ben adım gibi eminim bütün Ak Parti medyası benim üzerime müthiş bir antipropagandayla saldırmıştı. Hangi şeyi söyledilerse bugüne kadar hiçbiri doğru çıkmadı.
Sabotaj iddiasının kimseye bir faydası yok. Biz gerçeği araştırıyoruz. 25 şehit var. Siz bunu araştırmayıp da üstünü mü örteceksiniz?


EL BOMBASI PATLAYINCA TAVAN NASIL UÇAR


Bir patlama oluyor. Mühimmat deposunun ne olduğunu biliyorlar mı acaba, bu açıklamayı yapan arkadaşlarımız? Ben bilmem ama uzmanlardan öğrenirim. Ben bir şeyi konuşmadan önce en az 3-4 kişiye sorarım. Tavan uçuyor. El bombalarının patlamasıyla tavan nasıl uçar? Bu nedir? Hani el bombalarıydı sadece… Çok bilinmeyenli bir soruyla karşı karşıyayız. Bütün ayrıntılarıyla kamuoyuna bilgi verin. Sabotajsa sabotajı yapan orada pimi çeken askerdir, Başbakan’ın deyimiyle. Sayın Başbakan’ın yaptığı açıklama benim söylediklerimi doğruluyor.GENELKURMAY 2. BAŞKANI ARADI


Genelkurmay 2. Başkanı aradı. Bu konuda muvazzaflara sordunuz mu dedi. Emekli askerlere sorduğumu söyledim sadece. Sorduğum uzmanlar içinde aynı zamanda kimya mühendisi olup asker olan da var. Mühimmat deposu nedir, mühimmat nasıl saklanır, orada hangi emirler vardır? Bütün bunların hepsini araştırıyoruz. ‘Genelkurmay 2. Başkanı bu konuda açıklama yapar mısınız?’ dedi. ‘Tabi’ dedim yaparım, ertesi gün de yaptım zaten.

 

AFYON VALİSİ’NİN ORG. ÖZEL’E HEDİYE VERMESİ


Siyasal parti eğer bürokrasiyi siyasallaştırmışsa benim adamım diyerek herhangi bir müeyyide uygulanmaz. ÖSYM Başkanı ne oldu? Yerinde duruyor. Vali 'kaza' dedi, Veysel Eroğlu 'kaza' dedi. Bunlar istifa mı etti? 25 asker şehit olacak, sorumlu bir binbaşı olacak. Sorumluların istifa etmesi lazım... Konunun bizatihi kendisi istifa etmeli.MUVAZZAFLAR ZATEN İSTESEK DE BİLGİ VERMEZ


Biz zaten muvazzaftan bu bilgiyi istesek de alamayız. Siyasi otorite buna izin vermez. Mühimmat deposunda olan mühimmatların bile fotoğraflarına baktık. Genelkurmay Başkanlığı bir açıklama yaptı zaten, konunun ciddiyetle araştırıldığını söyledi. Bekliyoruz.