Kılıçdaroğlu: Seni seviyoruz Aziz Sancar

Kılıçdaroğlu: Seni seviyoruz Aziz Sancar
Kılıçdaroğlu: Seni seviyoruz Aziz Sancar
Sokağa çıkma yasakları ve kentlerden göçe değinen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yaşananlardan siyasi iktidarı sorumlu tuttu. Nobel için kendisine verilen madalya ve sertifikayı Anıtkabir'e teslim edeceğini açıklayan Aziz Sancar'a seslenen CHP lideri,"Seni seviyoruz Aziz Sancar" dedi.

RADİKAL-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor. Kılıçdaroğlu, 33 kişinin öldüğü Suruç patlaması ve yasama organının sağlıklı çalışmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu konuşmasında ayrıca, DNA alanındaki çalışmalarıyla Nobel ödülüne layık görülen Aziz Sancar'da yer verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satır başları:

Aramızda Suruç'ta hayatını kaybeden çocuklarımızın anneleri babaları eşleri burada. Bizim yürekten bir deyişimiz vardır. Allah kimseye evlat acısı vermesin diye.Bu çocuklar Türkiye'nin sorunlarına sahip çıkıyorlar. Suruç'a gidiyorlar ve bir bomba patlıyor ve 33 can aramızdan ayrılıyor. AKP ve MHP'li milletvekilleri parlamentonun olağanüstü toplanmasına karşı çıktılar. Sizin seçtiğiniz milletvekilleri sizin sorunlarınız için Meclis'te toplanmayacaklar da ne için toplanacaklar. 33 çocuğumuz hayatını kaybediyor, bir terör eylemi sonucu kaybediyor. Buna TBMM duyarlılık göstermeyecek de neye gösterecek. AKP milletvekillerine sesleniyorum herhangi bir çocuğumuzn burnu kanamasın istiyoruz. Bizim gösterdiğimiz duyarlılığı siz de gösterin eğer bunları yapmayacaksak bu parlamentoda ne işimiz var. Bu parlamento Gazi parlamentodur diyoruz O zaman gereğini yapalım.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VURGUSU

Hüzünlü bir acımız daha var. Gazetecilerin tutuklanması. Haftasonu Silivri'ye gittim. İkisiyle oturup uzun uzun konuştuk. Eğer demokrasi diyorsak bir ülkede bunun mihenk taşı basındır. Basını özgür olmadığı bir ülkede toplum da özgür değildir. Gazeteci yazdığı bir haberden dolayı tutuklanıyorsa, haber yaptığı için işinden atılıyorsa bunu hep beraber düşünmemiz lazım. Medyanın her koşulda özgürce haber yapması lazım. Bunun olmadığı bir ülkede demokrasi yok demektir. Bu işin sağı, solu yok. Medya her koşulda özgür olmalı. Türkiye, basın özgürlüğü konusunda Lübnan, Kosta Rika ve İran’a geçildi.

İnsani gelişim endeksi yayınlandı eskiden 69. sıradaydık 72. sıraya geriledik. Türkiye'yi bu hale kim getirdi? Türkiye'nin uluslararası saygınlığını kim düşürdü bunu hep beraber düşünmemiz lazım. "Bunun hesabını verecekler" diyor bir diktatör bozuntusu. Bunun hesabını sen vereceksin sen. Hiçkimsenin Türkiye'nin onuruyla oynamaya hakkı yoktur.32 gazetecimiz hapiste. Biz yargılanmasın demiyoruz yargılansınlar ama tutuksuz yargılansınlar. Birileri yargıç cüppesi giyerek birilerinin talimatını yerine getiriyorsa o ülkede yargı bağımsızlığı yoktur. Birileri talimatı yerine getirirken bir yargıç da haksızlığı dile getiriyorsa o ülkede umut da vardır.Uçağa binen gazeteciler dünyanın sorduğu soruyu sormaktan korkuyorlar. Öyleyse o uçakta ne işiniz var. Gazeteci kamu adına görev yapar. Kamu adına soru sorarlar. Gazeteciler o nedenle tüm dünyada korunurlar. Haber yapmaları anayasal güvence altına alınmıştır.

