Kılıçdaroğlu: Savaş bizim neyimize

Kılıçdaroğlu: Savaş bizim neyimize
Kılıçdaroğlu: Savaş bizim neyimize
Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, hükümetin dış politika uygulamalarını eleştirerek 'Savaş bizim neyimize' dedi.

Kılıçdaroğlu , Burhaniye’de 23. Burhaniye-Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali’ne katıldı. Festivalin bu yıl KKTC’nin merhum Başkanı Rauf Denktaş anısına yapıldığını hatırlatarak şunları söyledi:

"Ben Denktaş ile bürokratken Kıbrıs’a gittiğimde tanıştım. O bir görev, bir dava, bir devlet adamıydı. İnandığı şeylerden ödün vermedi. Ağır bedeller ödettiler, bedel ödemekten çekinmedi. Hapse girdi çekinmedi. Eğitimini tamamladı. Hukuk adamı oldu İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin bütün gereklerini yerine getirdi. Rahmetli Bülent Ecevit ile omuz omuza 1974 yılında Bağımsız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurdu."

Kemal Kılıçdaroğlu , bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak için Atatürk ’ün yedi düvelle savaştığını hatırlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Onurlu çağdaş bir Türkiye kurabilmek için mücadele etti. Hiçbir zaman bir liderin önünde diz çökmedi. Kimseden lütuf beklemedi. Aç kalırım onurumu korurum dedi. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihine bakın. Pek çok devlet adamı ulusal kurtuluş savaşı sonrası Mustafa Kemal’e gelip şükranlarını sundu. Çünkü o düşmanının bile saygı duyduğu büyük bir devlet adamıydı.

Şimdi geldiğimiz noktaya bakalım. Bütün komşularımızla barış içinde yaşamamız lazım. Savaş bizim neyimize? Niye savaş tamtamları çalıyoruz. Barış içinde yaşamak varken, huzur içinde yaşamak, bir birimizi kucaklamak varken. Mustafa Kemal yedi düvele karşı savaştı ama savaşı bitirince, ‘Savaş zorunlu olmadıkça bir cinayettir’ demişti. Hiçbir zaman savaştan yana politika izlemedi. Kendi ülkesine gelen düşmanlardan kurtulmak istemiştir O. Bir başka ülkenin toprağını işgal etmek gibi düşüncesi olmadı. ‘Ben yurdumda da dünyada da barış istiyorum’ demiş, yurtta barış dünyada barış onun temel ilkesi olmuştur.

Şimdi geldiğimiz noktada eğer siz bir başka ülkenin veya ülkelerin veya egemen güçlerin Ortadoğudaki taşeronluğunu üstlenirseniz Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihine ters düşmüş olursunuz. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu duruşu ile atbaşı gider. Hiç kimseye hakaret etmeyiz. Savaş tamtamları çalarak kimsenin üzerine yürümeyiz. Ortadoğuya, Balkanlara, Kafkaslara bakın. Çevremize bakın bu çember içinde çok sayıda etnik kimlikli devletler görürsünüz. Farklı düşüncelerden inançlardan insanlar görürsünüz ama bu çerçeve içerisinde onurlu duruşuyla görünen bir Türkiye Cumhuriyeti görürsünüz. Bu Türkiye Cumhuriyeti’ni var eden Mustafa Kemlin felsefesidir."

Türkiye’nin başında bir terör sorunu olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Bu sorunu çözsün diye birilerine ihale ederseniz, emin olun Türkiye Cumhuriyeti’nin dostu yoktur. Dış politikada dost diye bir devlet yoktur. Dış politikada ülkelerin çıkarları vardır. Ülkeler o çıkarlar üzerine politikalarını oluştururlar. Temel hedefimiz onurlu, dik duran bölgesinde güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti’dir" diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından belediye hizmet binasının açılışını yaptı ve halk oyunları gösterisni izledi. Yeni belediye hizmet binasında Belediye Başkanı Akova’nın makam odasında belediye başkanlarıyla bir süre sohbet eden Kılıçdaroğlu, başkanların sorunlarını dinledi. (dha)