'SENİ SEVİYORUZ AZİZ SANCAR'

Bizi sevince boğan başka bir olay var. Aziz Sancar, Nobel Kimya ödülünü aldı. Hepimizi gururlandıran bir olay. İlk duyduğumda olağanüstü sevindim. Üstelik kimya gibi bir dalda alıyorsunuz çığır açacak bir ödül. Yeni ödüllerle umarım başarısını perçinleştirir. O bir cumhuriyet çocuğu. Zor koşullarda okudu. Dünyanın en prestijli ödüllerinden birini aldı. O bizim onurumuz, gururumuz Sevgili Aziz Sancar seni çok seviyoruz bize mutluluk yaşattığın için. Aziz Sancar'ın bir başka özelliği Mustafa Kemal'e olan hayranlığı. Bir kez daha Mustafa Kemal'i haklı çıkardılar. 'Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir' diyor. Sevgili Aziz Sancar bu ödül 'Atamız sayesinde alınmıştır' diyor. Cumhuriyete ve Mustafa Kemal Atatürk'e saygının gereği olarak söylüyor. Türkiye'yi Ortadoğu ülkelerinden ayıran Mustafa Kemal'in öngörüsüdür.

MUSUL KRİZİ

Sanki Suriye sorunumuz azdı da üzerine Irak sorununu ekledik. Nasıl asker gönderirsiniz Irak merkezi yönetiminden izin alırsınız gönderirsiniz. Eğer siz bir hukuk devleti iseniz evrensel hukuku da bilmeniz gerekiyor. Askeri gönderdiler. Üzerine bir de kahramanlık edebiyatı yaptılar: "Onlardan mı izin alacağız" diye. Gönderdik efelendiler. Şimdi geri çekiliyorlar. Hani geri çekilmeyecektin. Sanki Trabzon'a, Rize'ye, Diyarbakır'a asker gönderiyor. Neden geri çekildin? Mutabakat sağlandıysa niye geri çekildin? Bunlar birike birike Türkiye'nin itibar kaybına rol açıyor. Türkiye'nin itibarını ayaklar altına alma yetkisini sana kim verdi? Açıkça Türk halkına yalan söylediler. Biz oraya davetli olarak gidiyoruz. Irak'ın başbakanı "biz davet etmedik" dedi. Sizi kim davet etti? Onlardan mı izin alacağız diyorsun. O zaman Rus uçağını yine düşürdün? Önceden gönderilmesi gereken heyeti sonradan gönderdik. Mutabakata vardık dediler. O zaman niye geri çekildiniz? Biz bunları eleştirdik diye "Türkiye Cumhuriyeti devletini küçük mü düşürüyorsun" dediler. Küçük düşüren ben değilim sizsiniz!

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE GÖÇ

Doğu ve Güneydoğu'ya bakın kentler Beyrut gibi Lübnan gibi. Hendekleri kazanlar şunu unutmasınlar. Bu ülkenin insanlarına en büyük kötülüğü siz yapıyorsunuz. O hendekleri orada bulunan vatandaşlarına zorla kazdırdılar. O bölgenin insanları şimdi Suriyeli mülteciler gibi göç etmeye başladılar. İki arada kaldılar. 78 milyon vatandaşımıza soruyorum. Türkiye'yi bu hale kim getirdi? 2002'de hükümet oldular. Terör yoktu. Nasıl oldu, bu hale geldi? Bu sorun ancak Parlamentoda çözülür dedik. Bildiklerini yapıp Türkiye’yi bu hale getirdiler. Çözüm Süreci’nde terör örgütünün kentlerde silah depolanması kimin zamanında oldu? Kendisi sorumlu olan bir iktidar sorunu çözemez. Türkiye’nin bir numaralı sorunu yönetim sorunudur. Yazık, günah. Bu insanlar göç etmeye başladılar. Siyasi iktidar bunun sorumluluğunu üsteleniyor mu? PKK bizi kandırdı, Esad bizi kandırdı, Irak bizi kandırdı diyorlar. Sizi kim kandırmadı, onu söyleyin de öğrenelim.